نمایش آثار باستانی «ایران؛ مهد تمدن ها» در موزه اسپانیا

آثار باستانی بیان دیدگاه

نمایش آثار باستانی ایرانی در موزه ی اروپایی

نمایشگاه آثار تاریخی و باستانی ایران با عنوان «ایران؛ مهد تمدن ها» با حضور سفیر جمهوری اسلامی ایران در اسپانیا، رئیس موزه ملی ایران و تعدادی از مقامات محلی ایالت والنسیا در موزه باستان شناسی شهر آلیکانته اسپانیا (موزه MARQ) گشایش یافت.

به گزارش ایران آنتیک به نقل از ایرنا ، این نمایشگاه با حمایت موزه ملی و سفارت جمهوری اسلامی ایران، دیروز گشایش یافت. در این نمایشگاه که به مدت پنج ماه برپا می شود، علاوه بر نمایش آثار تاریخی، مجموعه ای از برنامه های فرهنگی، علمی و هنری نیز در کنار آن اجراء خواهد شد.

حسن قشقاوی در مراسم افتتاحیه، برگزاری این نمایشگاه را مهمترین رویداد فرهنگی در تاریخ چهارصد ساله روابط دو کشور برشمرد و گفت: توسعه و ارتقای همکاری های فرهنگی نقش مهمی در افزایش شناخت متقابل میان ملت ها و نزدیکی بیشتر آنها نسبت به یکدیگر خواهد داشت.

موزه مارک اسپانیا - نمایشگاه آثار باستانی ایران در اسپانیا

وی به برنامه ریزی و هماهنگی انجام شده برای اجرای گروه موسیقی ایرانی در محل برگزاری این نمایشگاه در تاریخ 27 مارس 2019 برابر با 7 فروردین 1398 جهت ارائه جلوه دیگری از هنر در ایران اشاره و اظهار امیدواری کرد این برنامه ها به گسترش هرچه بیشتر مراودات فرهنگی میان ملت های دو کشور منجر شود.

جبرئیل نوکنده، رئیس موزه ملی ایران نیز ضمن تشریح اقدامات و تلاش های صورت گرفته در جهت برگزاری این نمایشگاه اظهار داشت: در این نمایشگاه 196 اثر تاریخی سرزمین ایران از دوران ماقبل تاریخ تا دوره اسلامی به نمایش درآمده است که از جمله می توان به اشیاء کشف شده بسیار قدیمی از رودبار گیلان با 230 هزار سال قدمت، اشیاء مختلف با قدمت 10 و هفت هزار سال، نامه شاه عباس صفوی به فیلیپ سوم پادشاه وقت اسپانیا مبنی بر معرفی نخستین سفیر ایران و قرآن بسیار نفیس با قدمت چهارصد سال اشاره کرد.

سزار آئوگوستو آسنسیو، معاون فرهنگی استاندار آلیکانته نیز ضمن ابراز خشنودی از برپایی نمایشگاه آثار تاریخی ایران و تشکر از مدیران موزه ملی ایران و سفارت جمهوری اسلامی ایران در مادرید در کمک به تحقق این موضوع، بر اهمیت همکاری های فرهنگی میان ایران و اسپانیا و نقش آن در تقویت و توسعه مناسبات دو کشور تأکید و تصریح کرد: در ماه سپتامبر آینده نیز نمایشگاهی از آثار کشور اسپانیا در موزه ملی ایران برگزار می شود.

موزه مارک آلیکانته اسپانیا

موزه مارک آلیکانته اسپانیا


منبع: ایرنا ، ویکی پدیا

نظر کاربران

avatarنظر خود را ارسال کنید