دیگ و قابلمه

درباره دیگ و قابلمه


دیگ یکی از رایج ترین وسایل پخت غذا در جهان است. ظرفی در دار و دارای لبه هایی بلند است که باعث می شود غذا مدت زمان بیشتری در آن بجوشد.

از این ظروف برای پخت انواع خورش ، پلو ، آبگوشت ، سوپ و ...استفاده می شوند. همچنین گاهی برای مصارف غیر آشپزی نیز مورد استفاده قرار می گیرند ؛ مثلا از دیگ های بزرگ برای جوشاندن لباس و یا برای رنگ کردن پشم یا نخ استفاده می کنند.

دیگ و قابلمه

واژه ی قابلمه در زبان پارسی امروز دارای چندین واژه معادل است که عبارتند از: دیگ ، دیگچه ، کماجدون و.... در زبان پارسی چند سده پیش هم واژه هایی پارسی هم چون تشت و تاس و... برای این ابزار وجود داشته است.

دیگ و قابلمه از جنس های مختلفی همچون سنگ و انواع فلزات ساخته می شوند البته در ابتدا این ظروف را از سفال می ساختند. قدیمی ترین دیگ سنگی کشف شده در جهان مربوط به 9000 سال پیش می باشد که در مکزیک کشف گردیده است.

برای ساخت دیگ های فلزی باید از فلز هایی استفاده شود که در اثر گرما واکنش شیمیایی انجام نداده و مزه غذا را تغییر ندهد ، گو این که برای بدن نیز مضر می باشند.

از مس نیز برای ساخت قابلمه استفاده می کنند ، زیرا فرایند انتقال حرارت را به خوبی انجام می دهد. البته نظریه های بسیاری برای استفاده از این قابلمه های مسی مطرح شده است بعضی استفاده از آن ها را برای بدن مفید و بعضی مضر می پندارند.

آلومینیوم نیز فلزی مناسب برای ساخت قابلمه می باشد ، چرا که انتقال گرما را به خوبی انجام می دهد. برای این قابلمه ها از روکش تفلون یا سرامیک استفاده می شود.

چدن نیز گزینه مناسبی برای ساخت دیگ است ، زیرا گرما را به خوبی در خود نگه می دارد و برای پخت های طولانی مدت بسیار مناسب می باشد.

دیگ مسی با دستگیره آهنی ، دهه 1800 میلادی

دیگ مسی با دستگیره آهنی ، سده 18 میلادی


تحقیق و گردآوری :

گروه کارشناسی ایران آنتیک

www.iranantiq.com


منبع

ايران آنتيک / www.iranantiq.com

نظر کاربران

avatar
۰ لایک
همرو من خوندم عالی بود
 
avatarنظر خود را ارسال کنید
لوگو ایران آنتیک کوتاه درباره ما
ایران آنتیک ، حامی فرهنگ و هنر
ایران آنتیک فروشگاه اینترنتی سکه ، اسکناس ، مدال ، صنایع دستی ، کتاب و غیره ... می باشد. تلاش ما در ایران آنتیک تهیه مستقیم صنایع دستی مرغوب و دارای اصالت ایرانی از هنرمندان تولیدکننده و معرفی و فروش آنها در وبسایت است. و همچنین تهیه تخصصی گلچینی از بهترین لوازم آنتیک و اشیاء قدیمی (برندهای قدیمی کارخانه ای) بر مبنای تعریف درست آنتیک است. گلچینی که باعث برانگیختگی حس نوستالژیک در بین علاقمندان خواهد شد. یکی از بخش های مهمی که در ایران آنتیک بطور جدی و مرجع گونه به آن پرداخته می شود، بخش کلکسیون یا مجموعه داری می باشد. بخش هایی نظیر سکه ، مدال یادبود ، اسکناس ، تمبر و غیره که بسیار جامع و متنوع اند. در ایران آنتیک جهت شناساندن فرهنگ و هنر به علاقمندان صنایع دستی ، تلاش کرده ایم با جذب افراد کارشناس اقدام به تولید مقالات اختصاصی و ارزنده نماییم تا دست ساخته های اصیل ایرانی مانند قلم زنی ، فیروزه کوبی ، میناکاری ، خاتم کاری ، رودوزی ها و بسیاری دیگر را به علاقمندان بشناسانیم. ایران آنتیک در آینده نزدیک بهترین مکان برای شناخت و خرید آنلاین صنایع دستی ، اشیاء قدیمی ، کلکسیون ، کتاب ، زیورآلات و... می باشد.