:: مزایده ماهانه :: مزایده آنلاین ایران آنتیک (شماره 33) در حال برگزاری است «اینجا کلیک کنید»

:: اطلاع رسانی :: در ادامه بروزرسانی قیمت‌های کارشناسی، قیمت سکه‌های فرانسه ، ایتالیا ، سوئد و انگلستان بروزرسانی شد. جهت مشاهده اینجا ضربه بزنید

کشتی

درباره کشتی


قدمت اولین شناورهای شناخته شده به ده هزار سال پیش می رسد اما نمی توان این شناورها را «کشتی» نام نهاد.

مردم مصر باستان در حدود سه هزار سال ق.م می دانستند که چگونه تخته های چوب را چگونه برای ساخت بدنه کنار هم گرد آورند. زیبایی و ظرافت کشتی ها در دوره های مختلف به ویژه کشتی های بادبانی هزاره یکم بعد از میلاد چشم ها را به خود خیره کرده بود.

ماکت قدیمی کشتی

در قرن های اخیر این کشتی ها در ابعاد کوچک تر به عنوان اسباب بازی برای کودکان ساخته شدند. این کشتی های اسباب بازی قابلیت شناور شدن و حرکت در آب را نیز داشته اند. کشتی روغنی نمونه ای از آنها بود. این اسباب بازی می توانست با سرعت مسافت های طولانی را بپیماید. اما طراحی آن چگونه بود و چطور کار می کرد ؟ با تصویری از برش عمودی از مرکز آن به توضیح این مطلب می پردازیم :

  1. دیگ بخار : جنس قسمت تحتانی از برنج و قسمت بالایی آن می تواند از مس قابل انعطاف باشد.
  2. شمع یا یک منبع سوختی : که بعد از روشن شدن حرارت آن به دیگ بخار وارد می گردد.
  3. دو لوله برنجی : این دو لوله بسیار کوچک از دیگ بخار به انتهای قایق وصل گردیده است. بخار های حاصل از حرارت شمع از این لوله ها با فشار خارج شده و نیرویی برای حرکت قایق را تولید می کنند.

جزئیات کشتی روغنی با تصویری از برش عمودی از مرکز آن

جزئیات کشتی روغنی با تصویری از برش عمودی از مرکز آن

قایق روغنی

قایق روغنی

کشتی روغنی اسباب بازی

کشتی روغنی اسباب بازی

قایقی که در تصویر بالا مشاهده می کنید دارای پره ای در انتها می باشد و از طریق نیروی بخار خارج شده از دیگ به گردش در می آید و در نتیجه با دو نیروی بخار و گردش پره می تواند با سرعت بیشتری به حرکت در آید.

امروزه با تغییر سلیقه کودکان و ورود اسباب بازی های جدید و متنوع کمتر از کشتی های اسباب بازی استفاده می شود. به همین سبب بیشتر کشتی ها را در قالب ماکت و لوازم دکوری می سازند همانند کشتی در بطری.

کشتی در بطری


تحقیق و گردآوری :

گروه کارشناسی ایران آنتیک

www.iranantiq.com


منبع

ايران آنتيک / www.iranantiq.com

نظر کاربران

avatar
۰ لایک
عالی بود
avatarنظر خود را ارسال کنید
لوگو ایران آنتیک کوتاه درباره ما
ایران آنتیک ، حامی فرهنگ و هنر
ایران آنتیک فروشگاه اینترنتی سکه ، اسکناس ، مدال ، صنایع دستی ، کتاب و غیره ... می باشد. تلاش ما در ایران آنتیک تهیه مستقیم صنایع دستی مرغوب و دارای اصالت ایرانی از هنرمندان تولیدکننده و معرفی و فروش آنها در وبسایت است. و همچنین تهیه تخصصی گلچینی از بهترین لوازم آنتیک و اشیاء قدیمی (برندهای قدیمی کارخانه ای) بر مبنای تعریف درست آنتیک است. گلچینی که باعث برانگیختگی حس نوستالژیک در بین علاقمندان خواهد شد. یکی از بخش های مهمی که در ایران آنتیک بطور جدی و مرجع گونه به آن پرداخته می شود، بخش کلکسیون یا مجموعه داری می باشد. بخش هایی نظیر سکه ، مدال یادبود ، اسکناس ، تمبر و غیره که بسیار جامع و متنوع اند. در ایران آنتیک جهت شناساندن فرهنگ و هنر به علاقمندان صنایع دستی ، تلاش کرده ایم با جذب افراد کارشناس اقدام به تولید مقالات اختصاصی و ارزنده نماییم تا دست ساخته های اصیل ایرانی مانند قلم زنی ، فیروزه کوبی ، میناکاری ، خاتم کاری ، رودوزی ها و بسیاری دیگر را به علاقمندان بشناسانیم. ایران آنتیک در آینده نزدیک بهترین مکان برای شناخت و خرید آنلاین صنایع دستی ، اشیاء قدیمی ، کلکسیون ، کتاب ، زیورآلات و... می باشد.