:: مزایده ماهانه :: مزایده آنلاین ماهانه ایران آنتیک (شماره 29) ، جمعه 1 بهمن 1400 راس ساعت 18:00 شروع خواهد شد. جهت اطلاع بیشتر و مشاهده محصولات مزایده ای «اینجا کلیک کنید»

شانه

درباره شانه


شانه یکی از قدیمی ترین ابزاریست که حدود پنج هزار سال پیش در ایران توسط باستان شناسان کشف شده است.
از چوب ، انواع فلزات و حتی عاج نیز ساخته شده و بر روی آن ها نقوشی حکاکی شده و یا یا سنگ های زینتی مرصع کاری می شدند که این نمونه های گران قیمت مورد استفاده اشراف زادگان و ثروتمندان قرار می گرفت و به نظر می رسد که در کشورهایی همچون چین و مصر این شانه ها به وسیله ای برای نشان دادن ثروت و قدرت تبدیل شده بودند. امروزه از پلاستیک نیز برای تولید آن استفاده می کنند.

شانه دو طرفه ، از جنس عاج ، شمال فرانسه ، مربوط به قرن 7 میلادی ، محل نگهداری : موزه متروپولیتن

شانه دو طرفه ، از جنس عاج ، شمال فرانسه ، مربوط به قرن 7 میلادی ، محل نگهداری : موزه متروپولیتن

شانه هایی زینت یافته با سنگ هایی قیمتی ، آمریکا ، اوایل قرن 20 میلادی ، محل نگهداری : موزه هنرهای زیبای بوستون

شانه هایی زینت یافته با سنگ هایی قیمتی ، آمریکا ، اوایل قرن 20 میلادی ، محل نگهداری : موزه هنرهای زیبای بوستون

از شانه به غیر از مرتب کردن مو برای اهداف دیگری نیز استفاده می شده از جمله در اسپانیا زنان برای نگه داشتن مانتیلا[1] بر روی سر خود از شانه ها تزئینی بزرگی استفاده می کردند. همچنین برای جمع نگه داشتن موی سر نیز از آن استفاده می کردند.

مانتیلا و شانه نگهدارنده مخصوص آن

مانتیلا و شانه نگهدارنده مخصوص آن

در گذشته برس های مو نیز بسیار پرطرفدار بودند و به عنوان هدیه ای مناسب از طرف شوهر به همسر به حساب می آمدند. این هدیه شامل مجموعه ای زیبا از برس ، شانه و آینه بود. به این ترتیب تقاضا برای برس مو افزایش پیدا کرد. در سال 1777 میلادی «ویلیام کنت/William Kent» کارخانه کنت براش را در شهر هرفوردشایر انگلستان تاسیس کرد که اولین کارخانه تولید کننده برس موی سر شناخته می شود. در سال 1885 میلادی ماشین اتوماتیک ساخت برس توسط یک بازرگان انگلیسی به نام «میسون پیرسون / Mason Pearson» تولید شد و به این ترتیب برس های بیشتری با سرعت بیشتر تولید شد.

شانه از جنس سنگ جید (Jade) ، مربوط به سلسله هان ، چین ، 220 میلادی ، محل نگهداری : موزه متروپولیتن

شانه از جنس سنگ جید (Jade) ، مربوط به سلسله هان ، چین ، 220 میلادی ، محل نگهداری : موزه متروپولیتن

بر روی قاب و دسته برس ها نقوش حک شده و یا با سنگ های زینتی مرصع کاری و یا بر روی آن نقاشی می شده ؛ گاهی بر پشت شانه ، آینه ای تعبیه می شد.

ست برس و شانه و آینه

ست برس و شانه و آینه


پانویس

1. مانتیلا : توری یا حجاب ابریشمی یا شالی است که روی سر و شانه ها را می پوشانده و مورد استفاده زنان اسپانیایی بوده است.


تحقیق و گردآوری :

گروه کارشناسی ایران آنتیک

www.iranantiq.com


منبع

ايران آنتيک / www.iranantiq.com

نظر کاربران

avatarنظر خود را ارسال کنید
لوگو ایران آنتیک کوتاه درباره ما
ایران آنتیک ، حامی فرهنگ و هنر
ایران آنتیک فروشگاه اینترنتی سکه ، اسکناس ، مدال ، صنایع دستی ، کتاب و غیره ... می باشد. تلاش ما در ایران آنتیک تهیه مستقیم صنایع دستی مرغوب و دارای اصالت ایرانی از هنرمندان تولیدکننده و معرفی و فروش آنها در وبسایت است. و همچنین تهیه تخصصی گلچینی از بهترین لوازم آنتیک و اشیاء قدیمی (برندهای قدیمی کارخانه ای) بر مبنای تعریف درست آنتیک است. گلچینی که باعث برانگیختگی حس نوستالژیک در بین علاقمندان خواهد شد. یکی از بخش های مهمی که در ایران آنتیک بطور جدی و مرجع گونه به آن پرداخته می شود، بخش کلکسیون یا مجموعه داری می باشد. بخش هایی نظیر سکه ، مدال یادبود ، اسکناس ، تمبر و غیره که بسیار جامع و متنوع اند. در ایران آنتیک جهت شناساندن فرهنگ و هنر به علاقمندان صنایع دستی ، تلاش کرده ایم با جذب افراد کارشناس اقدام به تولید مقالات اختصاصی و ارزنده نماییم تا دست ساخته های اصیل ایرانی مانند قلم زنی ، فیروزه کوبی ، میناکاری ، خاتم کاری ، رودوزی ها و بسیاری دیگر را به علاقمندان بشناسانیم. ایران آنتیک در آینده نزدیک بهترین مکان برای شناخت و خرید آنلاین صنایع دستی ، اشیاء قدیمی ، کلکسیون ، کتاب ، زیورآلات و... می باشد.