گردنبند

درباره گردنبند


تعریف
گردنبند در واقع زنجیری است که در اطراف گردن قرار می گیرد و اغلب از فلزات گرانبهایی همچون طلا، نقره و پلاتین تهیه می شوند. معمولا برای زینت بخشی بیشتر به آن پلاک ، گوهر و سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی مانند الماس ، مروارید ، یاقوت ، زمرد ، یشم ، لعل و ... می آویزند. لازم به ذکر است که از انواع بدلیجات ، حتی بند های چرمین و مهره های زینتی نیز برای تهیه آن استفاده می کنند.

تاریخچه

بشر از دیرباز به زیبایی خود اهمیت می داده و همواره به دنبال ساخت محصولاتی بوده که توسط آن بر زیبایی خود بیفزاید. انسان های ما قبل تاریخ با مواد طبیعی همچون پَر ، استخوان ، صدف و مواد گیاهی برای خود گردنبند می ساختند. در بسیاری نقاط فرد متوفی به همراه گردنبندش به خاک سپرده می شد.
در طول تاریخ ایران گردنبند های زیبا و بی نظیری از طلا و سنگ هایی چون لاجورد و عقیق و ... ساخته شده است.

گردنبند طلا

گردنبندی زرین ، مربوط به اواخر امپراطوری هخامنشیان ، 4 - 6 قرن قبل از میلاد ، محل نگهداری : موزه میهو ژاپن

گردنبند فوق یکی از زیباترین نمونه های گردنبند هخامنشی است که از طلا ، لاجورد ، فیروزه ، عقیق و شیشه ساخته شده و به طور کلی از سه بخش تشکیل می شود. یک بخش آویزی است که در جلوی گردنبند قرار گرفته ، بخش یقه مانندی که به صورت تخت بر روی گردن قرار می‌گیرد و بخش قلاب مانند دراز و لوله‌ای شکلی که در انتها به سر دو اردک می‌رسد. بر روی این گردنبند صحنه هایی از جنگ به تصویر کشیده شده است. در آن دوران گاه پادشاه به همراهانش هدایایی می داد. این هدایا علاوه بر این که با فرد گیرنده تناسب داشتند ، نشانی از وفاداری وی به پادشاه نیز بودند بودند. در نتیجه می توان چنینی استنباط کرد که این گردنبند زیبا متعلق به یک مقام عالی رتبه مرد بوده است.

در مصر باستان ، از گردنبند های گوناگونی استفاده می کردند. آن هایی که از طبقه اجتماعی بالایی برخوردار بودند از گردنبندهایی طوق مانند با مواد آلی یا سنگ های قیمتی استفاده می کردند. گردنبند هایی با سنگ های نیمه قیمتی ، شیشه ، سفال و دانه های توخالی نیز ساخته می شدند.

گردنبند عتیقه

گردنبند طوق مانند کولاری ، مربوط به دودمان دوازدهم مصر

در یونان باستان، گردنبند هایی ظریف از طلا با حکاکی های برجسته ساخته شده که اغلب با سنگ های قیمتی رنگارنگی زینت می یافتند.
گرنبند های قبایل ژرمن اغلب با قطعات طلا و نقره ساخته شده و با شیشه های رنگی و سنگ های نیمه قیمتی، به ویژه لعل زینت می یافتند. در اسکاندیناوی به دلیل کمبود طلا معمولا از نقره برای ساخت گردنبند استفاده می کردند.
در دوران رنسانس مردان چندین زنجیر، پلاک و آویز بر گردن خود می آویختند. تا پایان قرن 15، مردان ثروتمند از گردنبندهایی با سنگ های قیمتی استفاده می کردند. در این دوران زنان معمولا از گردنبند هایی ساده ترمانند زنجیرهای طلا ، مهره یا مروارید استفاده می کردند. 
در دوران باروک تعداد اندکی از مردان از گردنبند استفاده می کردند و گردنبندهای مورد استفاده بانوان اغلب رشته ای ساده از مروارید و یا سنگ های زینتی کوچکی بودند.
در عصر ادواردین گردنبند مروارید، علاوه بر گردنبند طلا و یا پلاتین پرطرفردار بود. جنبش آرت نوو با استفاده از شیشه، برنز، عاج ، مادر مروارید ، شاخ و مینای دندان الهام بخش نمادین طرح های انتزاعی با مضامین طبیعی و حیوانی در ساخت گردنبند شد.
به طور کلی می توان گفت گردنبند به عنوان نمادی برای ثروت و موقعیت اجتماعی بود چرا که اغلب از فلزات و سنگ های قیمتی ساخته می شدند. 

انواع گردنبند

گردنبند ها بر اساس میزان بلندی به انواع گوناگونی تقسیم می شوند که در شکل زیر به شرح آن می پردازیم.

انواع گردنبند

انواع گردنبند بر اساس میزان بلندی

در رابطه با گردنبند Lariat لازم به ذکر است که این نوع گردنبند دارای انواع گوناگونی می باشد ، فاقد قفل است و به شیوه های گوناگون به هم متصل می گردد.

گردنبند

گردنبند لاریات / Lariat

انتخاب گردنبند

در انتخاب گردنبند باید بسیار دقت کرد زیرا نوع آن بر ظاهر فرد بسیار موثر است. هنگام انتخاب آن باید به فرم صورت و بدن ، اندازه گردن ، یقه لباس و حتی قد توجه داشت.

  • فرم صورت

برای صورت هایی با فرم بیضی و دایره گردنبندهایی مناسب است که چهره را کشیده تر نشان دهد، به همین سبب گردنبندهایی با طول بین 50 تا 60 سانتی متر گزینه بسیار مناسبی می باشند.
برای صورت هایی با فرم مستطیل و مربع گردنبند چوکر بسیار مناسب است  چرا که زاویه های واضح صورت را کمتر نشان داده و بلندی گردن را برجسته می نمایند.
برای صورت هایی با فرم قلب گردنبندهایی به بلندی 40-50 سانتی متر بسیار مناسب است تا زوایای تیز صورت کمتر مشخص باشد.

  • قد

هر سبک و اندازه ای برای افراد قد بلند و کسانی که دارای قدی متوسط می باشند مناسب می باشد اما افراد قد کوتاه باید گردنبندی انتخاب کنند که قدشان را بلندتر نشان بدهد. گردنبند هایی در اندازه های بین 40 تا 60 سانتی متر گزینه مناسبی برای افراد قد کوتاه می باشد.

  • فرم بدن

برای افرادی که بالاتنه ای بزرگ دارند گردنبندهای کوتاه که بلندی آن حداکثر تا 60 سانتی متر باشد بسیار مناسب است.
برای افرادی که بالاتنه ای کوچک دارند گردنبندهای بلند و لایه لایه بسیار مناسب است. اندازه گردن را نیز باید در نظر داشت ؛ استفاده از چوکرها یا گردنبندهای کوتاه  برای کسانی که دارای گردنی پُر و کلفت هستند  توصیه نمی شود زیرا این گردنبند ها باعث می شوند تا که گردن کوتاه تر به نظر آید. اگر گردن بلند و نازک داشته باشید، پس یک چوکر می تواند نسبت مناسبی بین خط گردن و چهره شما ایجاد کند.
برای افرادی که دارای گردنی بلند و خوش فرم هستند گردنبندهای طوقی شکل گزینه بسیار مناسبی می باشد.

  • یقه لباس

شکل یقه لباس در انتخاب گردنبند بسیار موثر است ؛ به عنوان مثال گردنبند مناسب لباس دکلته ، چوکر است. برای لباس های یقه هفت، گردنبند های آویز وی شکل گزینه بسیار مناسبی می باشد.


تحقیق و گردآوری :

گروه کارشناسی ایران آنتیک

www.iranantiq.com


منبع

ايران آنتيک / www.iranantiq.com

نظر کاربران

avatarنظر خود را ارسال کنید
لوگو ایران آنتیک کوتاه درباره ما
ایران آنتیک ، حامی فرهنگ و هنر
ایران آنتیک فروشگاه اینترنتی سکه ، اسکناس ، مدال ، صنایع دستی ، کتاب و غیره ... می باشد. تلاش ما در ایران آنتیک تهیه مستقیم صنایع دستی مرغوب و دارای اصالت ایرانی از هنرمندان تولیدکننده و معرفی و فروش آنها در وبسایت است. و همچنین تهیه تخصصی گلچینی از بهترین لوازم آنتیک و اشیاء قدیمی (برندهای قدیمی کارخانه ای) بر مبنای تعریف درست آنتیک است. گلچینی که باعث برانگیختگی حس نوستالژیک در بین علاقمندان خواهد شد. یکی از بخش های مهمی که در ایران آنتیک بطور جدی و مرجع گونه به آن پرداخته می شود، بخش کلکسیون یا مجموعه داری می باشد. بخش هایی نظیر سکه ، مدال یادبود ، اسکناس ، تمبر و غیره که بسیار جامع و متنوع اند. در ایران آنتیک جهت شناساندن فرهنگ و هنر به علاقمندان صنایع دستی ، تلاش کرده ایم با جذب افراد کارشناس اقدام به تولید مقالات اختصاصی و ارزنده نماییم تا دست ساخته های اصیل ایرانی مانند قلم زنی ، فیروزه کوبی ، میناکاری ، خاتم کاری ، رودوزی ها و بسیاری دیگر را به علاقمندان بشناسانیم. ایران آنتیک در آینده نزدیک بهترین مکان برای شناخت و خرید آنلاین صنایع دستی ، اشیاء قدیمی ، کلکسیون ، کتاب ، زیورآلات و... می باشد.