:: لیست هفتگی :: لیست جدید محصولات کلکسیونی شامل اسکناس در تاریخ 28 اردیبهشت 1401 به فروشگاه اضافه شد. جهت مشاهده یا خرید اینجا ضربه بزنید

:: مزایده ماهانه :: مزایده آنلاین ایران آنتیک (شماره 33)  «اینجا کلیک کنید»

میز

درباره میز


میز بخشی از مبلمان خانه محسوب می شود که از یک سطح صاف با چند پایه تشکیل می شود و از آن برای غذا خوردن ، کار کردن و همچنین نهادن اشیاء بر روی آن استفاده می شود. رایج ترین و کاربردی ترین نوع میز ، میز نهارخوری می باشد. که برای استفاده راحت در ارتفاعی حدود 46 تا 76 سانتی متر (18 تا 30 اینچ) از سطح زمین و در اشکال مختلفی از جمله مربع ، مستطیل ، گرد ، نیم دایره و بیضی ساخته می شوند و معمولا دارای چهار پایه می باشند اما میز هایی با سه پایه و یا یک پایه سنگین نیز ساخته شده اند.

میزهای اولیه توسط مصریان باستان ساخته شد و برای قرار دادن اشیا ، غذا و نوشیدنی بر روی آن مورد استفاده قرار گرفت. بعد از مصر ، چینی ها میزهایی مخصوص نقاشی و خطاطی تهیه کردند. در یونان و روم نیز از میز هایی برای غذا خوردن استفاده می شد. یونانی ها میزی گرد که همخوان با مبلمان بود ساختند. این میز از جنس سنگ مرمر ، چوب یا فلز (معمولا برنز یا نقره) ساخته می شد. گاهی نیز پایه های میز با تزینات بسیار می آراستند. در امپراطوری روم شرقی نیز میزهایی از جنس چوب یا فلز ساخته می شدو میزهای غذاخوری ایشان اغلب گرد یا نیم دایره ای ساخته می شدند.

میز

میز آنتیک

میزهای مخصوص سالن نهارخوری با سه پایه در اوایل قرن هفدهم میلادی رواج پیدا کرد. این نوع میزها سایز بزرگی داشتند و بسیار عریض بودند و برای پذیرایی در میهمانی های بزرگ در اتاق پذیرایی یا سالنی بزرگ مورد استفاده قرار می گرفتند.

و اما در ایران استفاده از میز چندان رواج نداشت. در دوران قاجار تنها از میز قهوه خوری استفاده می کردند که نمونه ای از آن در هم اکنون در کاخ گلستان موجود است. در زمان حکومت پهلوی بود که میز در میان خانواده های اشرافی و ثروتمند مورد استفاده قرار گرفت. کم کم با زندگی شهرنشینی استفاده از میز در میان مردم عادی نیز رواج پیدا کرد.


تحقیق و گردآوری :

گروه کارشناسی ایران آنتیک

www.iranantiq.com


منبع

ايران آنتيک / www.iranantiq.com

نظر کاربران

avatarنظر خود را ارسال کنید
لوگو ایران آنتیک کوتاه درباره ما
ایران آنتیک ، حامی فرهنگ و هنر
ایران آنتیک فروشگاه اینترنتی سکه ، اسکناس ، مدال ، صنایع دستی ، کتاب و غیره ... می باشد. تلاش ما در ایران آنتیک تهیه مستقیم صنایع دستی مرغوب و دارای اصالت ایرانی از هنرمندان تولیدکننده و معرفی و فروش آنها در وبسایت است. و همچنین تهیه تخصصی گلچینی از بهترین لوازم آنتیک و اشیاء قدیمی (برندهای قدیمی کارخانه ای) بر مبنای تعریف درست آنتیک است. گلچینی که باعث برانگیختگی حس نوستالژیک در بین علاقمندان خواهد شد. یکی از بخش های مهمی که در ایران آنتیک بطور جدی و مرجع گونه به آن پرداخته می شود، بخش کلکسیون یا مجموعه داری می باشد. بخش هایی نظیر سکه ، مدال یادبود ، اسکناس ، تمبر و غیره که بسیار جامع و متنوع اند. در ایران آنتیک جهت شناساندن فرهنگ و هنر به علاقمندان صنایع دستی ، تلاش کرده ایم با جذب افراد کارشناس اقدام به تولید مقالات اختصاصی و ارزنده نماییم تا دست ساخته های اصیل ایرانی مانند قلم زنی ، فیروزه کوبی ، میناکاری ، خاتم کاری ، رودوزی ها و بسیاری دیگر را به علاقمندان بشناسانیم. ایران آنتیک در آینده نزدیک بهترین مکان برای شناخت و خرید آنلاین صنایع دستی ، اشیاء قدیمی ، کلکسیون ، کتاب ، زیورآلات و... می باشد.