:: مزایده ماهانه :: مزایده آنلاین ایران آنتیک (شماره 33) در حال برگزاری است «اینجا کلیک کنید»

:: اطلاع رسانی :: در ادامه بروزرسانی قیمت‌های کارشناسی، قیمت سکه‌های فرانسه ، ایتالیا ، سوئد و انگلستان بروزرسانی شد. جهت مشاهده اینجا ضربه بزنید

پنکه

درباره پنکه


پنکه «پانکا / Punkah» باد بزنی بود که 500 سال قبل از میلاد مسیح در «هند» مورد استفاده قرار می گرفت. این وسیله از بامبو یا الیاف گیاهی دیگر ساخته شده ، به سقف آوزیران می گردید و توسط خدمتکاری که «پانکواله» نامیده می شد به حرکت در می آمد.

نقاشی نمونه ای از پانکا

نقاشی نمونه ای از پانکا

در حدود 180 سال قبل از میلاد مسیح با هدف تهویه هوا ، یک صنعتگر و مهندس از سلسله هان در چین به نام « دینگ هوان / Ding Huan » بادبزن دواری با 7 پره که هر پره آن به اندازه 3 متر قطر داشت اختراع کرد. این پنکه می توانست یک قصر را خنک کند.

مابین سال های 1882 تا 1886 میلادی «اسکات ویلر / Schuyler Skaats Wheeler» پنکه برقی را اختراع کرد. این پنکه توسط شرکت موتور الکتریکی کراکر و کورتیس به بازار عرضه شد.

در اوایل دهه 1890 میلادی با تغییراتی توانستند موتورها را در اندازه ای کوچکتر تهیه کنند. سال 1900 م. آغازگر تغییراتی در طرح پره ها بود. در سال 1910 م. پره هایی با لبه گرد ساخته شد. از این سال ها به بعد رفته رفته در طراحی و ساخت پنکه ها تغییرات ایجاد شد.

پنکه ها در سه نوع سقفی ، دیواری و رومیزی ساخته می شوند که نوع رومیزی آن خود در دو مدل پایه بلند و پایه کوتاه طراحی شده است.

پنکه در ایران

اولین پنکه توسط ناصرالدین شاه قاجار به ایران وارد شد. ناصرالدین شاه طی سفری که به آلمان داشت دستور خرید 4 عدد پنکه را داد که به شکل دیواری و سقفی بودند و 3 پره فلزی داشتند. از آنجا که در شهرها هنوز برق وجود نداشت ، پنکه فقط در دربار مورد استفاده قرار میگرفت. بعدها در دوره پهلوی با عمومی شدن صنعت برق مردم نیز توانستند از پنکه استفاده کنند. آقای محمد تقی برخوردار کسی بود که توانست نمایندگی پنکه توشیبا را از ژاپن برای ایران اخذ کند.

پنکه

پنکه برقی ، آنتیک


تحقیق و گردآوری:

گروه کارشناسی ایران آنتیک

www.iranantiq.com


منبع

ايران آنتيک / www.iranantiq.com

نظر کاربران

avatarنظر خود را ارسال کنید
لوگو ایران آنتیک کوتاه درباره ما
ایران آنتیک ، حامی فرهنگ و هنر
ایران آنتیک فروشگاه اینترنتی سکه ، اسکناس ، مدال ، صنایع دستی ، کتاب و غیره ... می باشد. تلاش ما در ایران آنتیک تهیه مستقیم صنایع دستی مرغوب و دارای اصالت ایرانی از هنرمندان تولیدکننده و معرفی و فروش آنها در وبسایت است. و همچنین تهیه تخصصی گلچینی از بهترین لوازم آنتیک و اشیاء قدیمی (برندهای قدیمی کارخانه ای) بر مبنای تعریف درست آنتیک است. گلچینی که باعث برانگیختگی حس نوستالژیک در بین علاقمندان خواهد شد. یکی از بخش های مهمی که در ایران آنتیک بطور جدی و مرجع گونه به آن پرداخته می شود، بخش کلکسیون یا مجموعه داری می باشد. بخش هایی نظیر سکه ، مدال یادبود ، اسکناس ، تمبر و غیره که بسیار جامع و متنوع اند. در ایران آنتیک جهت شناساندن فرهنگ و هنر به علاقمندان صنایع دستی ، تلاش کرده ایم با جذب افراد کارشناس اقدام به تولید مقالات اختصاصی و ارزنده نماییم تا دست ساخته های اصیل ایرانی مانند قلم زنی ، فیروزه کوبی ، میناکاری ، خاتم کاری ، رودوزی ها و بسیاری دیگر را به علاقمندان بشناسانیم. ایران آنتیک در آینده نزدیک بهترین مکان برای شناخت و خرید آنلاین صنایع دستی ، اشیاء قدیمی ، کلکسیون ، کتاب ، زیورآلات و... می باشد.