چوب سیگار

چوب سیگار جواهر نشان برای دود كردن سيگار ابزار و وسايل زيبایی ساخته شد ؛ از جمله چوب سیگار.  چوب سیگار یک لوله باریک و بلند است که سیگار در آن قرار گرفته و برای کشیدن مورد استفاده قرار می گیرد. در گذشته از چوب ها ، فلزات و سنگ های قیمتی همچون نقره ، جید ، کهربا ، عاج و همچنین باکالیت [1] و ... ساخته می شد اما امروزه از پلاستیک های مدرن ساخته می شود. چوب سیگاری از جنس عاج ، چین چوب سیگار از جنس چوب چوب سیگار به عنوان یک وسیله جانبی کاربردی ، قبل از ساخت فیلتر سیگار در دهه 1960 میلادی مورد استفاده... ادامه

چوب سیگار جواهر نشان

چوب سیگار جواهر نشان

برای دود كردن سيگار ابزار و وسايل زيبایی ساخته شد ؛ از جمله چوب سیگار. 
چوب سیگار یک لوله باریک و بلند است که سیگار در آن قرار گرفته و برای کشیدن مورد استفاده قرار می گیرد. در گذشته از چوب ها ، فلزات و سنگ های قیمتی همچون نقره ، جید ، کهربا ، عاج و همچنین باکالیت[1] و ... ساخته می شد اما امروزه از پلاستیک های مدرن ساخته می شود.

چوب سیگاری از جنس عاج ، چین

چوب سیگاری از جنس عاج ، چین

چوب سیگار از جنس چوب

چوب سیگار از جنس چوب

چوب سیگار به عنوان یک وسیله جانبی کاربردی ، قبل از ساخت فیلتر سیگار در دهه 1960 میلادی مورد استفاده قرار می گرفت و کاربردی همچون فیلتر سیگار داشت ؛ به طوری در حفظ توتون کمک می کرده و مانع از چسبیدن کاغذ سیگار به لب و پاره شدن آن می شد ، با استفاده از آن دیگر نیکوتین بر روی دست شخص رنگ پس نمی داد ، همچنین مانع از خاموش شدن سیگار شده و با فاصله ای که بین صورت و سیگار ایجاد می کرد مانع از رفتن دود غلیظ به چشم می شد.

رفته رفته چوب سیگار به عنوان یکی از لوازم جانبی وارد صنعت مد شد به طوری که از دهه 1910 تا اوایل دهه 1970 میلادی ، چوب سیگار بخش مهمی از صنعت مد بانوان به شمار می رفت. چوب سیگار های بانوان برای اماکن مختلف در 4 اندازه متفاوت ساخته می شد ؛ برای حضور در اپرا از چوب سیگار هایی به طول 40 تا 50 سانتی متر ، برای تئاتر 25 تا 35 سانتی متر ، برای شام حدود 10 تا 15 سانتی متر و برای مهمانی ها نیز از چوب سیگار های کوتاه تری استفاده می کردند. چوب سیگار مردان نیز بیشتر از 10 سانتی متر طول نداشت.

اگرچه سیگار های امروزی با فیلتر ساخته می شوند اما مردم گاهی از چوب سیگار به عنوان فیلتر ثانویه استفاده می کنند. با این نیت که از ضرر دود سیگار کم شود.

چوب سیگار زنانه ( هنرپیشه : مارجری بروکس )

چوب سیگار زنانه ( هنرپیشه : مارجری بروکس )


پانویس

1. باکالیت : نخستین پلاستیک ساخته دست بشر است ؛ یک ماده گرماسخت و یک ترکیب مصنوعی از رزین است که با باله هایی مانند خاکه‌چوب و پنبه نسوز ساخته می‌شود تا استحکام آن بالا رود و به عنوان عایق حرارتی و الکتریکی به کار رود.


گردآوری و تهیه :

گروه کارشناسی ایران آنتیک

www.iranantiq.com


منبع

ايران آنتيک / www.iranantiq.com

نظر کاربران

avatar
۱ لایک
بسیار جالب بود
avatarنظر خود را ارسال کنید