:: فروش ویژه جمعه :: اینجا ضربه بزنید

آفتابه لگن

درباره آفتابه لگن


آفتابه لگن وسیله ای برای شستشوی دست و دهان قبل و بعد از خوردن غذا بوده که در قدیم آن را همراه با حوله ای بر سر سفره می آوردند ؛ از فلزاتی چون طلا ، نقره ، مس ، برنج و... ساخته می شوند.

از آفتابه برای شستن و از لگن برای جمع آوری آب زاید استفاده می شود.

آفتابه لگن مربوط به دوره قاجار

آفتابه لگن مربوط به دوره قاجار

در زمان های گذشته که مردم با دست غذا می خوردند ، رسم بر این بود که پیش از غذا دست ها را بر سر سفره با آفتابه و لگن می شستند. در مهمانی ها قبل از شروع غذا ، نوکرها آفتابه و لگن را پیش تک تک مهمان ها برده ، زانو زده و لگن را زیر دست آن ها گرفته و با آفتابه آب می ریختند ، به این ترتیب مهمان ها دست های خود را شسته و با حوله خشک می کردند. این رسم چنان فراگیر شده بود که دیگر آفتابه لگن جزئی از تجملات سفره به شمار می رفت و بعضی بر سر سفره چند دست آفتابه لگن می آوردند.

ضرب المثل «آفتابه لگن هفت دست شام و نهار هیچی» کنایه ایست که به وجود و اهمیت حواشی ، بیشتر از موضوع اشاره دارد.

استفاده از آفتابه لگن از دوران صفویه به بعد بسیار رایج شد و آثاری نفیس از فلزات گرانبهایی همچون طلا و نقره از این دوران به یادگار مانده است. برای زینت بخشی هر چه بیشتر ، از هنر قلم زنی و مینا کاری بر روی آن ها استفاده می کردند. در دوران قاجار نیز از این ظروف ، بسیار استفاده می شده و آفتابه لگن های بسیاری نیز از آن زمان موجود می باشد.

در مهمانی های اشرافی برای شستن دست مهمانان قبل و بعد از صرف غذا از آفتابه لگن نقره استفاده می کردند. در دوران پهلوی که استفاده از قاشق و چنگال رواج پیدا کرد دیگر نیازی به شستن دست بر سر سفره نبود و رفته رفته آفتابه و لگن کاربرد خود را از دست داد و در منازل جنبه زینتی پیدا کرد.

آفتابه لگن برنجی ، مربوط به دوره قاجار

آفتابه لگن برنجی ، مربوط به دوره قاجار


تحقیق و گردآوری :

گروه کارشناسی ایران آنتیک

www.iranantiq.com


منبع

ايران آنتيک / www.iranantiq.com

نظر کاربران

avatar ارسال نظر

محصولات دسته: آفتابه لگن


لوگو ایران آنتیک کوتاه درباره ما
ایران آنتیک ، حامی فرهنگ و هنر
فروشگاه اینترنتی ایران آنتیک و مرجع خرید سکه ، اسکناس ، مدال ، صنایع دستی ، کتاب و غیره ... می باشد. تلاش ما در ایران آنتیک عرضه مستقیم و بدون واسطه کالای کلکسیونی دارای اصالت ایرانی و خارجی از مجموعه داران کشور و معرفی و فروش آنها در این وبسایت است. و همچنین تهیه تخصصی گلچینی از بهترین لوازم آنتیک و اشیاء قدیمی (برندهای قدیمی کارخانه ای) بر مبنای تعریف درست آنتیک و همچنین صنایع دستی نفیس هنرمندان ایرانی است. گلچینی که باعث برانگیختگی حس نوستالژی در بین علاقمندان خواهد شد. یکی از بخش های مهمی که در ایران آنتیک بطور جدی و مرجع گونه به آن پرداخته می شود، بخش کلکسیونی یا مجموعه داری می باشد. بخش هایی نظیر سکه ایرانی ، مدال یادبود ، اسکناس ایرانی ، تمبر قدیمی و غیره که بسیار جامع و متنوع اند. در ایران آنتیک جهت شناساندن فرهنگ و هنر به علاقمندان صنایع دستی ، تلاش شده با جذب افراد کارشناس اقدام به تولید مقالات اختصاصی و ارزنده نماییم تا دست ساخته های اصیل ایرانی مانند قلم زنی ، فیروزه کوبی ، میناکاری ، خاتم کاری ، رودوزی ها و بسیاری دیگر را به علاقمندان بشناسانیم. ایران آنتیک بهترین مکان برای شناخت و خرید آنلاین صنایع دستی نقره ، اشیاء قیمتی و کلکسیونی ، سکه قدیمی ، اسکناس قدیمی ، کتاب تاریخی و تخصصی ، زیورآلات و... می باشد.