آفتابه لگن

آفتابه لگن وسیله ای برای شستشوی دست و دهان قبل و بعد از خوردن غذا بوده که در قدیم آن را همراه با حوله ای بر سر سفره می آوردند ؛ از فلزاتی چون طلا ، نقره ، مس ، برنج و... ساخته می شوند. از آفتابه برای شستن و از لگن برای جمع آوری آب زاید استفاده می شود. آفتابه لگن مربوط به دوره قاجار در زمان های گذشته که مردم با دست غذا می خوردند ، رسم بر این بود که پیش از غذا دست ها را بر سر سفره با آفتابه و لگن می شستند. در مهمانی ها قبل از شروع غذا ، نوکرها آفتابه و لگن را پیش تک تک مهمان ها برده ، زانو زده و لگن را... ادامه

آفتابه لگن وسیله ای برای شستشوی دست و دهان قبل و بعد از خوردن غذا بوده که در قدیم آن را همراه با حوله ای بر سر سفره می آوردند ؛ از فلزاتی چون طلا ، نقره ، مس ، برنج و... ساخته می شوند.

از آفتابه برای شستن و از لگن برای جمع آوری آب زاید استفاده می شود.

آفتابه لگن مربوط به دوره قاجار

آفتابه لگن مربوط به دوره قاجار

در زمان های گذشته که مردم با دست غذا می خوردند ، رسم بر این بود که پیش از غذا دست ها را بر سر سفره با آفتابه و لگن می شستند. در مهمانی ها قبل از شروع غذا ، نوکرها آفتابه و لگن را پیش تک تک مهمان ها برده ، زانو زده و لگن را زیر دست آن ها گرفته و با آفتابه آب می ریختند ، به این ترتیب مهمان ها دست های خود را شسته و با حوله خشک می کردند. این رسم چنان فراگیر شده بود که دیگر آفتابه لگن جزئی از تجملات سفره به شمار می رفت و بعضی بر سر سفره چند دست آفتابه لگن می آوردند.

ضرب المثل « آفتابه لگن هفت دست شام و نهار هیچی » کنایه ایست که به وجود و اهمیت حواشی ، بیشتر از موضوع اشاره دارد.

استفاده از آفتابه لگن از دوران صفویه به بعد بسیار رایج شد و آثاری نفیس از فلزات گرانبهایی همچون طلا و نقره از این دوران به یادگار مانده است. برای زینت بخشی هر چه بیشتر ، از هنر قلم زنی و مینا کاری بر روی آن ها استفاده می کردند. در دوران قاجار نیز از این ظروف ، بسیار استفاده می شده و آفتابه لگن های بسیاری نیز از آن زمان موجود می باشد.

در مهمانی های اشرافی برای شستن دست مهمانان قبل و بعد از صرف غذا از آفتابه لگن نقره استفاده می کردند. در دوران پهلوی که استفاده از قاشق و چنگال رواج پیدا کرد دیگر نیازی به شستن دست بر سر سفره نبود و رفته رفته آفتابه و لگن کاربرد خود را از دست داد و در منازل جنبه زینتی پیدا کرد.

آفتابه لگن برنجی ، مربوط به دوره قاجار

آفتابه لگن برنجی ، مربوط به دوره قاجار


گردآوری و تهیه :

گروه کارشناسی ایران آنتیک

www.iranantiq.com


منبع

ايران آنتيک / www.iranantiq.com

نظر کاربران

هنوز نظری ثبت نشده...

avatarنظر خود را ارسال کنید