:: لیست جدید ۸ مهر ::  اینجا ضربه بزنید

:: لیست مزایده شماره ۶۲ :: اینجا ضربه بزنید

پتو بافی

درباره پتو بافی


پتو از کلمه «پت» به معنی «مو» گرفته شده است و به نوعی روانداز می گویند که معمولاً در هنگام خواب بر روی خود می کشند.

پتوبافی در بخش های اشكذر، خرانق از توابع یزد به طور خانگی و توسط زنان مرسوم است. در آلاشت مازندران نیز پتو بافی انجام می گیرد. زنان بافنده برای رفع احتیاجات شخصی و یا بر اساس سفارشی که دریافت می کنند به تولید این محصول می پردازند.

دستگاه پتو بافی دو وردی است كه با حركت پا كار می كنند و همچنین برای بافت آن شانه ای نئی ، ماكو و متیز به كار گرفته می شود.

محصول بافته شده ابتدا 22 متر در 50 سانتی متر است که به چهار قطعه تقسیم می شود ، پس از دوخت قطعات ، آن را در آب به کمک دست و پا مالش میدهند تا نقاطی که بهم دوخته شده صاف شده و به شکل نمد در آید؛ در نهایت پتویی به ابعاد 220 در 160 تولید می شود.

برای تولید پتو با ابعاد ذکر شده 4 کیلوگرم پشم لازم است.

پتوبافی

 


تحقیق و گردآوری:

گروه کارشناسی ایران آنتیک

www.iranantiq.com


منابع

  • بررسی وضع صنایع دستی استان مازندران / مجله بورس / آذر 1352 / شماره 124
نظر کاربران

avatarنظر خود را ارسال کنید

لوگو ایران آنتیک کوتاه درباره ما
ایران آنتیک ، حامی فرهنگ و هنر
ایران آنتیک فروشگاه اینترنتی تخصصی و مرجع خرید سکه ، اسکناس ، مدال ، صنایع دستی ، کتاب و غیره ... می باشد. تلاش ما در ایران آنتیک عرضه مستقیم و بدون واسطه کالای کلکسیونی دارای اصالت ایرانی و خارجی از مجموعه داران کشور و معرفی و فروش آنها در این وبسایت است. و همچنین تهیه تخصصی گلچینی از بهترین لوازم آنتیک و اشیاء قدیمی (برندهای قدیمی کارخانه ای) بر مبنای تعریف درست آنتیک و همچنین صنایع دستی نفیس هنرمندان ایرانی است. گلچینی که باعث برانگیختگی حس نوستالژی در بین علاقمندان خواهد شد. یکی از بخش های مهمی که در ایران آنتیک بطور جدی و مرجع گونه به آن پرداخته می شود، بخش کلکسیونی یا مجموعه داری می باشد. بخش هایی نظیر سکه ایرانی ، مدال قدیمی ، اسکناس قدیمی ، تمبر قدیمی و غیره که بسیار جامع و متنوع اند. در ایران آنتیک جهت شناساندن فرهنگ و هنر به علاقمندان صنایع دستی ، تلاش شده با جذب افراد کارشناس اقدام به تولید مقالات اختصاصی و ارزنده نماییم تا دست ساخته های اصیل ایرانی مانند قلم زنی ، فیروزه کوبی ، میناکاری ، خاتم کاری ، رودوزی ها و بسیاری دیگر را به علاقمندان بشناسانیم. ایران آنتیک بهترین مکان برای شناخت و خرید آنلاین صنایع دستی نقره ، اشیاء گران قیمت کلکسیونی ، سکه قدیمی ، کتاب تاریخی و تخصصی ، زیورآلات و... می باشد.