پتو بافی

پتو از کلمه « پت » به معنی « مو » گرفته شده است و به نوعی روانداز می گویند که معمولاً در هنگام خواب بر روی خود می کشند. پتوبافی در بخش های اشكذر، خرانق از توابع یزد به طور خانگی و توسط زنان مرسوم است. در آلاشت مازندران نیز پتو بافی انجام می گیرد. زنان بافنده برای رفع احتیاجات شخصی و یا بر اساس سفارشی که دریافت می کنند به تولید این محصول می پردازند. دستگاه پتو بافی دو وردی است كه با حركت پا كار می كنند و همچنین برای بافت آن شانه ای نئی ، ماكو و متیز به كار گرفته می شود. محصول... ادامه

پتو از کلمه « پت » به معنی « مو » گرفته شده است و به نوعی روانداز می گویند که معمولاً در هنگام خواب بر روی خود می کشند.

پتوبافی در بخش های اشكذر، خرانق از توابع یزد به طور خانگی و توسط زنان مرسوم است. در آلاشت مازندران نیز پتو بافی انجام می گیرد. زنان بافنده برای رفع احتیاجات شخصی و یا بر اساس سفارشی که دریافت می کنند به تولید این محصول می پردازند.

دستگاه پتو بافی دو وردی است كه با حركت پا كار می كنند و همچنین برای بافت آن شانه ای نئی ، ماكو و متیز به كار گرفته می شود.

محصول بافته شده ابتدا 22 متر در 50 سانتی متر است که به چهار قطعه تقسیم می شود ، پس از دوخت قطعات ، آن را در آب به کمک دست و پا مالش میدهند تا نقاطی که بهم دوخته شده صاف شده و به شکل نمد در آید ؛در نهایت پتویی به ابعاد 220 * 160 تولید می شود.

برای تولید پتو با ابعاد ذکر شده 4 کیلوگرم پشم لازم است.

پتوبافی

 


گردآوری و تهیه :

گروه کارشناسی ایران آنتیک

www.iranantiq.com


منابع

  • بررسی وضع صنایع دستی استان مازندران / مجله بورس / آذر 1352 / شماره 124

 

نظر کاربران

هنوز نظری ثبت نشده...