:: لیست هفتگی :: لیست جدید محصولات کلکسیونی شامل 240 عنوان سکه ، اسکناس و مدال در تاریخ 3 بهمن 1400 به فروشگاه اضافه شد. جهت مشاهده یا خرید اینجا کلیک کنید

پتو بافی

درباره پتو بافی


پتو از کلمه «پت» به معنی «مو» گرفته شده است و به نوعی روانداز می گویند که معمولاً در هنگام خواب بر روی خود می کشند.

پتوبافی در بخش های اشكذر، خرانق از توابع یزد به طور خانگی و توسط زنان مرسوم است. در آلاشت مازندران نیز پتو بافی انجام می گیرد. زنان بافنده برای رفع احتیاجات شخصی و یا بر اساس سفارشی که دریافت می کنند به تولید این محصول می پردازند.

دستگاه پتو بافی دو وردی است كه با حركت پا كار می كنند و همچنین برای بافت آن شانه ای نئی ، ماكو و متیز به كار گرفته می شود.

محصول بافته شده ابتدا 22 متر در 50 سانتی متر است که به چهار قطعه تقسیم می شود ، پس از دوخت قطعات ، آن را در آب به کمک دست و پا مالش میدهند تا نقاطی که بهم دوخته شده صاف شده و به شکل نمد در آید؛ در نهایت پتویی به ابعاد 220 در 160 تولید می شود.

برای تولید پتو با ابعاد ذکر شده 4 کیلوگرم پشم لازم است.

پتوبافی

 


تحقیق و گردآوری:

گروه کارشناسی ایران آنتیک

www.iranantiq.com


منابع

  • بررسی وضع صنایع دستی استان مازندران / مجله بورس / آذر 1352 / شماره 124
نظر کاربران

avatarنظر خود را ارسال کنید
لوگو ایران آنتیک کوتاه درباره ما
ایران آنتیک ، حامی فرهنگ و هنر
ایران آنتیک فروشگاه اینترنتی سکه ، اسکناس ، مدال ، صنایع دستی ، کتاب و غیره ... می باشد. تلاش ما در ایران آنتیک تهیه مستقیم صنایع دستی مرغوب و دارای اصالت ایرانی از هنرمندان تولیدکننده و معرفی و فروش آنها در وبسایت است. و همچنین تهیه تخصصی گلچینی از بهترین لوازم آنتیک و اشیاء قدیمی (برندهای قدیمی کارخانه ای) بر مبنای تعریف درست آنتیک است. گلچینی که باعث برانگیختگی حس نوستالژیک در بین علاقمندان خواهد شد. یکی از بخش های مهمی که در ایران آنتیک بطور جدی و مرجع گونه به آن پرداخته می شود، بخش کلکسیون یا مجموعه داری می باشد. بخش هایی نظیر سکه ، مدال یادبود ، اسکناس ، تمبر و غیره که بسیار جامع و متنوع اند. در ایران آنتیک جهت شناساندن فرهنگ و هنر به علاقمندان صنایع دستی ، تلاش کرده ایم با جذب افراد کارشناس اقدام به تولید مقالات اختصاصی و ارزنده نماییم تا دست ساخته های اصیل ایرانی مانند قلم زنی ، فیروزه کوبی ، میناکاری ، خاتم کاری ، رودوزی ها و بسیاری دیگر را به علاقمندان بشناسانیم. ایران آنتیک در آینده نزدیک بهترین مکان برای شناخت و خرید آنلاین صنایع دستی ، اشیاء قدیمی ، کلکسیون ، کتاب ، زیورآلات و... می باشد.