ویدیو

ویدئو یک رسانه الکترونیکی برای ضبط ، کپی ، پخش و نمایش تصاویری متحرک است. انواع آنالوگ و دیجیتال در سیستم های ویدئویی وجود دارد. فناوری ویدیو در ابتدا برای سامانه های تلویزیونی مکانیکی طراحی شد. شخصی به نام « چارلز گینزبرگ » سرپرست تیم تحقیقاتی شرکت Ampex برای تولید اولین دستگاه عملی ضبط بر روی نوار ویدئو بود. در سال 1951 میلادی ، اولین دستگاه ویدیو ، تصاویر زنده ای را از دوربین تلویزیونی با تبدیل اطلاعات به امواج الکتریکی ضبط و آن را بر روی یک نوار مغناطیسی ذخیره کرد. این شرکت اولین نوار ویدیوی خود را... ادامه

ویدئو یک رسانه الکترونیکی برای ضبط ، کپی ، پخش و نمایش تصاویری متحرک است. انواع آنالوگ و دیجیتال در سیستم های ویدئویی وجود دارد. فناوری ویدیو در ابتدا برای سامانه های تلویزیونی مکانیکی طراحی شد.

شخصی به نام « چارلز گینزبرگ » سرپرست تیم تحقیقاتی شرکت Ampex برای تولید اولین دستگاه عملی ضبط بر روی نوار ویدئو بود. در سال 1951 میلادی ، اولین دستگاه ویدیو ، تصاویر زنده ای را از دوربین تلویزیونی با تبدیل اطلاعات به امواج الکتریکی ضبط و آن را بر روی یک نوار مغناطیسی ذخیره کرد. این شرکت اولین نوار ویدیوی خود را در سال 1956 میلادی به قیمت پنجاه هزار دلار به فروش رساند.

اولین دستگاه ضبط ویدئو بر روی کاست نیز در سال 1971 توسط شرکت سونی فروخته شد.

اين وسیله در نخستین روزهای شکل گیری اش ، وسیله اى بزرگ و سنگين بود كه تنها در استوديوهاى فيلم بردارى مورد استفاده قرار می گرفت و مصرف خانگی نداشت. با گذشت زمان ، انواع کوچک تر ، با وزنی سبک تر و در عین حال پیشرفته تر ساخته و به بازار عرضه شد و به این ترتیب مورد توجه تولید کنندگان وسايل صوتى - تصويرى و همچنين عموم مردم قرار گرفت.

با ویدئو امکان ضبط برنامه ها به صورت همزمان با تماشاى آن ها وجود داشت.

ایالت متحده آمریکا در اواسط دهه 1980 میلادی فعالیت خود را در زمینه توليد و صادرات دستگاه ها و نوارهاى ويديويى آغاز كرد؛ به طوری که در سال 1988 ميلادى با توليد و فروش ‍ 5/12 ميليون دستگاه ضبط و پخش ويدئو و 290 ميليون نوار، به بزرگ ترین بازار ویدیویی در جهان مبدل شد.

ویدئو همانند ديگر رسانه ها با تاخير به ایران وارد شد. در اواخر دوره پهلوی ، شمار دستگاه هاى ويدئويى خانگى كه البته در اختيار درباريان و ثروتمندان قرار داشت بسیار محدود بود. بعد از پيروزى انقلاب اسلامى بر طبق آمارهاى مستند ، تنها در فاصله تيرماه 1358 تا شهريور 1359 ش. حدود 430 هزار دستگاه ويدئو وارد كشور شد. دولت براى جلوگيرى از تهاجم فرهنگی ورود آن را بـه داخـل كشور ممنوع اعلام كرد. بعد از مدتی، معلوم شد كه ممنوع كردن ويدئو و تعطيلى ويدئو كلوپ ها، تنها، حركتى انفعالى و انفرادى بـوده و هيچ گونه تحقيق و مطالعه و برنامه ريزى هماهنگ و بلندمدتى با خود نداشته است در نتیجه پس از بررسى ها و مطالعات كارشناسانه ، خريد و فروش ويدئو آزاد شد و كلوپ ها نيز فعاليت خود را از سر گرفتند.

 

ویدیو

دستگاه پخش ویدیو سونی بتامکس / Sony Betamax

 


گردآوری و تهیه :

گروه کارشناسی ایران آنتیک

www.iranantiq.com


منبع

ايران آنتيک / www.iranantiq.com

نظر کاربران

هنوز نظری ثبت نشده...

avatarنظر خود را ارسال کنید