:: لیست جدید ۲۶ شهریور ::  اینجا ضربه بزنید

:: مزایده جدید شماره ۶۱ :: اینجا ضربه بزنید

ساعت

زیرگروه ساعت


درباره ساعت


بشر از آغاز پیدایش خود تاکنون علاقه زیادی به اندازه گیری چیزهای پیرامون خود داشت. زمان ، از مهم ترین مواردی است که بشر به شناخت و اندازه گیری آن پرداخته و ساعت یکی از قدیمی ترین اختراعات بشر و وسیله ای برای اندازه گیری ، نشان دادن و نگهداری زمان می باشد.

اختلاف نظرهای زیادی درباره اولین تمدنی که قادر به اندازه گیری زمان شد وجود دارد.

از قدیمی ترین ابزاری که برای اندازه گیری مورد استفاده قرار می گرفته آفتاب نما می باشد ؛ بر اساس نمونه هایی با قدمتی بیش از ده هزار سال که در موزه ها موجود می باشد مشخص می شود که مصریان مبدع این آفتاب نماها بوده اند.

ساعت آفتابی

ساعت آفتابی

این آفتاب نما ها انواع گوناگونی داشتند از جمله این که چند ستون با فاصله از پیش تعیین شده را روی پله ها قرار داده و با کم و زیاد شدن سایه آن ها به مقدار سپری شدن پی می برند.

البته این نکته درخور توجه است که در شرق باستان هم آقتاب نماهایی وجود داشته که یا تقلیدی از مصریان بوده و یا اینکه بعدها خود موفق به اختراع آن شدند. بعضی بابلیان را مبدع آفتاب نماها می دانند. یونانیان نیز در قرن ششم ق.م موفق به استفاده از این ساعت های آفتابی شدند.

ماه نماهایی نیز برای تعیین اوقات شب اختراع شد که با میزان کردن آن با ستاره قطبی و دب اکبر می توانستند به تعیین زمان بپردازند.

علاوه بر این ها ساعت های شنی ، آبی و آتشی نیز اختراع شد.

گفته می شود که هندیان ، ظرف کوچکی که در ته آن سوراخی وجود داشت را در ظرفی بزرگتر که پر از آب بود قرار می دادند. هنگامی که این ظرف کوچک از آب پر می شد مامور مراقب با طبلی گذر زمان را به مردم اطلاع می داد.

ساعت آبیَ

ساعت آبی

ساعت شمعی

ساعت شمعی

از چوب های سوزاندنی که به طور تقریبی سرعت سوختن آنها قابل پیش بینی بوده است نیز به منظور تعیین گذر زمان استفاده می کردند.

ساعت شمعی نیز به همین شیوه استفاده می شود. برای ندازه گیری زمان با شمع از یک شمع باریک با یک  محفظه ی علامت گذاری شده استفاده می کنند که با سوختن شمع گذشت زمان را نشان داده می شود. این ساعت ها شیوه ای مناسب برای اندازه گیری زمان در منازل  بودند .

با پیشرفت علم و دانش ، به تدریج ساعت های دقیق تر مکانیکی جای ساعت های آبی ، آفتابی و ماسه ای را گرفتند. همچنین از زمانی که انسان از فنر برای راه اندازی چرخ های دندانه دار، که به ساعت شمار و دقیقه و حتی ثانیه شمار متصل هستند استفاده کرد ، سنجش زمان برای همگان امکانپذیر گردید.


تحقیق و گردآوری :

گروه کارشناسی ایران آنتیک

www.iranantiq.com


منبع

ايران آنتيک / www.iranantiq.com

 

نظر کاربران

avatarنظر خود را ارسال کنید

کالاهای فروشگاه


ساعت رومیزی قدیمی کوکی زنگی تقویم دار 000375
اتمام (فعلا موجود نیست)
ساعت رومیزی کوکی آلمانی 022778
اتمام (فعلا موجود نیست)
ساعت رومیزی کوکی برند آنکرا 022744
اتمام (فعلا موجود نیست)
ساعت رومیزی کوکی برند استار 022742
اتمام (فعلا موجود نیست)
ساعت رومیزی کوکی برند سیکو 022740
اتمام (فعلا موجود نیست)
ساعت رومیزی کوکی تقویم دار مارک شانگهای 022777
اتمام (فعلا موجود نیست)
ساعت رومیزی کوکی شطرنج 022745
اتمام (فعلا موجود نیست)
ساعت رومیزی کوکی طرح گل مارک پولاریس 022779
اتمام (فعلا موجود نیست)
ساعت رومیزی کوکی عکس شهر نانجینگ 022735
اتمام (فعلا موجود نیست)

لوگو ایران آنتیک کوتاه درباره ما
ایران آنتیک ، حامی فرهنگ و هنر
ایران آنتیک فروشگاه اینترنتی تخصصی و مرجع خرید سکه ، اسکناس ، مدال ، صنایع دستی ، کتاب و غیره ... می باشد. تلاش ما در ایران آنتیک عرضه مستقیم و بدون واسطه کالای کلکسیونی دارای اصالت ایرانی و خارجی از مجموعه داران کشور و معرفی و فروش آنها در این وبسایت است. و همچنین تهیه تخصصی گلچینی از بهترین لوازم آنتیک و اشیاء قدیمی (برندهای قدیمی کارخانه ای) بر مبنای تعریف درست آنتیک و همچنین صنایع دستی نفیس هنرمندان ایرانی است. گلچینی که باعث برانگیختگی حس نوستالژی در بین علاقمندان خواهد شد. یکی از بخش های مهمی که در ایران آنتیک بطور جدی و مرجع گونه به آن پرداخته می شود، بخش کلکسیونی یا مجموعه داری می باشد. بخش هایی نظیر سکه ایرانی ، مدال قدیمی ، اسکناس قدیمی ، تمبر قدیمی و غیره که بسیار جامع و متنوع اند. در ایران آنتیک جهت شناساندن فرهنگ و هنر به علاقمندان صنایع دستی ، تلاش شده با جذب افراد کارشناس اقدام به تولید مقالات اختصاصی و ارزنده نماییم تا دست ساخته های اصیل ایرانی مانند قلم زنی ، فیروزه کوبی ، میناکاری ، خاتم کاری ، رودوزی ها و بسیاری دیگر را به علاقمندان بشناسانیم. ایران آنتیک بهترین مکان برای شناخت و خرید آنلاین صنایع دستی نقره ، اشیاء گران قیمت کلکسیونی ، سکه قدیمی ، کتاب تاریخی و تخصصی ، زیورآلات و... می باشد.