سرطاس

درباره سرطاس


سرطاس کاسه ای فلزی مخصوص استفاده در حمام است که به آن تاس حمام نیز گفته می شود. به منظور ایجاد تزئینات بر روی آن نقوشی قلمزنی می شد.

در قدیم که حمام ها سنتی و به صورت خزینه بود و دوش به حمام راه نیافته بود ، مردم هنگام استحمام برای ریختن آب بر سر و بدن خود از سرطاس استفاده می کردند.

سرطاس های بسیاری از دوران قاجار به یادگار مانده است. در اوایل سلطنت پهلوی به فرمان رضا شاه استفاده از خزینه در حمامها برای رعایت بهداشت به طور رسمی ممنوع اعلام شد. با ایجاد لوله کشی آب در دوران پهلوی و استفاده از دوش ، دیگر نیازی به سرطاس نبود و رفته رفته کاربرد خود را از دست دادند.

لازم به ذکر است در کشورهای دیگری که از حمام سنتی استفاده می کردند استفاده از سرطاس رایج بود. امروزه در کشور ترکیه هنوز هم از حمام سنتی و سرطاس استفاده می شود.

سرطاس
سرتاس ، آنتیک


تحقیق و گردآوری :

گروه کارشناسی ایران آنتیک

www.iranantiq.com


منبع

ايران آنتيک / www.iranantiq.com

نظر کاربران

avatar ارسال نظر

لوگو ایران آنتیک کوتاه درباره ما
ایران آنتیک ، حامی فرهنگ و هنر
فروشگاه اینترنتی ایران آنتیک و مرجع خرید سکه ، اسکناس ، مدال ، صنایع دستی ، کتاب و غیره ... می باشد. تلاش ما در ایران آنتیک عرضه مستقیم و بدون واسطه کالای کلکسیونی دارای اصالت ایرانی و خارجی از مجموعه داران کشور و معرفی و فروش آنها در این وبسایت است. و همچنین تهیه تخصصی گلچینی از بهترین لوازم آنتیک و اشیاء قدیمی (برندهای قدیمی کارخانه ای) بر مبنای تعریف درست آنتیک و همچنین صنایع دستی نفیس هنرمندان ایرانی است. گلچینی که باعث برانگیختگی حس نوستالژی در بین علاقمندان خواهد شد. یکی از بخش های مهمی که در ایران آنتیک بطور جدی و مرجع گونه به آن پرداخته می شود، بخش کلکسیونی یا مجموعه داری می باشد. بخش هایی نظیر سکه ایرانی ، مدال یادبود ، اسکناس ایرانی ، تمبر قدیمی و غیره که بسیار جامع و متنوع اند. در ایران آنتیک جهت شناساندن فرهنگ و هنر به علاقمندان صنایع دستی ، تلاش شده با جذب افراد کارشناس اقدام به تولید مقالات اختصاصی و ارزنده نماییم تا دست ساخته های اصیل ایرانی مانند قلم زنی ، فیروزه کوبی ، میناکاری ، خاتم کاری ، رودوزی ها و بسیاری دیگر را به علاقمندان بشناسانیم. ایران آنتیک بهترین مکان برای شناخت و خرید آنلاین صنایع دستی نقره ، اشیاء قیمتی و کلکسیونی ، سکه قدیمی ، اسکناس قدیمی ، کتاب تاریخی و تخصصی ، زیورآلات و... می باشد.