:: لیست هفتگی :: لیست جدید محصولات کلکسیونی شامل اسکناس در تاریخ 28 اردیبهشت 1401 به فروشگاه اضافه شد. جهت مشاهده یا خرید اینجا ضربه بزنید

:: مزایده ماهانه :: مزایده آنلاین ایران آنتیک (شماره 33)  «اینجا کلیک کنید»

سرطاس

درباره سرطاس


سرطاس کاسه ای فلزی مخصوص استفاده در حمام است که به آن تاس حمام نیز گفته می شود. به منظور ایجاد تزئینات بر روی آن نقوشی قلمزنی می شد.

در قدیم که حمام ها سنتی و به صورت خزینه بود و دوش به حمام راه نیافته بود ، مردم هنگام استحمام برای ریختن آب بر سر و بدن خود از سرطاس استفاده می کردند.

سرطاس های بسیاری از دوران قاجار به یادگار مانده است. در اوایل سلطنت پهلوی به فرمان رضا شاه استفاده از خزینه در حمامها برای رعایت بهداشت به طور رسمی ممنوع اعلام شد. با ایجاد لوله کشی آب در دوران پهلوی و استفاده از دوش ، دیگر نیازی به سرطاس نبود و رفته رفته کاربرد خود را از دست دادند.

لازم به ذکر است در کشورهای دیگری که از حمام سنتی استفاده می کردند استفاده از سرطاس رایج بود. امروزه در کشور ترکیه هنوز هم از حمام سنتی و سرطاس استفاده می شود.

سرطاس
سرتاس ، آنتیک


تحقیق و گردآوری :

گروه کارشناسی ایران آنتیک

www.iranantiq.com


منبع

ايران آنتيک / www.iranantiq.com

نظر کاربران

avatarنظر خود را ارسال کنید
لوگو ایران آنتیک کوتاه درباره ما
ایران آنتیک ، حامی فرهنگ و هنر
ایران آنتیک فروشگاه اینترنتی سکه ، اسکناس ، مدال ، صنایع دستی ، کتاب و غیره ... می باشد. تلاش ما در ایران آنتیک تهیه مستقیم صنایع دستی مرغوب و دارای اصالت ایرانی از هنرمندان تولیدکننده و معرفی و فروش آنها در وبسایت است. و همچنین تهیه تخصصی گلچینی از بهترین لوازم آنتیک و اشیاء قدیمی (برندهای قدیمی کارخانه ای) بر مبنای تعریف درست آنتیک است. گلچینی که باعث برانگیختگی حس نوستالژیک در بین علاقمندان خواهد شد. یکی از بخش های مهمی که در ایران آنتیک بطور جدی و مرجع گونه به آن پرداخته می شود، بخش کلکسیون یا مجموعه داری می باشد. بخش هایی نظیر سکه ، مدال یادبود ، اسکناس ، تمبر و غیره که بسیار جامع و متنوع اند. در ایران آنتیک جهت شناساندن فرهنگ و هنر به علاقمندان صنایع دستی ، تلاش کرده ایم با جذب افراد کارشناس اقدام به تولید مقالات اختصاصی و ارزنده نماییم تا دست ساخته های اصیل ایرانی مانند قلم زنی ، فیروزه کوبی ، میناکاری ، خاتم کاری ، رودوزی ها و بسیاری دیگر را به علاقمندان بشناسانیم. ایران آنتیک در آینده نزدیک بهترین مکان برای شناخت و خرید آنلاین صنایع دستی ، اشیاء قدیمی ، کلکسیون ، کتاب ، زیورآلات و... می باشد.