سرطاس

سرطاس کاسه ای فلزی مخصوص استفاده در حمام است که به آن تاس حمام نیز گفته می شود. به منظور ایجاد تزئینات بر روی آن نقوشی قلمزنی می شد. در قدیم که حمام ها سنتی و به صورت خزینه بود و دوش به حمام راه نیافته بود ، مردم هنگام استحمام برای ریختن آب بر سر و بدن خود از سرطاس استفاده می کردند. سرطاس های بسیاری از دوران قاجار به یادگار مانده است. در اوایل سلطنت پهلوی به فرمان رضا شاه استفاده از خزینه در حمامها برای رعایت بهداشت به طور رسمی ممنوع اعلام شد. با ایجاد لوله کشی آب در دوران پهلوی و استفاده از دوش ، دیگر... ادامه

سرطاس کاسه ای فلزی مخصوص استفاده در حمام است که به آن تاس حمام نیز گفته می شود. به منظور ایجاد تزئینات بر روی آن نقوشی قلمزنی می شد.

در قدیم که حمام ها سنتی و به صورت خزینه بود و دوش به حمام راه نیافته بود ، مردم هنگام استحمام برای ریختن آب بر سر و بدن خود از سرطاس استفاده می کردند.

سرطاس های بسیاری از دوران قاجار به یادگار مانده است. در اوایل سلطنت پهلوی به فرمان رضا شاه استفاده از خزینه در حمامها برای رعایت بهداشت به طور رسمی ممنوع اعلام شد. با ایجاد لوله کشی آب در دوران پهلوی و استفاده از دوش ، دیگر نیازی به سرطاس نبود و رفته رفته کاربرد خود را از دست دادند.

لازم به ذکر است در کشور های دیگری که از حمام سنتی استفاده می کردند استفاده از سرطاس رایج بود. امروزه در کشور ترکیه هنوز هم از حمام سنتی و سرطاس استفاده می شود.

سرطاس
 


گردآوری و تهیه :

گروه کارشناسی ایران آنتیک

www.iranantiq.com


منبع

ايران آنتيک / www.iranantiq.com

نظر کاربران

هنوز نظری ثبت نشده...