گلاب پاش

درباره گلاب پاش


تقطیر و تولید عرقیات در ایران قدمتی طولانی دارد و در بسیاری از فصول کتاب قانون ابوعلی سینا به استفاده از گیاهان خشک و عرقیجات تأکید شده است. گلاب خواص بسیار زیادی دارد از جمله این که آرامش بخش است و به همین خاطر در مراسم عزاداری بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

«سفرنامه ژان شاردن» سیاح شهیر فرانسوی یکی از اسناد مهم موجود درباره گلاب گیری صنعتی در قمصر است که در دوره صفویه نوشته شده است. شاردن در بخشی از سفرنامه اش تأکید می کند: «از این شربت مطبوع به سرتاسر مشرق زمین صادر می شود و کشتی هایی که کاملا انباشته از آن است به صوب هندوستان عزیمت می کنند.»

استفاده از گلاب پاش نیز قدمتی به اندازه گلاب و گلاب گیری دارد ؛ فرم بدنه آن با لوله های باریک به این علت است که از ورود هوا به آن جلوگیری شود تا عطر آن از بین نرود.

گلاب پاش از جنس هایی چون شیشه و فلزاتی چون نقره و برنج ساخته شده و بر روی آن ها تزئیناتی چون مینا کاری ، قلمزنی و مرصع کاری انجام می شده است.

گلاب پاش های بسیاری از دوره قاجار به جای مانده است.

گلاب پاش مرصع کاری شده ، ساخته شده در هندوستان ، قرن 19 میلادی

گلاب پاش مرصع کاری شده ، ساخته شده در هندوستان ، قرن 19 میلادی ، آنتیک

گلاب پاش قلم زنی شده از جنس نقره

گلاب پاش قلم زنی شده از جنس نقره


تحقیق و گردآوری :

گروه کارشناسی ایران آنتیک

www.iranantiq.com


منبع

ايران آنتيک / www.iranantiq.com

نظر کاربران

avatarنظر خود را ارسال کنید
لوگو ایران آنتیک کوتاه درباره ما
ایران آنتیک ، حامی فرهنگ و هنر
ایران آنتیک فروشگاه اینترنتی سکه ، اسکناس ، مدال ، صنایع دستی ، کتاب و غیره ... می باشد. تلاش ما در ایران آنتیک تهیه مستقیم صنایع دستی مرغوب و دارای اصالت ایرانی از هنرمندان تولیدکننده و معرفی و فروش آنها در وبسایت است. و همچنین تهیه تخصصی گلچینی از بهترین لوازم آنتیک و اشیاء قدیمی (برندهای قدیمی کارخانه ای) بر مبنای تعریف درست آنتیک است. گلچینی که باعث برانگیختگی حس نوستالژیک در بین علاقمندان خواهد شد. یکی از بخش های مهمی که در ایران آنتیک بطور جدی و مرجع گونه به آن پرداخته می شود، بخش کلکسیون یا مجموعه داری می باشد. بخش هایی نظیر سکه ، مدال یادبود ، اسکناس ، تمبر و غیره که بسیار جامع و متنوع اند. در ایران آنتیک جهت شناساندن فرهنگ و هنر به علاقمندان صنایع دستی ، تلاش کرده ایم با جذب افراد کارشناس اقدام به تولید مقالات اختصاصی و ارزنده نماییم تا دست ساخته های اصیل ایرانی مانند قلم زنی ، فیروزه کوبی ، میناکاری ، خاتم کاری ، رودوزی ها و بسیاری دیگر را به علاقمندان بشناسانیم. ایران آنتیک در آینده نزدیک بهترین مکان برای شناخت و خرید آنلاین صنایع دستی ، اشیاء قدیمی ، کلکسیون ، کتاب ، زیورآلات و... می باشد.