:: لیست جدید ۱۳ اسفند :: اینجا ضربه بزنید

:: مزایده شماره ۸۴ :: اینجا ضربه بزنید

گلاب پاش

درباره گلاب پاش


تقطیر و تولید عرقیات در ایران قدمتی طولانی دارد و در بسیاری از فصول کتاب قانون ابوعلی سینا به استفاده از گیاهان خشک و عرقیجات تأکید شده است. گلاب خواص بسیار زیادی دارد از جمله این که آرامش بخش است و به همین خاطر در مراسم عزاداری بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

«سفرنامه ژان شاردن» سیاح شهیر فرانسوی یکی از اسناد مهم موجود درباره گلاب گیری صنعتی در قمصر است که در دوره صفویه نوشته شده است. شاردن در بخشی از سفرنامه اش تأکید می کند: «از این شربت مطبوع به سرتاسر مشرق زمین صادر می شود و کشتی هایی که کاملا انباشته از آن است به صوب هندوستان عزیمت می کنند.»

استفاده از گلاب پاش نیز قدمتی به اندازه گلاب و گلاب گیری دارد ؛ فرم بدنه آن با لوله های باریک به این علت است که از ورود هوا به آن جلوگیری شود تا عطر آن از بین نرود.

گلاب پاش از جنس هایی چون شیشه و فلزاتی چون نقره و برنج ساخته شده و بر روی آن ها تزئیناتی چون مینا کاری ، قلمزنی و مرصع کاری انجام می شده است.

گلاب پاش های بسیاری از دوره قاجار به جای مانده است.

گلاب پاش مرصع کاری شده ، ساخته شده در هندوستان ، قرن 19 میلادی

گلاب پاش مرصع کاری شده ، ساخته شده در هندوستان ، قرن 19 میلادی ، آنتیک

گلاب پاش قلم زنی شده از جنس نقره

گلاب پاش قلم زنی شده از جنس نقره


تحقیق و گردآوری :

گروه کارشناسی ایران آنتیک

www.iranantiq.com


منبع

ايران آنتيک / www.iranantiq.com

نظر کاربران

avatar
۰ لایک
سلام من همیکی دارم نقره 421گرم مشتری بود اطلاع دهید

avatarنظر خود را ارسال کنید

لوگو ایران آنتیک کوتاه درباره ما
ایران آنتیک ، حامی فرهنگ و هنر
ایران آنتیک فروشگاه اینترنتی تخصصی و مرجع خرید سکه ، اسکناس ، مدال ، صنایع دستی ، کتاب و غیره ... می باشد. تلاش ما در ایران آنتیک عرضه مستقیم و بدون واسطه کالای کلکسیونی دارای اصالت ایرانی و خارجی از مجموعه داران کشور و معرفی و فروش آنها در این وبسایت است. و همچنین تهیه تخصصی گلچینی از بهترین لوازم آنتیک و اشیاء قدیمی (برندهای قدیمی کارخانه ای) بر مبنای تعریف درست آنتیک و همچنین صنایع دستی نفیس هنرمندان ایرانی است. گلچینی که باعث برانگیختگی حس نوستالژی در بین علاقمندان خواهد شد. یکی از بخش های مهمی که در ایران آنتیک بطور جدی و مرجع گونه به آن پرداخته می شود، بخش کلکسیونی یا مجموعه داری می باشد. بخش هایی نظیر سکه ایرانی ، مدال قدیمی ، اسکناس قدیمی ، تمبر قدیمی و غیره که بسیار جامع و متنوع اند. در ایران آنتیک جهت شناساندن فرهنگ و هنر به علاقمندان صنایع دستی ، تلاش شده با جذب افراد کارشناس اقدام به تولید مقالات اختصاصی و ارزنده نماییم تا دست ساخته های اصیل ایرانی مانند قلم زنی ، فیروزه کوبی ، میناکاری ، خاتم کاری ، رودوزی ها و بسیاری دیگر را به علاقمندان بشناسانیم. ایران آنتیک بهترین مکان برای شناخت و خرید آنلاین صنایع دستی نقره ، اشیاء گران قیمت کلکسیونی ، سکه قدیمی ، کتاب تاریخی و تخصصی ، زیورآلات و... می باشد.