:: مزایده ماهانه :: مزایده آنلاین ماهانه ایران آنتیک (شماره 29) ، جمعه 1 بهمن 1400 راس ساعت 18:00 شروع خواهد شد. جهت اطلاع بیشتر و مشاهده محصولات مزایده ای «اینجا کلیک کنید»

کم دوزی

درباره کم دوزی


یکی از رودوزی های زیبا و سنتی ایران «کم دوزی» نام دارد که به آن «کمه دوزی» یا «کمان دوزی» نیز می گویند. در اصطلاح به دوخت گل های کوچک با استفاده از نخ گلابتون و پولک تخت کوچک طلایی یا نقره ای اطلاق می شود.

کم در لغت نامه دهخدا چنین معنی شده است:

  1. کم : مقدار
  2. غلاف غوزه خرما ، غلاف شکوفه ، پرده و پوشش شکوفه
  3. کم : آستین

تاریخچه
این رودوزی دارای تاریخچه مشخصی نیست ولی آنچه که مسلم است از دوره صفوی به بعد این دوخت بسیار مورد توجه قرار گرفت و در آن زمان در اکثر شهرهای استان هرمزگان در میان سایر دوخت ها رواج پیدا کرد.

مواد اولیه

پولک مدور سوراخ دار بزرگ ، پولک کوچک طلایی و به ندرت نقره ای ، نخ گلابتون ، سوزن ، پارچه مخمل یا ساتن یا ماهوت سرمه ای یا سیاه.

شیوه دوخت

با استفاده از نخ گلابتون و پولک تخت کوچک طلایی یا نقره ای در اطراف قالبی که از سوراخ کردن در وسط یک پولک گرد بزرگ به دست می آید قلاب زده می شود به طوری که پولک های ریز و نخ گلابتون روی قالب را بپوشاند و طرح و نمایی از گل های کوچک پدیدار گردد. این گل ها به صورت سلسله وار در کنار یکدیگر دوخته شده و نواری را به وجود می آورند.

 

از نقوش رایج کم دوزی یا کمه دوزی یا کمان دوزی

از نقوش رایج کم دوزی یا کمه دوزی یا کمان دوزی

موارد مصرف

روسری ، یقه لباس ، پای دامن و شلوار ، مچ آستین

مراکز تولید

همانطور که پیش تر اشاره شد در گذشته در اکثر شهرهای استان هرمزگان این دوخت به کار گرفته می شد ولی امروزه در شهرهای بندرعباس ، بندر لنگه و میناب رواج دارد.

کمه دوزی بر روی شلوار

کمه دوزی بر روی شلوار


تحقیق و گردآوری:

گروه کارشناسی ایران آنتیک

www.iranantiq.com


منابع

  • دايره المعارف هنر های صنايع دستی و حرف مربوط به آن / سيد ابوالقاسم سيد صدر / انتشارات سيمای دانش / چاپ دوم / سال 1388
  • آشنايی با هنر های سنتی 3 / دکتر حسين ياوری ، آنيتا منصوری ، شريفه سلطانی / انتشارات سيمای دانش / چاپ اول / سال 1390

 

نظر کاربران

avatar
۱ لایک
اون کم که به عنوان کارگاه گلابتون دوزی استفاده میکنیم، در واقع چوپ گردی که ازش به عنوان الک آرد استفاده میشه و ما تورهای وسطش رو در میارین و پارچه ارو دورش میبندیم، در زبان محلی به الک «کم» گفته میشود و کمه دوزی از روی اسم کم یا همان الک گرفته شده
avatarنظر خود را ارسال کنید
لوگو ایران آنتیک کوتاه درباره ما
ایران آنتیک ، حامی فرهنگ و هنر
ایران آنتیک فروشگاه اینترنتی سکه ، اسکناس ، مدال ، صنایع دستی ، کتاب و غیره ... می باشد. تلاش ما در ایران آنتیک تهیه مستقیم صنایع دستی مرغوب و دارای اصالت ایرانی از هنرمندان تولیدکننده و معرفی و فروش آنها در وبسایت است. و همچنین تهیه تخصصی گلچینی از بهترین لوازم آنتیک و اشیاء قدیمی (برندهای قدیمی کارخانه ای) بر مبنای تعریف درست آنتیک است. گلچینی که باعث برانگیختگی حس نوستالژیک در بین علاقمندان خواهد شد. یکی از بخش های مهمی که در ایران آنتیک بطور جدی و مرجع گونه به آن پرداخته می شود، بخش کلکسیون یا مجموعه داری می باشد. بخش هایی نظیر سکه ، مدال یادبود ، اسکناس ، تمبر و غیره که بسیار جامع و متنوع اند. در ایران آنتیک جهت شناساندن فرهنگ و هنر به علاقمندان صنایع دستی ، تلاش کرده ایم با جذب افراد کارشناس اقدام به تولید مقالات اختصاصی و ارزنده نماییم تا دست ساخته های اصیل ایرانی مانند قلم زنی ، فیروزه کوبی ، میناکاری ، خاتم کاری ، رودوزی ها و بسیاری دیگر را به علاقمندان بشناسانیم. ایران آنتیک در آینده نزدیک بهترین مکان برای شناخت و خرید آنلاین صنایع دستی ، اشیاء قدیمی ، کلکسیون ، کتاب ، زیورآلات و... می باشد.