:: مزایده شماره ۸۴ :: اینجا ضربه بزنید

پای پوش

زیرگروه پای پوش


درباره پای پوش


پا ، یکی از ارگان های اصلی و حساس بدن است که به قلب دوم معروف است. انسان ها از همان ابتدا برای حفاظت از پای خویش به دنبال وسیله ای مناسب بودند و می توان گفت که یکی از پیشه هایی که بشر از آغاز تمدن خود با آن مرتبط بوده ، «پای پوش دوزی» است که در هر منطقه ای به نامی از قبیل: گیوه ، کلاش (گیوه کردی) ، کُوش ، اُرسی ، دمپایی ، کفش ، ملکی و غیره شهرت یافته است.

هر یک از اقوام محلی در کشورمان دارای پای پوش های متفاوتی بوده اند به عنوان مثال کفش مخصوص بانوان کردستان ، تیماجی الوان یا چرم خام با طرحی ساده و نوک پنجه ای برگشته بوده که بر رویه آن با نخ های ابریشمی رنگین ، گلدوزی و نقش اندازی می شده است. در زمان های قدیم در شرق خراسان ، از نوعی نعلین استفاده می کردند که پاشنه آن دقیقا زیر پاشنه پا یعنی روی تخت کفش در همان قسمت پاشنه نعل می کوبیدند.
گُرگوی از دیگر پای پوش هایی بود که تخت چرمی یا لته ای که رویه جیر به شکل ضربدر داشت.
گیوه نیز از دیگر پای پوش های سنتی معروف منطقه گناباد بوده است. چِنُق که همان چاروق است از پای پوش های مردان سبزوار می باشد و زنان این منطقه از پای پوش هایی همچون گالش ، ساغری و گیوه استفاده می کردند.
گالش از کفش های بومی زنان مازنی و گیلانی نیز می باشد. چوموش و چاروق از دیگر پای پوش های مرسوم در مناطق کوهپایه ای و کوهستانی گیلان است.
در نتیجه می توان گفت که بدون شک پوشیدن کفش های مختلف متداول و مرسوم در هر منطقه‌ ای برگرفته از محیط زندگی افراد و فرهنگ و باورهای حاکم بر آن منطقه است.

پای پوش سنتی

امروزه صنعت تولید کفش مراحل بسیار مهمی را پشت سر گذاشته و در مقایسه با گذشته از پیشرفت قابل توجهی برخوردار شده و پا به عرصه مُد گذاشته است.


تحقیق و گردآوری:

گروه کارشناسی ایران آنتیک

www.iranantiq.com


منابع

  • پای پوش های زنان روستایی و عشایر ایران / ابوالقاسم دادور ، لیلا پور کاظمی / مجله زن در توسعه و سیاست / سال 1388 / شماره 27

 

لوگو ایران آنتیک کوتاه درباره ما
ایران آنتیک ، حامی فرهنگ و هنر
ایران آنتیک فروشگاه اینترنتی تخصصی و مرجع خرید سکه ، اسکناس ، مدال ، صنایع دستی ، کتاب و غیره ... می باشد. تلاش ما در ایران آنتیک عرضه مستقیم و بدون واسطه کالای کلکسیونی دارای اصالت ایرانی و خارجی از مجموعه داران کشور و معرفی و فروش آنها در این وبسایت است. و همچنین تهیه تخصصی گلچینی از بهترین لوازم آنتیک و اشیاء قدیمی (برندهای قدیمی کارخانه ای) بر مبنای تعریف درست آنتیک و همچنین صنایع دستی نفیس هنرمندان ایرانی است. گلچینی که باعث برانگیختگی حس نوستالژی در بین علاقمندان خواهد شد. یکی از بخش های مهمی که در ایران آنتیک بطور جدی و مرجع گونه به آن پرداخته می شود، بخش کلکسیونی یا مجموعه داری می باشد. بخش هایی نظیر سکه ایرانی ، مدال قدیمی ، اسکناس قدیمی ، تمبر قدیمی و غیره که بسیار جامع و متنوع اند. در ایران آنتیک جهت شناساندن فرهنگ و هنر به علاقمندان صنایع دستی ، تلاش شده با جذب افراد کارشناس اقدام به تولید مقالات اختصاصی و ارزنده نماییم تا دست ساخته های اصیل ایرانی مانند قلم زنی ، فیروزه کوبی ، میناکاری ، خاتم کاری ، رودوزی ها و بسیاری دیگر را به علاقمندان بشناسانیم. ایران آنتیک بهترین مکان برای شناخت و خرید آنلاین صنایع دستی نقره ، اشیاء گران قیمت کلکسیونی ، سکه قدیمی ، کتاب تاریخی و تخصصی ، زیورآلات و... می باشد.