قاب

قاب وسیله ای برای نگهداری و محافظت از اشیاء گوناگونی چون آینه ، عکس ، نقاشی و ... می باشد که جنبه زینتی نیز دارد و به شیء جلوه خاصی می بخشد. یکی از قدیمی ترین قاب های کشف شده ، قابی است چوبی با پرتره مومیایی که از یک آرامگاه مصری مربوط به قرن دوم میلادی به دست آمده است. قاب ها از جنس های مختلفی همچون چوب و فلز و... ، در ابعاد و اندازه های گوناگون و در انواع رومیزی و دیواری ساخته می شوند. در گذشته بیشتر از چوب ساخته می شدند ، گاهی برای زینت بخشی بیشتر بر روی آن منبت کاری انجام می شده است. گاهی نیز از... ادامه

قاب وسیله ای برای نگهداری و محافظت از اشیاء گوناگونی چون آینه ، عکس ، نقاشی و ... می باشد که جنبه زینتی نیز دارد و به شیء جلوه خاصی می بخشد.

یکی از قدیمی ترین قاب های کشف شده ، قابی است چوبی با پرتره مومیایی که از یک آرامگاه مصری مربوط به قرن دوم میلادی به دست آمده است.

قاب ها از جنس های مختلفی همچون چوب و فلز و... ، در ابعاد و اندازه های گوناگون و در انواع رومیزی و دیواری ساخته می شوند. در گذشته بیشتر از چوب ساخته می شدند ، گاهی برای زینت بخشی بیشتر بر روی آن منبت کاری انجام می شده است.

گاهی نیز از فلزاتی چون طلا و نقره و برنز ساخته می شده که به دلیل گران بودن مورد استفاده طبقه مرفه جامعه قرار می گرفت. امروزه قاب هایی به جنس آلومینیوم و پلاستیک نیز تولید می شود.

تفاوت قاب و تابلو در اندازه کوچک قاب و امکان قرارگیری روی میز و طاقچه است که آن را با تابلو متمایز می کند.

قاب


گردآوری و تهیه :

گروه کارشناسی ایران آنتیک

www.iranantiq.com


منبع

ايران آنتيک / www.iranantiq.com

نظر کاربران

هنوز نظری ثبت نشده...

avatarنظر خود را ارسال کنید