:: لیست جدید ::  اینجا ضربه بزنید

:: مزایده جدید :: شماره 40  «اینجا ضربه بزنید»

حاشیه دوزی

درباره حاشیه دوزی


یکی از انواع رودوزی های زیبای ایران «حاشیه دوزی» می باشد که با نخ های ابریشم رنگی به صورت دوخت های متنوع و مختلف انجام می پذیرد. 

شیوه دوخت

برای این دوخت باید ردیف های متوازی نخ ابریشم را از نقطه ای بر روی پارچه ، به وسیله سوزن درشتی بیرون می آورند. در نقطه انتهایی دلخواه آن ها را با سوزن به پشت پارچه برده و به بخیه دوزی می پردازند ؛ به این ترتیب یک یا دو تار از نخ دمسه و به صورت خطوط مایل ردیف های نخ را می دوزند تا به شکل جناغی دیده شود.
حاشیه دوزی را به شیوه دیگری نیز انجام می دهند ؛ به این ترتیب که بر روی پارچه شلال ( کوک های ریز ) زده و این کار را در چند ردیف و نسبت به کوک های ردیف قبلی به صورت یک درمیان ادامه می دهند ، سپس چند تار از نخ دمسه به رنگ دیگر را به شکل هفت هشت از آن عبور می دهند .

موارد مصرف

از این دوخت برای تزیین دور روسری ، کوسن ، رومیزی ، سمبوسه ، یقه ، پاچه شلوار و دیگر البسه استفاده می شود.


تحقیق و گردآوری:

گروه کارشناسی ایران آنتیک

www.iranantiq.com


منابع

  • دايره المعارف هنر های صنايع دستی و حرف مربوط به آن / سيد ابوالقاسم سيد صدر / انتشارات سيمای دانش / چاپ دوم / سال 1388

 

نظر کاربران

avatarنظر خود را ارسال کنید

لوگو ایران آنتیک کوتاه درباره ما
ایران آنتیک ، حامی فرهنگ و هنر
ایران آنتیک فروشگاه اینترنتی تخصصی و مرجع خرید سکه ، اسکناس ، مدال ، صنایع دستی ، کتاب و غیره ... می باشد. تلاش ما در ایران آنتیک عرضه مستقیم و بدون واسطه کالای کلکسیونی دارای اصالت ایرانی و خارجی از مجموعه داران کشور و معرفی و فروش آنها در این وبسایت است. و همچنین تهیه تخصصی گلچینی از بهترین لوازم آنتیک و اشیاء قدیمی (برندهای قدیمی کارخانه ای) بر مبنای تعریف درست آنتیک و همچنین صنایع دستی نفیس هنرمندان ایرانی است. گلچینی که باعث برانگیختگی حس نوستالژی در بین علاقمندان خواهد شد. یکی از بخش های مهمی که در ایران آنتیک بطور جدی و مرجع گونه به آن پرداخته می شود، بخش کلکسیونی یا مجموعه داری می باشد. بخش هایی نظیر سکه ایرانی ، مدال قدیمی ، اسکناس قدیمی ، تمبر قدیمی و غیره که بسیار جامع و متنوع اند. در ایران آنتیک جهت شناساندن فرهنگ و هنر به علاقمندان صنایع دستی ، تلاش شده با جذب افراد کارشناس اقدام به تولید مقالات اختصاصی و ارزنده نماییم تا دست ساخته های اصیل ایرانی مانند قلم زنی ، فیروزه کوبی ، میناکاری ، خاتم کاری ، رودوزی ها و بسیاری دیگر را به علاقمندان بشناسانیم. ایران آنتیک بهترین مکان برای شناخت و خرید آنلاین صنایع دستی نقره ، اشیاء گران قیمت کلکسیونی ، سکه قدیمی ، کتاب تاریخی و تخصصی ، زیورآلات و... می باشد.