:: مزایده ماهانه :: مزایده آنلاین ماهانه ایران آنتیک (شماره 29) ، جمعه 1 بهمن 1400 راس ساعت 18:00 شروع خواهد شد. جهت اطلاع بیشتر و مشاهده محصولات مزایده ای «اینجا کلیک کنید»

حاشیه دوزی

درباره حاشیه دوزی


یکی از انواع رودوزی های زیبای ایران «حاشیه دوزی» می باشد که با نخ های ابریشم رنگی به صورت دوخت های متنوع و مختلف انجام می پذیرد. 

شیوه دوخت

برای این دوخت باید ردیف های متوازی نخ ابریشم را از نقطه ای بر روی پارچه ، به وسیله سوزن درشتی بیرون می آورند. در نقطه انتهایی دلخواه آن ها را با سوزن به پشت پارچه برده و به بخیه دوزی می پردازند ؛ به این ترتیب یک یا دو تار از نخ دمسه و به صورت خطوط مایل ردیف های نخ را می دوزند تا به شکل جناغی دیده شود.
حاشیه دوزی را به شیوه دیگری نیز انجام می دهند ؛ به این ترتیب که بر روی پارچه شلال ( کوک های ریز ) زده و این کار را در چند ردیف و نسبت به کوک های ردیف قبلی به صورت یک درمیان ادامه می دهند ، سپس چند تار از نخ دمسه به رنگ دیگر را به شکل هفت هشت از آن عبور می دهند .

موارد مصرف

از این دوخت برای تزیین دور روسری ، کوسن ، رومیزی ، سمبوسه ، یقه ، پاچه شلوار و دیگر البسه استفاده می شود.


تحقیق و گردآوری:

گروه کارشناسی ایران آنتیک

www.iranantiq.com


منابع

  • دايره المعارف هنر های صنايع دستی و حرف مربوط به آن / سيد ابوالقاسم سيد صدر / انتشارات سيمای دانش / چاپ دوم / سال 1388

 

نظر کاربران

avatarنظر خود را ارسال کنید
لوگو ایران آنتیک کوتاه درباره ما
ایران آنتیک ، حامی فرهنگ و هنر
ایران آنتیک فروشگاه اینترنتی سکه ، اسکناس ، مدال ، صنایع دستی ، کتاب و غیره ... می باشد. تلاش ما در ایران آنتیک تهیه مستقیم صنایع دستی مرغوب و دارای اصالت ایرانی از هنرمندان تولیدکننده و معرفی و فروش آنها در وبسایت است. و همچنین تهیه تخصصی گلچینی از بهترین لوازم آنتیک و اشیاء قدیمی (برندهای قدیمی کارخانه ای) بر مبنای تعریف درست آنتیک است. گلچینی که باعث برانگیختگی حس نوستالژیک در بین علاقمندان خواهد شد. یکی از بخش های مهمی که در ایران آنتیک بطور جدی و مرجع گونه به آن پرداخته می شود، بخش کلکسیون یا مجموعه داری می باشد. بخش هایی نظیر سکه ، مدال یادبود ، اسکناس ، تمبر و غیره که بسیار جامع و متنوع اند. در ایران آنتیک جهت شناساندن فرهنگ و هنر به علاقمندان صنایع دستی ، تلاش کرده ایم با جذب افراد کارشناس اقدام به تولید مقالات اختصاصی و ارزنده نماییم تا دست ساخته های اصیل ایرانی مانند قلم زنی ، فیروزه کوبی ، میناکاری ، خاتم کاری ، رودوزی ها و بسیاری دیگر را به علاقمندان بشناسانیم. ایران آنتیک در آینده نزدیک بهترین مکان برای شناخت و خرید آنلاین صنایع دستی ، اشیاء قدیمی ، کلکسیون ، کتاب ، زیورآلات و... می باشد.