:: مزایده ماهانه :: مزایده آنلاین ماهانه ایران آنتیک (شماره 29) ، جمعه 1 بهمن 1400 راس ساعت 18:00 شروع خواهد شد. جهت اطلاع بیشتر و مشاهده محصولات مزایده ای «اینجا کلیک کنید»

حوله بافی سنتی

درباره حوله بافی سنتی


تاریخچه

سابقه دستبافی در ایران به هزاره های پیش از میلاد برمی گردد و نخستین نشانه ای که از وجود پارچه منسوج در ایران موجود است، متعلق به 4000 سال پیش از میلاد است، که طی حفری های انجام شده در شوش به دست آمده است.

در گذشته صنایع دستی؛ بدون آنکه کسی اطلاعات و آگاهی درباره آنها به جامعه بدهد، به عنوان بخشی از زندگی روزمره استفاده و از نسلی به نسل بعد منتقل می شد. در روند تکاملی صنایع دستی غالبا مشاهده می شود که این صنایع در تقابل با صنایع جدید، از مبانی و ریشه سنتی خود فاصله گرفته و دستخوش تغییرات دنیای مدرن شده اند. رشته حوله بافی نیز همچون رشته های دیگر صنایع دستی از این قاعده جدا نبوده و از نظر حجم تولید و مصرف بسیار محدود، کم تعداد و منحصر به فرد شده است. بر اساس مستندات تاریخی، این رشته از معروف ترین دستبافته ها و پارچه های پنبه ای و ابریشمی تولید شده در ایالت قهستان قدیم در قرون اولیه اسلامی فراوان یاد شده است. در این نوع بافته مواد اولیه مورد استفاده نخ پنبه ای می باشد که به عنوان پود لابه لای چله تنیده می شود و توسط دفتین زده شده و در واقع طی سه مرحله، فرآیند بافت آن انجام می شود.

توبافی ، حوله بافی ، صنایع دستی

نمونه تولیدات حوله بافی (توبافی)

تعریف

حوله بافی (که توبافی یا تون بافی نیز نامیده می شود) نوعی فرآورده نساجی سنتی است که به کمک دستگاه بافندگی چهار وردی تولید می شود. از جمله خصوصیات این رشته از صنایع دستی این است، که اولا کلیه مراحل سه گانه بافندگی (ایجاد دهنه کار، پودگذاری و دفتین زدن) با حرکات دست و پا انجام می شود. دوما امکان استفاده از پودهای رنگی به میزان نامحدود و همچنین تنوع طرح بافت با در اختیار داشتن و کنترل حرکات وردها میسر می شود. حوله بافی تنها در هر شهری بافته می شد و در گذشته در هر طایفه ای، یک نفر به این کار مشغول بود که نه تنها در این زمینه مایحتاج خود و خانواده خویش را تامین می کردند، بلکه در اقتصاد خانواده هم نقش قابل ملاحظه ای داشتند. این رشته را به اشتباه حوله بافی نامیدند، چون علاوه بر مصرف حوله حمام که جاذب رطوبتی خوبی است، در موارد دیگری از جمله سفره، لباس، چادر شب ، شال و غیره نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

کارگاه حوله بافی ، توبافی ، تون بافی

کارگاه حوله بافی (تون بافی)

ابزار و وسایل

ابزار و تجهیزات دستگاه حوله بافی به شرح ذیل می باشد:

 • چرخ ماسوره: جهت ریسیدن و تهیه نخ کاربرد دارد.
 • چرخ ریسندگی (هرزه گر): نخ های ریسیده شده به صورت کلاف دور چرخ پیچیده می شود.
 • گواسته (Gevaste): به هر یک از چوب ها اطلاق می شود که در زمین ثابت و نخ های چله به دور آن پیچیده می شود.
 • وجارک (Vejarak): به دو عدد چوب نسبتا ضخیم گفته می شود که در اصطلاح، میانه کار را دارند که نخ ها در حین بافت به هم نریزند.
 • میان چوب: چوبی که کمی بالاتر از نوورد به کار می رود و به بهتر نگداشتن نخ های چله کمک می کند.
 • هراستون (herastow): به مجموع وردها (چهار ورد) در دستگاه بافندگی گفته می شود.
 • سلام علیک: دو تکه چوب است که به وسیله نخ به هراستون وصل است و باعث بالا و پایین آمدن وردها می شود.
 • هوا کار: به نخ هایی که هراستون و سلام علیک را به یک میله فلزی نزدیک سقف وصل کرده تا باعث بالا نگهداشتن آنها شود.
 • متی (matti): دو عدد چوب یک اندازه که بر روی پارچه های بافته شده قرار می گیرد تا مانع جمع شدن احتمالی پارچه شود.
 • ماکو: دستگاهی که نخ درون آن قرار می گیرد و به کمک آن نخ ها از تار رد می شوند.
 • دنده، دفتین: نخ ها بعد از این که به وسیله ماکو رد شد، دفتین یا دنده می شود.
 • دستکش: جنس آن از شاخ گوزن است و برای ثابت کردن بالین از آن استفاده می شود.
 • بالین: چوبی است که پارچه های بافته شده به دور آن پیچیده می شود.
 • ماسوره: وسیله ای است که نخ مورد نیاز کار به دور آن پیچیده می شود.
 • پاتلک (patelak): تکه های چوبی هستندکه فقط از یک سر طولی سوراخ شده و با نخ نگهدارنده هر ستون از زیر دستگاه آویزان شده و با پاهای بافنده به حرکت در می آید.
 • حمایل: چوبی که در گوشه سمت چپ جهت ثابت نگهداشتن چوب های چله به کار می رود.
 • نوورد (Nouvard): چوبی است که چله بر روی آن پیچیده می شود.

 

مواد مورد استفاده:

نخ پنبه ای، نخ ابریشم، نخ پشمی، نخ مصنوعی - اکرولیک (صرفا برای پودگذاری از آن استفاده می شود)، نخ کاموا (صرفا برای پودگذاری کاربرد دارد).

تون بافی ، توبافی ، حوله بافی ، صنایع دستی

نحوه بافت

شیوه بافت به این صورت می باشد که: ابتدا نخ های پنبه ای را به وسیله چرخ ریسندگی و چرخ ماسوره تهیه کرده و سپس در یک فضای باز به وسیله تعدادی چوب نازک و هم اندازه به اصطلاح محلی «چله ها را دوانید». بعد نخ های پیچیده شده به دور چوب ها (فاصله هر کدام از چوب ها یک متر می باشد) را به دور یک چوب بزرگ و ثابت شده به نام «نوورد» می پیچیند. جهت بافت می بایست نخ ها را با ماکو ردکرده و بعد از هر بار نخ ردشده دنده یا «دفتین» که به سمت جلو و عقب آورده می شود، نخ ها کوبیده و پارچه بافته می شود. وقتی ماکو از سمت راست رد می شود پاتلک سمت چپ با پا به حرکت در آمده (و بالعکس) و وردها را جابه جا می کند. به هر اندازه که پارچه بافته می شود متی و دستکش به وسیله هنرمند به حرکت در می آید تا پارچه بافته شده جمع و به دور چوب قطوری به نام «بالین» پیچیده شود. هنر حوله بافی با ترکیب رنگ ها در کل پارچه و حاشیه کار با خلاقیت خود هنرمند تولید می شود. البته ممکن است برای طراحی یک بافته از نمونه هایی استفاده شود که در زمان گذشته کاربرد داشته است.

تون بافی ، حوله بافی

 

در حال حاضر این محصول و دست بافته ارزشمند، تنها به عنوان یک میراث معنوی از گذشته به یادگار مانده و همچنان یکی از نشانه های سنتی-فرهنگی ایران به حساب می آید.

 

محصولات تولیدی حوله بافی

محصولات تولیدی حوله بافی (توبافی)


تحقیق و گردآوری:

گروه کارشناسی ایران آنتیک

www.iranantiq.com


منبع

ايران آنتيک / www.iranantiq.com

نظر کاربران

avatar
۱ لایک
سلام میشه بگین دستگاه از کجا پیدا کنیم وقیمتش چقدر هست
avatar
۴ لایک
سلام برای راه اندازی این شغل به صورت خانگی از کجا دستگاه تهیه و چقد سرمایه لازمه؟
avatar
۲ لایک
هم خریدار دستگاه و هم دیدن آموزش هستم چ کنم؟
avatar
۲ لایک
سلام من حوله میبافم نمیدونم کجا بفروشم

پاسخ ایران آنتیک:
با خریداران ارتباطی نداریم. میتوانیم برای شما در این صفحه آگهی تبلیغاتی درج نماییم تا خریداران مستقیما با شما از طریق شماره تلفن منتشر شده در تبلیغ متصل شوند. برای اطلاع از هزینه تبلیغات با ما تماس بگیرید.
avatar
۱۰ لایک
من میخوام که برای گالری مون سفارش بدم به بافنده اگر کسی بافنده حوله و جاجیم هست برامون واتس اپ پیام بزاره
avatar
۸ لایک
اگه بخوام به صورت اصولی واز پایه وهمه جهات کار رو یاد بگیرم چه میزان زمان نیازه بزارم؟
avatar
۴ لایک
سلام .برا آموزش کجا باید برم؟ایا تهران مکانی یا فردی برا اموزش دادن این حرفه هست؟
avatar
۳ لایک
نخ رو خرازی نداره .
avatar
۶ لایک
سلام به همگی شما عزیزان که میگین از کجا باید اموزش ببینیم . من خودم در کارگاهی هستم در بیرجند
avatar
۶ لایک
سلام من حوله بافی رو به عنوان شغل خانگی انتخاب کردم، دستگاه رو از کجا تهیه کنم
avatarنظر خود را ارسال کنید
لوگو ایران آنتیک کوتاه درباره ما
ایران آنتیک ، حامی فرهنگ و هنر
ایران آنتیک فروشگاه اینترنتی سکه ، اسکناس ، مدال ، صنایع دستی ، کتاب و غیره ... می باشد. تلاش ما در ایران آنتیک تهیه مستقیم صنایع دستی مرغوب و دارای اصالت ایرانی از هنرمندان تولیدکننده و معرفی و فروش آنها در وبسایت است. و همچنین تهیه تخصصی گلچینی از بهترین لوازم آنتیک و اشیاء قدیمی (برندهای قدیمی کارخانه ای) بر مبنای تعریف درست آنتیک است. گلچینی که باعث برانگیختگی حس نوستالژیک در بین علاقمندان خواهد شد. یکی از بخش های مهمی که در ایران آنتیک بطور جدی و مرجع گونه به آن پرداخته می شود، بخش کلکسیون یا مجموعه داری می باشد. بخش هایی نظیر سکه ، مدال یادبود ، اسکناس ، تمبر و غیره که بسیار جامع و متنوع اند. در ایران آنتیک جهت شناساندن فرهنگ و هنر به علاقمندان صنایع دستی ، تلاش کرده ایم با جذب افراد کارشناس اقدام به تولید مقالات اختصاصی و ارزنده نماییم تا دست ساخته های اصیل ایرانی مانند قلم زنی ، فیروزه کوبی ، میناکاری ، خاتم کاری ، رودوزی ها و بسیاری دیگر را به علاقمندان بشناسانیم. ایران آنتیک در آینده نزدیک بهترین مکان برای شناخت و خرید آنلاین صنایع دستی ، اشیاء قدیمی ، کلکسیون ، کتاب ، زیورآلات و... می باشد.