الماس

الماس (Diamond) رنگ :  بی رنگ ، زرد قهوای ، گاهی سبز ، آبی ، قرمز گونه و حتی سیاه سختی مو : 10 وزن مخصوص :  3.55 - 3.47 تورق یا کلیواژ :   کامل سیستم کریستالی :   ایزومتریک یا مکعبی ، شامل اشکال اوکتاهدرون و یا دوازده ضلعی متوازی الاضلاع ، مکعب و یا دو قلو ها و ترکیب هایی از این اشکال. میزان ضریب شکست نور :   2.451 - 2.407 شکست دو گانه : ندارد پدیده چند رنگی :   ندارد پدیده فلورسانس : متغیر ، بی رنگ و زرد ، اکثرا آبی ، گاهی قهوه ای و سبز   نام الماس از کلمه یونانی... ادامه

الماس (Diamond)

رنگ : بی رنگ ، زرد قهوای ، گاهی سبز ، آبی ، قرمز گونه و حتی سیاه

سختی مو : 10

وزن مخصوص 3.55 - 3.47

تورق یا کلیواژ : کامل

سیستم کریستالی : ایزومتریک یا مکعبی ، شامل اشکال اوکتاهدرون و یا دوازده ضلعی متوازی الاضلاع ، مکعب و یا دو قلو ها و ترکیب هایی از این اشکال.

میزان ضریب شکست نور : 2.451 - 2.407

شکست دو گانه : ندارد

پدیده چند رنگی : ندارد

پدیده فلورسانس : متغیر ، بی رنگ و زرد ، اکثرا آبی ، گاهی قهوه ای و سبز

 

نام الماس از کلمه یونانی آداماس ( Adamas ) به معنای تسخیر ناپذیر گرفته شده است و به دلیل سختی بالایی که دارد به آن لقب فنا ناپذیر داده اند. از زمان های گذشته ، از الماس به عنوان «سلطان نگین های جواهر» یاد شده و در زیورآلات آن را به شکل تراشیده یا نتراشیده استفاده می کردند.
در تورات به الماس اشاره شده است : « بلکه پیشانی تو را مثل الماس از سنگ خارا سخت تر گردانیدم. » الماس مظهر نور سفید عالم گیر است. « الماس مظهری از تمرکز خالص انرژی است که از جنبه الهی برخاسته و سرچشمه می گیرد. برخلاف سایر سنگ ها ، الماس از زغال سنگ به وجود می آید که بر اثر صیقل خوردن ها و تراش های بی نهایت ، درخشش غیر قابل تصوری را به دست آورده است. الماس جواهری است که مظهر بالاترین تغییرات است ، زیرا از زغال سنگ آغاز می کند و به صورت درخشان ترین جواهر ، با ابعاد متعدد در می آید. » ( چکرن دایاسرای ) بلینی صد سال پس از میلاد اظهار می دارد که الماس با ارزش ترین گوهرهاست ، اما فقط پادشاهان آن را می شناسند. ارزش الماس به خاطر کمیابی و نادر بودن آن نیست ، بلکه به خاطر سختی فوق العاده ، جلای درخشان و پراکنش بالای آن می باشد. هنگامی که نور سفید از الماس می گذرد، پراکنش بالای آن سبب می شود که نور به رنگ های سازنده اش تجزیه گردد. ( پراکنش چیزی است که باعث تجزیه نمودن نور به رنگ های طیف در منشور می شود.)

الماس از تک عنصر کربن ساخته شده است و دارای ساده ترین ساختار کریستالی و قوی ترین پیوند اتمی (پیوند کووالانسی) است. سختی الماس به خاطر وجود پیوند قوی بین اتم های کربن آن است. در واقع الماس سخت ترین شی شناخته شده بر روی کره زمین است.
سختی الماس 140 برابر کورندوم است. با این حال سختی آن در جهات گوناگون و سطوح مختلف متفاوت بوده و می توان آن را به وسیله گرد یا پودر الماس و یا با الماس دیگر برش داد. در برابر مواد شیمیایی واکنش نشان نمی دهد. تنها اسید سولفوریک کروم دار در حرارت 200 درجه سانتی گراد است که آن را به دی اکسید کربن تبدیل می کند.

به دلیل شدت تلالو و پراکندگی نور که در نتیجه میزان ضریب شکست بالای نور در برلیان بوجود می آید از قدیم این کانی را به عنوان » سلطان نگین های جواهر » می شناسند و از آن به صورت تراشیده و یا نتراشیده در ساخت زیورآلات استفاده می کنند.

تاریخچه :
بر اساس تحقیقات جامع به عمل آمده در سال 2001 صورت گرفته ، سن الماس به دوران قبل از کامبرین (Precambrian) یا 3.3 میلیارد سال تا 990 میلیون سال قبل ، مربوط می شود. تنها استثناء در این مورد ، الماس هایی هستند که در جداره نواحی فرورونده (Subduction Zones) در ایالت نیوساوت ویلز در استرالیا یافت شده اند که سنی بالغ بر 300 میلیون سال داشته اند.

الماس اولین بار در معدن گالکوندای هندوستان استخراج شد. نام گالکوندا نمادی از ثروت بیکران بود. منبع اصلی الماس های یافت شده در هندوستان دره ای به نام کریشنا بود. امروزه فقط یک معدن در «پانا» در ایالت مادیاپرادش فعال می باشد.
برزیل دومین کشورعمده تولید کننده الماس از نیمه اول قرن هجدهم بوده است.

تا سال 1871 میلادی بلورهای الماس همراه با سنگ های رسوبی استخراج می شدند که پس از شستن مواد رسوبی همراه ، الماس در ته ظرف باقی می ماند. در این سال به طور اتفاقی الماس همراه با سنگ مادر ( کیمبرلیت ) در آفریقای جنوبی پیدا شد. سنگ مادر کیمبرلیت نوعی سنگ آتشفشان درونی است به نام پریدوتیت که درصد زیادی کانی الیوین دارد و تجمعی از قطعات گوشه دار یا خرد شده است. آفریقای جنوبی سومین منطقه ای است که در آن معادن عمده الماس یافت شده است.

یافتن سنگ های کیمبرلیت یا لامپروئیت که سنگ های بسیار کمیابی در سطح زمین هستند به تنهایی دلیل بر این نیست که به معدن الماس دست یافته ایم. آمار نشان می دهد که حدود 10% از سنگ های کیمبرلیت یافت شده در سراسر جهان حاوی بلورهای الماس هستند و کمتر از 1% آنها (یک گرم در تن) الماس از نظر حجمی در خود دارند. شانس یافتن الماس در لامپروئیت حتی از کیمبرلیت هم کمتر است. درصد بسیار کمی از الماس های یافت شده قابل تراش و استفاده در جواهر سازی هستند. و ارزش الماس با کیفیت جواهر بیش از 100 برابر الماس مناسب برای استفاده صنعتی است.

 الماس در سنگ کیمبرلیت

الماس در سنگ کیمبرلیت

از مهم ترین تولید کنندگان الماس کشور نامیبیا می باشد. نخستین بار در سال 1908 میلادی بلورهای الماس در لودریتز کشف شد. امروزه با کمک وسایل پیشرفته در امتداد کویر نامیب الماس استخراج می شود . برای این کار تا عمق حدود 20 متر سنگ و خاک برداشته می شود تا سنگریزه های حاوی بلور الماس پیدا شوند. از سال 1961 تا 1975 میلادی در این منطقه به کمک دستگاه های مکنده بسیار قوی استخراج الماس از ته دریا نیز انجام می گرفت.

روسیه از چند دهه قبل ، دومین تولید کننده بزرگ الماس در جهان به شمار می رود. ذخائر اصلی الماس این کشور در شرق سیبری واقع است و فقط یک چهارم بلورهای الماس استخراج شده از این معادن در جواهر سازی به مصرف می رسند. با کشف این ذخائر در سال 1949 میلادی عصر جدیدی در استخراج الماس در این کشور آغاز شد
در ونزوئلا از اواسط قرن بیستم معدن الماس کشف شده است. 1/3 میلیون قیراط حاصل تلاش معدن کاران بوده و بزرگ ترین الماس این معدن 12 قیراط وزن داشته است.
در آمریکای شمالی اولین الماس ، در ایالت جورجیا و سپس کارولینای شمالی یافت شد. الماس بعدها در آمریکا در ایالاتی همچون آرکانزاس، ویومینگ، کلرادو، میشیگان، ویسکانسین و به تازگی در مونتانا یافت شده است. به طور کلی در 27 ایالت آمریکا کشف الماس گزارش شده است.
امروزه برای بدست آوردن الماس از تکنولوژی پیشرفته استفاده می شود. آسان ترین نوع استخراج الماس ، از زمین زرد است که در سطح زمین قرار دارد. طبیعتا این قسمت از معدن از طریق شستشو به آسانی قابل برداشت است و بلورهای الماس موجود در زمین زرد که وزن مخصوص بیشتری نسبت به سایر کانی ها دارد، به هنگام شستشو ته نشین می شوند. سنگ کمبرلیت پس از استخراج بایستی با احتیاط کامل شکسته و سپس در ظروف مخصوصی با آب شسته شود تا بلورهای الماس همراه با سایر کانی های سنگین موجود در آن جدا گردند.
در گذشته جدا کردن و شستن بلور های الماس توسط افراد با دست انجام می شد اما امروزه با دستگاه های مدرن مواد خرد شده را از روی صفحه و یا تسمه آغشته به گریس و مواد چسبناک در حال ارتعاش عبور می دهند و بلورهای الماس به این تسمه ها می چسبند. (برخلاف سایر کانی ها که این خاصیت چسبندگی به گریس را دارا نمی باشند.)

رنگ در الماس

رنگ در الماس برخلاف سایر کانی ها ، به فلزات درون آن بستگی ندارد. بلکه اغلب به نیتروژن موجود و نواقص ساختاری در شبکه کریستالی این کانی مربوط می شود. عامل رنگ صورتی در الماس ، همانند رنگ قهوه ای است و ما بین این دو رنگ ته رنگ های فراوانی وجود دارد. گاه در یک الماس هر دو رنگ قهوه ای و صورتی دیده می شود.
الماس های آبی رنگ از زمان فروش الماس 112 قیراطی آبی رنگ به لوئی چهاردهم توسط ژان باتیست تاورنیه در سال 1669 به محبوبیت فوق العاده ای رسیدند. سه قرن بعد یک برلیان 45 قیراطی که بعد ها Hope نامیده شد و شاید مشهورترین سنگ جواهر جهان باشد (منشاء آن از هندوستان است) توجه همه را به خود جلب کرد. الماس های آبی هیچ گونه ناخالصی نیتروژن در ساختار اتمی خود ندارند. امروزه بسیاری از الماس های طبیعی آبی رنگ از معدن مشهور Premier در آفریقای جنوبی وارد بازار می شوند. در برزیل و اندونزی هم الماس آبی رنگ یافت می شود.

رنگ سبز در الماس های غنی از هیدروژن یافت می شود (مراکز H3 در الماس) این مراکز امواج آبی و بنفش را جذب کرده و موج سبز را عبور می دهند.

نوعی الماس به نام Chameleon ( نوعی آفتاب پرست) وجود دارد که تغییر رنگ می دهد و الماسی غنی از هیدروژن است. تغییر رنگ از رنگ با ثبات ترکه سبز خاکستری می باشد به زرد روشن است و این تغییر رنگ هنگامی به وجود می آید که برلیان به مدت یک روز یا بیشتر در الکل مشتعل با حرارت معادل 200-300 درجه سانتی گراد قرار گیرد، در این صورت برلیان برای چندین دقیقه زرد شده و سپس به رنگ سبز خاکستری پایدار خود تبدیل می گردد.
بزرگ ترین الماس Chameleon یک برلیان 32/28 قیراطی است به رنگ سبز و با تراش قلب.
الماس نارنجی رنگ در کنار سبز و قرمز که رنگ های فانتزی هستند قرار دارد. قرمز و سبز جزء نادرترین رنگ ها می باشند. الماس های قرمز در حال حاضر از معدن Argyle در استرالیا بدست می آید و الماس نارنجی رنگ خالص ، احتمالا نادرترین رنگی است که تاکنون یافت شده است.

الماس مصنوعی
ساخت الماس مصنوعی نخستین بار در سال 1970 میلادی آغاز شد ، ولی به علت اینکه اولین بلور های حاصله حدود 1 قیراط و کمتر بود و مخارج تهیه آن بسیار زیاد بود استفاده از آن ها در صنعت جواهر سازی رایج نگردید. تهیه این گونه الماس ها جنبه علمی داشته و در حال حاضر در صنعت مورد استفاده نیستند.


برلیان

برلیان از واژه Brilliant به معنای درخشان گرفته شده و نوعی از تراش سنگ می باشد که برای دست یابی به حداکثر درخشندگی ، طراحی و اجرا می شود. تراش الماس اولین بار در قرن 14 میلادی برای جلا و درخشندگی بیشتر انجام شد. از چرخ برش در اواخر قرن پانزدهم برای برش سطوح اولیه و تراش سطوح اضافی استفاده شد.

یکی از راه های تشخیص برلیان از بدلش ، تاباندن اشعه ایکس به آن می باشد. اشعه ایکس از الماس ( بر خلاف شبه برلیان ها ) عبور نمی کند و منعکس می شود.

برلیان های مشهور و تاریخی جهان

برلیان درسدن ( Dresden ) : این برلیان 41 قیراطی به احتمال زیاد از هندوستان آمده و اکنون در تالار سبز شهر درسدن نگهداری می شود.

 

​برلیان درسدن

برلیان درسدن

برلیان هوپ ( Hope ) : این برلیان در سال 1380 میلادی در لندن به وسیله بانکداری در لندن خریداری شد و در حال حاضر در موزه اسمیتسونین در ایالات متحده نگهداری می شود. این برلیان 44.50 می باشد.

 

برلیان هوپ

برلیان هوپ

برلیان ویتل باخ ( Wittelbach ) : این برلیان بسیار نادر ، به رنگ خاکستری – آبی می باشد. قدمت آن به قرن هفدهم می رسد و 35.6 قیراط وزن دارد .این برلیان جزئی از جهیزیه ماری ترز بوده که فیلیپ پادشاه اسپانیا آن را به وی هدیه کرده بود.

برلیان کولینان 1 ( Cullinan 1 ) : به یاد مدیر عامل معدن کیمبرلی ( Sir Thomas Cullinan ) ، کولینان نام گذاری شده است. 530.20 قیراط وزن دارد و در سال 1908 میلادی به ادوارد هفتم پادشاه انگلستان تقدیم شد و از آن زمان تا کنون در برج لندن از آن نگهداری می شود. به این برلیان بزرگ جهان " ستاره آفریقا " نیز می گویند.

برلیان کولینان ۴ (Cullinan IV ) : این برلیان ۶۰/۶۳ قیراطی یکی از ۱۰۵ الماس بریده شده از بزرگ ترین قطعه الماس کشف شده در جهان می باشد. در گذشته بر تاج ملکه ماری قرار داشت و در حال حاضر در برج لندن نگهداری می شود.

 

برلیان کولینان 3 و 4

برلیان کولینان 3 و 4

برلیان سانسی ( Sancy ) : وزن این برلیان 55.23 قیراط می باشد. در سال 1570 میلادی توسط نانسی ( Signeur de Sancy ) سفیر فرانسه در ترکیه خریده شد و آن را به پادشاه فرانسه هنری سوم داد و در سال 1664 به جیمز اول پادشاه انگلستان فروخته شد و در سال 1688 جیمز دوم با آن به پاریس گریخت. این برلیان طی انقلاب فرانسه مفقود شد. اما از سال 1906 میلادی به بعد این برلیان متعلق به خاندان آستور ( Astor ) می باشد.

برلیان تیفانی ( Tiffany ) : در سال 1878میلادی در معدن کیمبرلی (Kimberly mine) آفریقای جنوبی کشف شده که محل کشف آن نیز همان بزرگترین حفره ایجاد شده توسط بشر می باشد. این الماس در سال 1878 بوسیله جواهر فروشی تیفانی ( Tiffany ) در نیو یورک به مبلغ 18000 دلار خریداری و سپس در پاریس تراشیده شد. در حال حاضر این برلیان 128/54 قیراطی با نام پرنده ای روی سنگ (Bird on a rock) نماد جواهر فروشی مشهور تیفانی در نیویورک می باشد.

 

برلیان تیفانی

برلیان تیفانی

برلیان کوه نور (Koh - I - nor) : این الماس در سال 1739 توسط نادرشاه افشار از هند به ایران آورده شد. از نادر شاه افشار نقل شده که در آن زمان گفته بود اگر به مردی قوی ۵ سنگ داده شود و او یکی را به طرف شمال، دیگری را به طرف جنوب، سومی را به شرق، و چهارمی را به غرب پرتاب کند و سنگ پنچ را به آسمان بیندازد فضائی که بوجود می آید را با طلا و جواهرات پر کند، بهای این گنج عظیم برابر خواهد بود با ارزش کوه نور. این نادر شاه بود که با دیدن الماس مشهور فریاد برآورد: کوه نور. این الماس ها بعد ها به دست کمپانی هند شرقی افتاد که در اوائل قرن بیستم در تاج ملکه ماری همسر جرج پنجم پادشاه انگلستان قرار گرفت. این برلیان جزء جواهرات سلطنتی انگلستان است ، در تاج ملکه الیزابت و در برج لندن نگهداری می شود. گفته شده که لعنتی با کوه نور همراه است، کسی که مالک این الماس شود مالک جهان خواهد بود ولی تمام بدبختی های آنرا هم برخود خواهد گرفت فقط خداوند و یا شاید یک زن می تواند آنرا بدون مجازات با خود حمل کند. این الماس در ابتدا 186.0625 قیراط وزن داشت که در تراش جدیدی که در سال 1854 بر روی آن خورد، وزنش به 105.602 قیراط رسید.

برلیان دریای نور : زوج الماس معروف کوه نور است و هر دو از کهن ترین جواهرات شناخته شده جهان می باشند. تاریخچه این الماس به اساطیر و افسانه ها می رسد. نقل است که بر دسته شمشیر افراسیاب نصب بوده و رستم آن را در جنگ با تورانیان تصاحب نموده است. در حمله امیر تیمور به غارت رفت و به دست محمدشاه هند رسید. این الماس به همراه زوج دیگرش کوه نور توسط نادر شاه افشار در جنگ با هند به دست آمده و در سال 1739 میلادی به ایران آورده شدند. ظاهرا محمدشاه به هنگام تسلیم به نادر آن را در عمامه خود مخفی نموده که توسط سربازان یافته می شود. دریای نور پس از قتل نادر به نوهٔ او شاهرخ میرزا (آخرین پادشاه افشار) رسید و سپس به دست امیر علم خان خزیمه و بعد به محمد حسن خان قاجار و بعد به لطفعلی خان زند و سر انجام به دست آغا محمدخان قاجار افتاد. ناصرالدین شاه معتقد بود که این جواهر یکی از گوهرهای تاج کورش بزرگ بوده است ، او برای تولیت این گوهر قیمتی منصبی مخصوص قرار داده بود. این جواهر در زمان محمدعلی شاه و هنگام شکست وی از مشروطه خواهان به سفارت روسیه برده شد که توسط مشروطه خواهان برگردانده شده و هم اکنون در موزه بانک مرکزی واقع در خیابان فردوسی تهران نگهداری می شود. دریای نور درشت ترین و زیباترین الماس برلیان در میان گوهرهای سلطنتی ایران و یکی از گوهرهای معروف جهان است. گفته می شود این الماس هزار سال پیش کشف و استخراج شده است. وزنی در حدود ۱۸۲ قیراط دارد ، ولی پیش از تراش بیشتر از این بوده است. این الماس به رنگ صورتی می باشد. این رنگ یکی از استثنایی ترین و کمیاب ترین رنگ ها میان الماس های برلیان شناخته شده جهان است. متاسفانه فتحعلی شاه با کندن عبارت «سلطان صاحبقران فتحعلی شاه قاجار ۱۲۴۴» ، از ارزش آن کاسته است.

برلیان دریای نور

برلیان دریای نور

 

برلیان ناساک (Nassak ) : این برلیان در ابتدا وزنی معادل 90 قیراط داشت و در معبد شیوا ( Temple of shiva ) بود . در سال 1818 میلادی توسط انگلیسی ها به سرقت رفت و در سال 1940 میلادی Harry Winston جواهر فروش معروف آن را خرید و در پاریس مجددا تراشیده شد و وزن آن به 43/38 رسید. این برلیان در سال 1970 در یک حراجی ، به شخصی به نام Edward hand در آمریکا فروخته شد.

برلیان شاه (Shah) : این الماس که در سال ۱۴۵۰ میلادی در معدن Golconda در هندوستان یافت شد ، 88/70 قیراط وزن دارد. دارای سه سطح حکاکی شده می باشد که اسامی سلاطین صاحب آن روی این سطوح نوشته شده، اکبر شاه، نسیم شاه و فتحعلی شاه. الماس شاه در سال 1928 میلادی از طرف شاه ایران ( فتحعلی شاه ) به تزار نیکلای اول به عنوان خون بهای گریبایدوف هدیه شد. این برلیان در حال حاضر در کاخ کرملین نگهداری می شود.

برلیان فلورنتین (Florentine) : از قدیم به عنوان اسطوره در تاریخ از این برلیان نام برده شده و 137/27 قیراط وزن دارد. در سال 1657 میلادی به تملک خانواده مدیسی در فلورانس درآمد. در قرن هجدهم نیز در تاج سلسله هابسبورگ دیده شد ، اما از جنگ جهانی اول تاکنون مفقود می باشد.

برلیان جوبیلی طلائی ( The Golden jubilee ) : این برلیان 545/67 قیراط وزن دارد و با تراش متکایی (Cushion cut) بزرگ ترین سنگ تراشیده شده جهان است، به رنگ زرد – قهوه ای می باشد.

برلیان سنته ناری ( The centenary ) : این برلیان با رنگ D و پاکی IF (بهترین رنگ و پاکی) بزرگترین برلیان جهان می باشد. این الماس در معدن premier در سال 1986 کشف شد و وزن آن ابتدا 599/10 قیراط بود در حال حاضر وزنی معادل 273/85 قیراط دارد و به شکل قلب تراش داده شده است که این تراش سه سال به طول انجامید. این برلیان زیبا از سال 1991 در موزه برج لندن نگهداری می شود.

 

برلیان سنته ناری

برلیان سنته ناری

برلیان The millenium Star : این برلیان در رده دومین بزرگترین برلیان با رنگ D و پاکی IF (بهترین رنگ و پاکی) در جهان می باشد. وزنی معادل 203/04 قیراط دارد و تراش آن گلابی شکل است.

برلیان اکسلسیور( The Excelsior) : در 30 ژوئن 1893 در معدن مشهور Jagers Fontain (آفریقای جنوبی) توسط کارگر که در حال بارگیری کامیون بود پیدا شد. تا قبل از کشف کولینان ، اکسلسیور بزرگترین الماس کشف شده در جهان بود. این الماس 971/75 قیراطی ته رنگی آبی – سفید داشت. نهایتا این سنگ به یازده تکه از 9/82 تا 69/68 قیراط وزن تقسیم شد. اکسلسیور که بزرگترین برلیان تراشیده شده از این الماس است توسط جواهرفروش مشهور Robert Mouawad خریداری شد.

برلیان ریجنت ( The Regent) : این الماس 410 قیراطی در سال 1701 در رودخانه Kistna در هندوستان پیدا شد. به Thomas Pitt فروخته شد ، وی آن را به انگلستان فرستاد تا تراشیده و جلا داده شود. تراش آن تراش برلیان متکایی (Cushion Cut) بود و وزن آن با این تراش به 140 قیراط رسید. در سال 1717 به دوک اورلئان، حکمران فرانسه فروخته شد و نام آن بدین سبب (RegentL) می باشد. این برلیان در تاج پادشاهی لوئی پانزدهم، جواهر تزئینی موهای ملکه ماری و نیز زینت کلاه ملکه ماری آنتوانت بوده است. پس از انقلاب فرانسه برلیان ریجنت در دسته شمشیر ناپلئون بناپارت قرار گرفت و همسرش ماری لوئیز پس از مرگ او، این قطعه را به اتریش انتقال داد ولی بعدها پدر ملکه آن را به فرانسه بازگرداند و امروزه جزو جواهرات سلطنتی فرانسه در موزه لوور می باشد.

برلیان مشهور الیزابت تیلور- ریچارد برتون : این برلیان 69 قیراطی در ابتدا به نام برلیان کارتیه ( Cartier ) شهرت داشت . ریچارد برتون این برلیان را برای الیزابت تیلور خریداری نمود و نام آن به برلیان تیلور- برتون تغییر یافت. الیزابت تیلور این برلیان را برای اولین بار در مهمانی تولد چهل سالگی گریس کلی، ملکه موناکو، استفاده نمود. در سال 1978 تیلور این برلیان را فروخت تا با پول آن بیمارستانی در بوتسوانا بنا کند. مالک فعلی این سنگ Robert Mouawad است.

برلیان اورلف ( The Orloff ) : این الماس 300 قیراطی به رنگ آبی سبز و فوق العاده پاک در هندوستان یافت شد و تراش رز مغولی Mogul Rose cut داشت. این برلیان امروزه در موزه جواهرات روسیه در مسکو قرار دارد. این برلیان در ابتدا در جای چشم یکی از خدایان هندوها در درون معبد Sriangar قرار داشته و در سال های 1700 توسط یک سرباز فراری فرانسوی دزدیده شد او که بسیار وحشت زده بود یک چشم بت را از حدقه درآورد و سپس به شهر مدراش رفت و آن را به یک کاپیتان انگلیسی کشتی به مبلغ 2000 پوند فروخت. پس از مدت ها این الماس به آمستردام رسید و کنت گریگوری اورلف روسی که یکی از عشاق امپراطریس کاترین بود آن را به مبلغ 90000 پوند خرید و به کاترین پیشکش نمود. ملکه کاترین آن را در عصای سلطنتی قرار داد و در ازای آن به اورلف یک قصر مرمر عطا نمود.

برلیان آگرا ( Agra ) : اولین امپراطور مغول (Babur (1530-1483 پس از پیروزی در جنگ بر علیه مهارجه Gwailor الماس آگرا را بدست آورد. احتمالا این سنگ جزء غنایمی بوده که به دست نادر شاه افشار افتاده بود ولی بعدها به هندوستان برگردانده شد. درسال 1896به جواهر فروش لندن M.Donegall فروخته شد. در 1905 توسط GIA به عنوان برلیان صورتی روشن طبیعی با شفافیت VS2 و وزن 32/34 قیراط در حراج به مبلغ 6/9 میلیون دلار به فروش رسید.

برلیان آمستردام : این برلیان سیاه رنگ وزنی معادل 33/74 قیراط دارد و از یک سنگ 55/85 قیراطی تراشیده شده که در نوامبر 2001 به مبلغ 352000 دلار به فروش رسیده است.

برلیان Redshield : گران قیمت ترین برلیان در جهان ، یک برلیان قرمز رنگ با تراش گلابی ، با وزنی معادل 5/11 قیراط می باشد . این برلیان به کمپانی Moussaieff Jewelers LTD تعلق دارد و برای آن هنوز قیمتی تعیین نشده . این برلیان قرمز، بزرگ ترین برلیان سرخ جهان می باشد و از این رنگ فقط چند قطعه در جهان موجود می باشد.

برلیان Heart of Eternity : یکی از نفیس ترین برلیان های جهان می باشد که قبلا به گروه De Beers تعلق داشته است. این الماس که در معدن Premier در آفریقای جنوبی پیدا شده 27 قیراط وزن دارد و ارزش آن بالغ بر 16 میلیون دلار می باشد. معدن Premier تنها جایی است که در آن الماس های رنگی با کیفیت عالی یافت می شود.

 

گوشواره های برلیان متعلق به ماری آنتوانت ملکه فرانسه - به وزن تقریبی 50 قیراط

گوشواره های برلیان متعلق به ماری آنتوانت ملکه فرانسه - به وزن تقریبی 50 قیراط

 


گردآوری و تهیه:

گروه کارشناسی ایران آنتیک

www.iranantiq.com


منابع

  • فرهنگ جامع جواهر شناسی ؛ جهان جواهرات /دکتر داریوش ادیب / انتشارات پازینه
  • گوهر های شگفت انگیز جهان / دکتر داریوش ادیب / انتشارات پازینه
  • گویا اما سر به مهر ( الماس دریای نور ) /مجله پیام بانک / دی 1388 /شماره 494

 

نظر کاربران

هنوز نظری ثبت نشده...