:: لیست جدید ۲۶ شهریور ::  اینجا ضربه بزنید

:: مزایده جدید شماره ۶۱ :: اینجا ضربه بزنید

یویو

درباره یویو


«یویو» چوبی گرد است که وسط آن شیاری داشته و نخی دور آن پیچیده می شود. سر نخ به انگشت قلاب می شد ، با رها کردن یویو به سمت پایین نخ پیچیده شده باز می شود قبل از این که نخ کامل باز شود دوباره آن را به طرف بالا می کشند، یویو بر عکس چرخیده و نخ مجدد درون شیار چوب جمع می شود.

یویو

خاستگاه اصلی یویو یونان باستان است. گلدانی یونانی از 500 سال ق.م به جای مانده که بر روی آن پسری در حال بازی با یویو نقاشی شده است. این اسباب بازی معمولا از چوب، فلز و یا سفال ساخته می شدند.

پسری در حال بازی با یویو ، نقاشی شده بر روی گلدانی یونانی که از 500 سال ق.م به جای مانده است

پسری در حال بازی با یویو ، نقاشی شده بر روی گلدانی یونانی که از 500 سال ق.م به جای مانده است

از دهه 1920 م. یویو از اسباب بازی های  محبوب بسیاری از نسل ها و فرهنگ ها به شمار می رفته است. در سال 1928م. « پدرو فلورس / Pedro Flores » یک مهاجر فیلیپینی در امریکا کارخانه ساخت یویو را در سانتا باربارای کالیفرنیا راه اندازی کرد. او کسب و کارش را با ساخت 12 دست یویو شروع کرد. او توانست در سال 1929 م. دو کارخانه دیگر در لس آنجلس و هالیوود احداث کند ، که در مجموع روزانه سیصد هزار یویو تولید می کرد. پس از مدت کوتاهی یک کارآفرین به نام « دونالد اف. دانکن Donald F. Duncan / » شرکت فلورس و هر آنچه مربوط به آن بود را خریداری و در سال 1932 م. به شرکت جدیدی منتقل کرد ؛ او در همین سال بود که نام تجاری یویو را برای اولین بار به ثبت رساند.

در سال 1932 م. یویو کالمارتریسان Kalmartrissan / سوئدی تولید شد. در سال 1946م. شرکت اسباب بازی های دانکن کارخانه یویو را در لاک ، ویسکانسین آمریکا راه اندازی کرد. 

یویویی قدیمی از جنس نقره

یویویی قدیمی از جنس نقره


تحقیق و گردآوری :

گروه کارشناسی ایران آنتیک

www.iranantiq.com


منبع

ايران آنتيک / www.iranantiq.com

نظر کاربران

avatarنظر خود را ارسال کنید

لوگو ایران آنتیک کوتاه درباره ما
ایران آنتیک ، حامی فرهنگ و هنر
ایران آنتیک فروشگاه اینترنتی تخصصی و مرجع خرید سکه ، اسکناس ، مدال ، صنایع دستی ، کتاب و غیره ... می باشد. تلاش ما در ایران آنتیک عرضه مستقیم و بدون واسطه کالای کلکسیونی دارای اصالت ایرانی و خارجی از مجموعه داران کشور و معرفی و فروش آنها در این وبسایت است. و همچنین تهیه تخصصی گلچینی از بهترین لوازم آنتیک و اشیاء قدیمی (برندهای قدیمی کارخانه ای) بر مبنای تعریف درست آنتیک و همچنین صنایع دستی نفیس هنرمندان ایرانی است. گلچینی که باعث برانگیختگی حس نوستالژی در بین علاقمندان خواهد شد. یکی از بخش های مهمی که در ایران آنتیک بطور جدی و مرجع گونه به آن پرداخته می شود، بخش کلکسیونی یا مجموعه داری می باشد. بخش هایی نظیر سکه ایرانی ، مدال قدیمی ، اسکناس قدیمی ، تمبر قدیمی و غیره که بسیار جامع و متنوع اند. در ایران آنتیک جهت شناساندن فرهنگ و هنر به علاقمندان صنایع دستی ، تلاش شده با جذب افراد کارشناس اقدام به تولید مقالات اختصاصی و ارزنده نماییم تا دست ساخته های اصیل ایرانی مانند قلم زنی ، فیروزه کوبی ، میناکاری ، خاتم کاری ، رودوزی ها و بسیاری دیگر را به علاقمندان بشناسانیم. ایران آنتیک بهترین مکان برای شناخت و خرید آنلاین صنایع دستی نقره ، اشیاء گران قیمت کلکسیونی ، سکه قدیمی ، کتاب تاریخی و تخصصی ، زیورآلات و... می باشد.