یویو

« یویو » چوبی گرد است که وسط آن شیاری داشته و نخی دور آن پیچیده می شود. سر نخ به انگشت قلاب می شد ، با رها کردن یویو به سمت پایین نخ پیچیده شده باز می شود قبل از این که نخ کامل باز شود دوباره آن را به طرف بالا می کشند، یویو بر عکس چرخیده و نخ مجدد درون شیار چوب جمع می شود. خاستگاه اصلی یویو یونان باستان است. گلدانی یونانی از 500 سال ق.م به جای مانده که بر روی آن پسری در حال بازی با یویو نقاشی شده است. این اسباب بازی معمولا از چوب، فلز و یا سفال ساخته می شدند. پسری در حال بازی با یویو ، نقاشی شده بر روی... ادامه

یویو

« یویو » چوبی گرد است که وسط آن شیاری داشته و نخی دور آن پیچیده می شود. سر نخ به انگشت قلاب می شد ، با رها کردن یویو به سمت پایین نخ پیچیده شده باز می شود قبل از این که نخ کامل باز شود دوباره آن را به طرف بالا می کشند، یویو بر عکس چرخیده و نخ مجدد درون شیار چوب جمع می شود.

خاستگاه اصلی یویو یونان باستان است. گلدانی یونانی از 500 سال ق.م به جای مانده که بر روی آن پسری در حال بازی با یویو نقاشی شده است. این اسباب بازی معمولا از چوب، فلز و یا سفال ساخته می شدند.

پسری در حال بازی با یویو ، نقاشی شده بر روی گلدانی یونانی که از 500 سال ق.م به جای مانده است

پسری در حال بازی با یویو ، نقاشی شده بر روی گلدانی یونانی که از 500 سال ق.م به جای مانده است

از دهه 1920 م. یویو از اسباب بازی های  محبوب بسیاری از نسل ها و فرهنگ ها به شمار می رفته است. در سال 1928م. « پدرو فلورس / Pedro Flores » یک مهاجر فیلیپینی در امریکا کارخانه ساخت یویو را در سانتا باربارای کالیفرنیا راه اندازی کرد. او کسب و کارش را با ساخت 12 دست یویو شروع کرد. او توانست در سال 1929 م. دو کارخانه دیگر در لس آنجلس و هالیوود احداث کند ، که در مجموع روزانه سیصد هزار یویو تولید می کرد. پس از مدت کوتاهی یک کارآفرین به نام « دونالد اف. دانکن Donald F. Duncan / » شرکت فلورس و هر آنچه مربوط به آن بود را خریداری و در سال 1932 م. به شرکت جدیدی منتقل کرد ؛ او در همین سال بود که نام تجاری یویو را برای اولین بار به ثبت رساند.

در سال 1932 م. یویو کالمارتریسان Kalmartrissan / سوئدی تولید شد. در سال 1946م. شرکت اسباب بازی های دانکن کارخانه یویو را در لاک ، ویسکانسین آمریکا راه اندازی کرد. 

یویویی قدیمی از جنس نقره

یویویی قدیمی از جنس نقره 


گردآوری و تهیه :

گروه کارشناسی ایران آنتیک

www.iranantiq.com


منبع

ايران آنتيک / www.iranantiq.com

نظر کاربران

هنوز نظری ثبت نشده...

avatarنظر خود را ارسال کنید