زنبورک

درباره زنبورک


«زنبورک» نوعی ساز کوبه ای به شمار می رود ؛ ساز ساده ایست که از بدنه ای نعلی شکل و زبانه ای قابل انعطاف تشکیل شده است. از فلز ساخته می شود اما در گذشته های دور آن را از چوب و یا نی خیزران می ساختند.

شیوه نواختن آن به این صورت است که دو میله بدنه در دهان قرار داده شده و با انگشت زبانه به حرکت و لرزش درآورده می شود.

ساز زنبورک

ساز زنبورک

«زنبورک» ساز بومی آسیا می باشد. در یک تابلوی نقاشی چینی مربوط به قرن چهارم قبل از میلاد مشاهده شده و می توان گفت از قدیمی ترین آلات موسیقی در جهان می باشد.

ساز زنبورک ، چین ، قرن 19 میلادی ، محل نگهداری : موزه هنرهای زیبای بوستون

ساز زنبورک ، چین ، قرن 19 میلادی ، محل نگهداری : موزه هنرهای زیبای بوستون

این ساز  با نام های گوناگونی چون قوبیز (Kubyz) ، تِمیر قوْموُز (temir komuz) ، چنگ قوبوز (Vang-kobuz) ، خومیس (xomys) و … شناخته می شود. از جمله سازهایی است كه از دیر باز در آسیای میانه رواج داشته و نمونه های باستانی آن در نواحی مغولستان كنونی (خاستگاه تركان باستانی) با قدمتی بیش از دو هزار سال به دست آمده است.

این ساز با نام « قووز » در میان اقوام ترکمن نیز رایج بوده و معمولا زنان و دختران ترکمن آن را می نواختند.

ساز زنبورک به همواره قاب چوبی

ساز زنبورک به همراه قاب چوبی


تحقیق و گردآوری :

گروه کارشناسی ایران آنتیک

www.iranantiq.com


منبع

ايران آنتيک / www.iranantiq.com

نظر کاربران

avatar ارسال نظر

لوگو ایران آنتیک کوتاه درباره ما
ایران آنتیک ، حامی فرهنگ و هنر
فروشگاه اینترنتی ایران آنتیک و مرجع خرید سکه ، اسکناس ، مدال ، صنایع دستی ، کتاب و غیره ... می باشد. تلاش ما در ایران آنتیک عرضه مستقیم و بدون واسطه کالای کلکسیونی دارای اصالت ایرانی و خارجی از مجموعه داران کشور و معرفی و فروش آنها در این وبسایت است. و همچنین تهیه تخصصی گلچینی از بهترین لوازم آنتیک و اشیاء قدیمی (برندهای قدیمی کارخانه ای) بر مبنای تعریف درست آنتیک و همچنین صنایع دستی نفیس هنرمندان ایرانی است. گلچینی که باعث برانگیختگی حس نوستالژی در بین علاقمندان خواهد شد. یکی از بخش های مهمی که در ایران آنتیک بطور جدی و مرجع گونه به آن پرداخته می شود، بخش کلکسیونی یا مجموعه داری می باشد. بخش هایی نظیر سکه ایرانی ، مدال یادبود ، اسکناس ایرانی ، تمبر قدیمی و غیره که بسیار جامع و متنوع اند. در ایران آنتیک جهت شناساندن فرهنگ و هنر به علاقمندان صنایع دستی ، تلاش شده با جذب افراد کارشناس اقدام به تولید مقالات اختصاصی و ارزنده نماییم تا دست ساخته های اصیل ایرانی مانند قلم زنی ، فیروزه کوبی ، میناکاری ، خاتم کاری ، رودوزی ها و بسیاری دیگر را به علاقمندان بشناسانیم. ایران آنتیک بهترین مکان برای شناخت و خرید آنلاین صنایع دستی نقره ، اشیاء قیمتی و کلکسیونی ، سکه قدیمی ، اسکناس قدیمی ، کتاب تاریخی و تخصصی ، زیورآلات و... می باشد.