:: لیست هفتگی :: لیست جدید محصولات کلکسیونی شامل اسکناس در تاریخ 28 اردیبهشت 1401 به فروشگاه اضافه شد. جهت مشاهده یا خرید اینجا ضربه بزنید

:: مزایده ماهانه :: مزایده آنلاین ایران آنتیک (شماره 33)  «اینجا کلیک کنید»

زنبورک

درباره زنبورک


«زنبورک» نوعی ساز کوبه ای به شمار می رود ؛ ساز ساده ایست که از بدنه ای نعلی شکل و زبانه ای قابل انعطاف تشکیل شده است. از فلز ساخته می شود اما در گذشته های دور آن را از چوب و یا نی خیزران می ساختند.

شیوه نواختن آن به این صورت است که دو میله بدنه در دهان قرار داده شده و با انگشت زبانه به حرکت و لرزش درآورده می شود.

ساز زنبورک

ساز زنبورک

«زنبورک» ساز بومی آسیا می باشد. در یک تابلوی نقاشی چینی مربوط به قرن چهارم قبل از میلاد مشاهده شده و می توان گفت از قدیمی ترین آلات موسیقی در جهان می باشد.

ساز زنبورک ، چین ، قرن 19 میلادی ، محل نگهداری : موزه هنرهای زیبای بوستون

ساز زنبورک ، چین ، قرن 19 میلادی ، محل نگهداری : موزه هنرهای زیبای بوستون

این ساز  با نام های گوناگونی چون قوبیز (Kubyz) ، تِمیر قوْموُز (temir komuz) ، چنگ قوبوز (Vang-kobuz) ، خومیس (xomys) و … شناخته می شود. از جمله سازهایی است كه از دیر باز در آسیای میانه رواج داشته و نمونه های باستانی آن در نواحی مغولستان كنونی (خاستگاه تركان باستانی) با قدمتی بیش از دو هزار سال به دست آمده است.

این ساز با نام « قووز » در میان اقوام ترکمن نیز رایج بوده و معمولا زنان و دختران ترکمن آن را می نواختند.

ساز زنبورک به همواره قاب چوبی

ساز زنبورک به همراه قاب چوبی


تحقیق و گردآوری :

گروه کارشناسی ایران آنتیک

www.iranantiq.com


منبع

ايران آنتيک / www.iranantiq.com

نظر کاربران

avatarنظر خود را ارسال کنید
لوگو ایران آنتیک کوتاه درباره ما
ایران آنتیک ، حامی فرهنگ و هنر
ایران آنتیک فروشگاه اینترنتی سکه ، اسکناس ، مدال ، صنایع دستی ، کتاب و غیره ... می باشد. تلاش ما در ایران آنتیک تهیه مستقیم صنایع دستی مرغوب و دارای اصالت ایرانی از هنرمندان تولیدکننده و معرفی و فروش آنها در وبسایت است. و همچنین تهیه تخصصی گلچینی از بهترین لوازم آنتیک و اشیاء قدیمی (برندهای قدیمی کارخانه ای) بر مبنای تعریف درست آنتیک است. گلچینی که باعث برانگیختگی حس نوستالژیک در بین علاقمندان خواهد شد. یکی از بخش های مهمی که در ایران آنتیک بطور جدی و مرجع گونه به آن پرداخته می شود، بخش کلکسیون یا مجموعه داری می باشد. بخش هایی نظیر سکه ، مدال یادبود ، اسکناس ، تمبر و غیره که بسیار جامع و متنوع اند. در ایران آنتیک جهت شناساندن فرهنگ و هنر به علاقمندان صنایع دستی ، تلاش کرده ایم با جذب افراد کارشناس اقدام به تولید مقالات اختصاصی و ارزنده نماییم تا دست ساخته های اصیل ایرانی مانند قلم زنی ، فیروزه کوبی ، میناکاری ، خاتم کاری ، رودوزی ها و بسیاری دیگر را به علاقمندان بشناسانیم. ایران آنتیک در آینده نزدیک بهترین مکان برای شناخت و خرید آنلاین صنایع دستی ، اشیاء قدیمی ، کلکسیون ، کتاب ، زیورآلات و... می باشد.