زنبورک

ساز زنبورک «زنبورک» نوعی ساز کوبه ای به شمار می رود ؛ ساز ساده ایست که از بدنه ای نعلی شکل و زبانه ای قابل انعطاف تشکیل شده است. از فلز ساخته می شود اما در گذشته های دور آن را از چوب و یا نی خیزران می ساختند. شیوه نواختن آن به این صورت است که دو میله بدنه در دهان قرار داده شده و با انگشت زبانه به حرکت و لرزش درآورده می شود. « زنبورک » ساز بومی آسیا می باشد. در یک تابلوی نقاشی چینی مربوط به قرن چهارم قبل از میلاد مشاهده شده و می توان گفت از قدیمی ترین آلات موسیقی در جهان می باشد. ساز زنبورک ، چین ، قرن... ادامه

ساز زنبورک

ساز زنبورک

«زنبورک» نوعی ساز کوبه ای به شمار می رود ؛ ساز ساده ایست که از بدنه ای نعلی شکل و زبانه ای قابل انعطاف تشکیل شده است. از فلز ساخته می شود اما در گذشته های دور آن را از چوب و یا نی خیزران می ساختند.

شیوه نواختن آن به این صورت است که دو میله بدنه در دهان قرار داده شده و با انگشت زبانه به حرکت و لرزش درآورده می شود.

« زنبورک » ساز بومی آسیا می باشد. در یک تابلوی نقاشی چینی مربوط به قرن چهارم قبل از میلاد مشاهده شده و می توان گفت از قدیمی ترین آلات موسیقی در جهان می باشد.

ساز زنبورک ، چین ، قرن 19 میلادی ، محل نگهداری : موزه هنرهای زیبای بوستون

ساز زنبورک ، چین ، قرن 19 میلادی ، محل نگهداری : موزه هنرهای زیبای بوستون

این ساز  با نام های گوناگونی چون قوبیز (Kubyz) ، تِمیر قوْموُز (temir komuz) ، چنگ قوبوز (Vang-kobuz) ، خومیس (xomys) و … شناخته می شود. از جمله سازهایی است كه از دیر باز در آسیای میانه رواج داشته و نمونه های باستانی آن در نواحی مغولستان كنونی (خاستگاه تركان باستانی) با قدمتی بیش از دو هزار سال به دست آمده است.

این ساز با نام « قووز » در میان اقوام ترکمن نیز رایج بوده و معمولا زنان و دختران ترکمن آن را می نواختند.

ساز زنبورک به همواره قاب چوبی

ساز زنبورک به همراه قاب چوبی


گردآوری و تهیه :

گروه کارشناسی ایران آنتیک

www.iranantiq.com


منبع

ايران آنتيک / www.iranantiq.com

نظر کاربران

هنوز نظری ثبت نشده...