:: لیست جدید ۲۱ خرداد :: اینجا ضربه بزنید

پیپ

درباره پیپ


پیپ ، وسیله ایست که به طور خاص برای دود کردن توتون و تنباکو ساخته شده و از زمان های بسیار گذشته ، انواع مختلفی از آن مورد استفاده قرار می گرفته است. در برخی از فرهنگ های بومی آمریکا در رویداد های مهم و جشن و مراسم صلح بین دو قبیله به کشیدن پیپ می پرداختند.

«پیپ» از یک کاسه برای قرار دادن توتون در آن تشکیل شده که میله توخالی نازکی به آن متصل است و در انتهای آن دهانه ای برای کام گرفتن تعبیه شده است.

پیپ

کاسه آن معمولا از چوب بریار، مرشام ، چوب ذرت یا خاک رس ساخته شده است. همچنین از چوب های متراکم گونه های جنگلی مانند گیلاس ، زیتون ، افرا نیز استفاده می شود. کاسه پیپ گاهی خراطی و حکاکی شده و گاهی با فلز و سنگ و نگین های جواهر آراسته می شوند.
دسته اش دارای یک مجرای بلند با قطر مناسب است تا دود تنباکو به طرز مناسبی از آن گذر کند . این مجراها به صورت بدون فیلتر و یا فیلتردار ساخته می شوند.

در پیپ های گران قیمت ، قسمت دهانگیر آن از کهربا و یا سنگ های جواهر ساخته شده اما به طور معمول از کائوچو و یا پلاستیک نرم ساخته می شود.

به طور کلی پیپ ها بر اساس جنس تقسیم بندی می شوند ؛

Briar / بریار : بیشتر پیپ هایی که امروزه در بازار عرضه می شود از پیپ های دست ساز گرفته تا پیپ های ماشین ساخت از چوب بریار ساخته می شوند. بریار ، چوبی مناسب برای ساخت پیپ است. اولین و مهم ترین مشخصه این چوب ، مقاومت آن در برابر آتش است ؛ از دیگر ویژگی های آن قابلیت جذب رطوبت بالای آن است.

پیپ بریار فرانسوی که با نقره مزین شده است / Briar Pipe

پیپ بریار فرانسوی که با نقره مزین شده است / Briar Pipe

Meerschaum / مرشام (سیلیکات هیدرات منیزیم) : یک ماده ی معدنی است که عموما در ترکیه یافت می شود. از قرن 17 میلادی از آن برای ساخت پیپ استفاده می شد. مرشام یک ماده ی معدنی بسیار متخلخل است که این ویژگی باعث جذب مواد تنباکو در هنگام کشیدن پیپ شده و به تدریج رنگ آن به قهوه ای مایل به طلایی تغییر پیدا می کند ؛ همچنین می توان بر روی آن حکاکی های بسیار ظریف و نقوش فیگوراتیو زیبایی انجام داد.
این پیپ ها به دلیل رنگ آمیزی متمایز آن ها در بین کلکسیونر ها بسیار ارزشمند است و به عنوان کالایی لوکس شناخته می شود.

پیپ مرشام حکاکی شده به شکل سر اسب / Meerschaum Pipe

پیپ مرشام حکاکی شده به شکل سر اسب / Meerschaum Pipe

پیپ مرشام به همراه قاب / Meerschaum Pipe

پیپ مرشام به همراه قاب / Meerschaum Pipe

Clay / سرامیکی : پیپ های سرامیکی قبل از قرن 19 میلادی عموما توسط اروپاییان مورد استفاده قرار می گرفت. این پیپ ها از استحکام بالایی برخوردار نبودند و خیلی زود می شکستند. یک پیپ سرامیکی خوب ، دودی خالص و بدون طعم اضافه را هنگام کشیدن پیپ ارائه می دهد.

پیپ سرامیکی / Clay Pipe

پیپ سرامیکی / Clay Pipe

Corncob / چوب ذرت : پیپ هایی که با چوب ذرت ساخته می شوند بسیار ارزان قیمت و مقرون به صرفه است اما از زیبایی ظاهری خاصی برخوردار نیست. اشخاص برای تست توتون های جدید و یا تست توتون های ترکیبی خود یا توتون های عطری از این پیپ استفاده می کنند تا پیپ های گران قیمت و مورد علاقشان بد طعم شدن نشود.
شخصیت های معروفی همچون مارک تواین ، ژنرال داگلاس مک آرتور و نورمن راک ول از این مدل پیپ استفاده می کردند. پیپ شخصیت کارتونی ملوان زبل نیز از این نوع بود.

پیپ ذرتی یا پیپ چوب ذرت (کورن کاب) / Corncob Pipe

پیپ ذرتی یا پیپ چوب ذرت (کورن کاب) / Corncob Pipe

Metal / فلز :  یک ماده ی غیر رایج برای ساختن پیپ می باشد ولی در کل ناشناخته نیز نیست. از مدل های معروف پیپ های فلزی می توان پیپ فالکون را نام برد.
پیپ های فلزی دارای دسته آلومینیومی می باشند که خاصییت خنک کنندگی داشته و دهانه آن از پلاستیک سخت ساخته شده و کاسه آن متحرک و قابل جدا شدن است تا بتوان از سر کاسه های متفاوت برای توتون های مختلف استفاده کرد.

پیپ فالکون / Falcon Pipe

پیپ فالکون / Falcon Pipe

Calabash : این پیپ با ترکیبی از مرشام و چوب (معمولا ماهاگونی) ساخته می شود. پیپ مورد استفاده شخصیت داستانی شرلوک هلمز از این نوع می باشد.
پیپ های متنوعی از جنس های گرافیت ، رزین ، باکلیت ، و حتی ترکیب چوب و نایلون و دیگر مواد مصنوعی در رنگ ها و شکل های مختلف ساخته می شوند که جزو پیپ های حرفه ای و مرغوب محسوب نمی شوند.

پیپ کالاباش / Calabash Pipe

پیپ کالاباش / Calabash Pipe


تحقیق و گردآوری :

گروه کارشناسی ایران آنتیک

www.iranantiq.com


منبع

ايران آنتيک / www.iranantiq.com

نظر کاربران

avatar
۰ لایک
سایتی بسیارجذابه که تازه باهاش آشناشدم.درواقع یک نوع کاروبیزینس درعین حال جذاب وسرگرم کننده هم هست.من که ازدیدن محصولات به وجدمیام.عالی.پرفکت
avatar
۲ لایک
خیلی عالی هست و استفاده زیادی بردم
avatar
۲ لایک
سپاس
avatar
۱ لایک
سلطان
avatar
۱ لایک
عالی
avatar
۱ لایک
بسیار عالی
avatar
۴ لایک
بسیار عالی
دلیل قیمت بسیار کمتر این سایت با سایت های دیگه برای یک کالای ظاهرا مشابه چیه
avatar
۵ لایک
بسیار عالی بود

avatar
۴ لایک
خیلی خیلی عالیه
avatar
۳ لایک
خیلی عالی و آموزنده ... ممنونم
avatar ارسال نظر