دومینو

دومینو (بیاض) « دومینو » یک بازی بسیار خوب و غیرقابل پیش بینی می باشد ؛ از قطعه های کوچک مستطیل شکل کوچکی تشکیل شده که هرکدام با خطی به دو مربع کنار هم تقسیم شده و بر روی هر مربع ، 0 ، 1 ، 2 ، 3 ، 4 ، 5 یا 6 نقطه وجود دارد. یک دست دومینو ، معمولا از 28 عدد قطعه تشکیل شده است. بر اساس مدارک و نوشته های تائید شده ، تاریخچه این بازی به سال 1120 میلادی (سلسله سونگ) در چین باز می گردد. دومینوی چینی از 32 قطعه تشکیل شده بود. در اوایل قرن 18 میلادی ، دومینو به اروپا راه پیدا کرد و برای اولین بار در ایتالیا... ادامه

دومینو (بیاض)

دومینو (بیاض)

« دومینو » یک بازی بسیار خوب و غیرقابل پیش بینی می باشد ؛ از قطعه های کوچک مستطیل شکل کوچکی تشکیل شده که هرکدام با خطی به دو مربع کنار هم تقسیم شده و بر روی هر مربع ، 0 ، 1 ، 2 ، 3 ، 4 ، 5 یا 6 نقطه وجود دارد. یک دست دومینو ، معمولا از 28 عدد قطعه تشکیل شده است.

بر اساس مدارک و نوشته های تائید شده ، تاریخچه این بازی به سال 1120 میلادی (سلسله سونگ) در چین باز می گردد. دومینوی چینی از 32 قطعه تشکیل شده بود. در اوایل قرن 18 میلادی ، دومینو به اروپا راه پیدا کرد و برای اولین بار در ایتالیا دیده شد. این بازی در فرهنگ اروپایی تغییر کرد و شامل 28 قطعه شد.

این بازی در اواخر قرن هجدهم از ایتالیا به فرانسه و از آنجا به انگلستان و سپس به دیگر کشورها از جمله ایران راه پیدا کرد.

دومینوهایی از جنس عاج در قرن 19 میلادی در روستایی در انگلستان یافت شده است. این بازی شامل ساختن زنجیره ای از قطعات دومینو است. بازی با یک قطعه دومینو شروع شده و قطعات دیگر به دفعات به آن اضافه می شود به این ترتیب که برای اضافه کردن قطعه جدید باید یکی از مربع‌های آن ، با مربع دیگر جفت شود یعنی هر دو مربع تعداد یکسانی نقطه داشته باشند. بازیکنان با تعداد قطعات مساوی بازی را شروع کرده و در نهایت برنده کسی است که زودتر قطعه های دومینو را مصرف کند. 

دومینویی از جنس عاج ، جعبه از چوب آبنوس ، مربوط به سال 1800 میلادی

دومینویی از جنس عاج ، جعبه از چوب آبنوس ، مربوط به سال 1800 میلادی

بازی دومینو

بازی دومینو


گردآوری و تهیه :

گروه کارشناسی ایران آنتیک

www.iranantiq.com


منبع

ايران آنتيک / www.iranantiq.com

نظر کاربران

هنوز نظری ثبت نشده...

avatarنظر خود را ارسال کنید