:: مزایده ماهانه :: مزایده آنلاین ماهانه ایران آنتیک (شماره 29) ، جمعه 1 بهمن 1400 راس ساعت 18:00 شروع خواهد شد. جهت اطلاع بیشتر و مشاهده محصولات مزایده ای «اینجا کلیک کنید»

سرافی دوزی

درباره سرافی دوزی


« سرافی دوزی » یکی از رودوزی های زیبا و سنتی ایران و مختص به منطقه سیستان و بلوچستان می باشد.

تاریخچه

این دوخت در دوران اسلامی ، در منطقه « گشت » سیستان و بلوچستان رایج شد. آثار موجود در موزه ارمیتاژ لنینگراد گویای رواج کامل این رودوزی در دوره مغول در ایران می باشد. اما اوج شکوفایی این رودوزی همانند سایر هنرها در دوره صفویه است. آثار به جا مانده از سده های 10 تا 13 هجری قمری حاکی از رواج کامل این رودوزی در آن دوران می باشد.

نخ کاربردی

نخ های مورد استفاده از ابریشم تابیده به رنگ های قرمز ، زرد ، نارنجی ، آبی ، سبز ، سیاه ، زرشکی سیر و روشن می باشد.

نقوش

در این رودوزی بیشتر از نقوش هندسی استفاده می شودو شامل دایره هایی است که نمادی از خورشید را با شعاع هایی حلقوی نشان می دهد. این خطوط حلقوی شعاع رنگ ها را در دوخت از یکدیگر متمایز ساخته و با دوخت ساتن به رنگ های مختلف دوخته می شود.

از نقوش سرافی دوزی

از نقوش سرافی دوزی

موارد مصرف
برای تزئین پیش سینه ، دمپای شلوار ، یقه ، نواری در آستین ، رومیزی ، رویه کوسن و .... از این رودوزی زیبا استفاده می کنند.

این دوخت گاه در لبه دوزی و پرکردن بین یک طرح ( مثل طرفین جلوی لباس ) به کار می رود که این کار در دو تکه دوخت در چهار خط جناغی است که با هر دو بخیه در سراسر چهار خط رنگ عوض می شود. این دوخت در دوخت دو تکه نیز به کار می رود. در بالای آن منگوله دوخته می شود ، در بالای منگوله نیز دوخت دندان موشی پُر و فشرده به طول تقریبی دو الی سه سانتی متر ادامه پیدا می کند و روی آن گره هایی شامل سه بخیه که به صورت مثلثی کوچک خود را نشان می دهد تزیین شده است.
در کنار این لبه دوزی که دور دوخت جناغی را نیز می پوشاند دوخت دندان موشی به طور فشرده به کار رفته است. بین این دوخت و دوخت اصلی نیز دایره هایی پراکنده ، با فاصله هایی یکسان دوخت هایی شامل بر بخیه های ریز  که از چهار رنگ استفاده شده و بعد از دوخت بخیه مرکز دوخت ها به وسیله رنگ ، خود را مثلث نشان می دهد. علاوه بر آن در بعضی طرح های سرافی دوزی ، دوایری با شعاع های متمایل و مورب دیده می شود که هر قسمت با رنگ های متفاوتی دوخته می شود.


تحقیق و گردآوری:

گروه کارشناسی ایران آنتیک

www.iranantiq.com


منابع

  • دايره المعارف هنر های صنايع دستی و حرف مربوط به آن / سيد ابوالقاسم سيد صدر / انتشارات سيمای دانش / چاپ دوم / سال 1388

 

نظر کاربران

avatarنظر خود را ارسال کنید
لوگو ایران آنتیک کوتاه درباره ما
ایران آنتیک ، حامی فرهنگ و هنر
ایران آنتیک فروشگاه اینترنتی سکه ، اسکناس ، مدال ، صنایع دستی ، کتاب و غیره ... می باشد. تلاش ما در ایران آنتیک تهیه مستقیم صنایع دستی مرغوب و دارای اصالت ایرانی از هنرمندان تولیدکننده و معرفی و فروش آنها در وبسایت است. و همچنین تهیه تخصصی گلچینی از بهترین لوازم آنتیک و اشیاء قدیمی (برندهای قدیمی کارخانه ای) بر مبنای تعریف درست آنتیک است. گلچینی که باعث برانگیختگی حس نوستالژیک در بین علاقمندان خواهد شد. یکی از بخش های مهمی که در ایران آنتیک بطور جدی و مرجع گونه به آن پرداخته می شود، بخش کلکسیون یا مجموعه داری می باشد. بخش هایی نظیر سکه ، مدال یادبود ، اسکناس ، تمبر و غیره که بسیار جامع و متنوع اند. در ایران آنتیک جهت شناساندن فرهنگ و هنر به علاقمندان صنایع دستی ، تلاش کرده ایم با جذب افراد کارشناس اقدام به تولید مقالات اختصاصی و ارزنده نماییم تا دست ساخته های اصیل ایرانی مانند قلم زنی ، فیروزه کوبی ، میناکاری ، خاتم کاری ، رودوزی ها و بسیاری دیگر را به علاقمندان بشناسانیم. ایران آنتیک در آینده نزدیک بهترین مکان برای شناخت و خرید آنلاین صنایع دستی ، اشیاء قدیمی ، کلکسیون ، کتاب ، زیورآلات و... می باشد.