:: لیست هفتگی :: لیست جدید محصولات کلکسیونی شامل 240 عنوان سکه ، اسکناس و مدال در تاریخ 3 بهمن 1400 به فروشگاه اضافه شد. جهت مشاهده یا خرید اینجا کلیک کنید

اجاق

درباره اجاق


اجاق های خوراک پزی در شمار مهم ترین وسایل برای تهیه غذا می باشند.

انسان های اولیه برای پخت غذا آتش درست می کردند و غذای خود را میان دو لایه سنگ داغ قرار می دادند تا پخته شود ؛ و به این ترتیب شکل اولیه اجاق های خوراک پزی به وجود آمد.

بعد ها در قرون وسطی که ثروتمندان خانه های سنگی بزرگتری برای خود ساختند ، قسمتی از خانه را به محلی برای پخت و پز یا همان آشپزخانه اختصاص دادند که دارای شومینه ای سنگی برای پخت غذا بود. متاسفانه تاریخچه دقیقی برای ساخت اولین اجاق ها در دسترس نیست.

چراغ پریموس اولین اجاق خوراک پزی با سوخت نفت فشرده شده است که در سال 1892 میلادی توسط یک مکانیک کارخانه در استکهلم سوئد به نام «فرانس ویلهلم لیندکویست» ساخته شد. برای روشن شدن این دستگاه بعد از ریختن نفت باید با تلمبه دستی کوچکی ، نفت را به مخزن رساند تا شعله روشن شود.

چراغ پریموس

چراغ پریموس ، آنتیک

در اواسط قرن نوزدهم میلادی ، 12 کارخانه تولید اجاق خوراک پزی در آمریکا مشغول به کار بود و اجاق های خود را به اقصی نقاط جهان صادر می کرد. در سال 1950 میلادی ، اجاق های نفت سوز به وفور در آمریکا یافت می شد. منبع اصلی تامین انرژی این اجاق ها نفت سنگین بود که باعث می شد تمام آشپزخانه را دوده چرب فرا گیرد. سرانجام در سال 1980 میلادی اولین اجاق برقی ساخته شد.

امروزه اجاق های گاز ، از پرمصرف ترین اجاق های خوراک پزی می باشند به خصوص در ایران که بیشتر این اجاق ها را با نام اجاق گاز می شناسند. البته در بعضی نقاط و یا در شرایطی خاص از اجاق های نفتی و برقی نیز استفاده می شود. از اجاق های نفتی که در گذشته مورد استفاده قرار می گرفت اجاق نفتی ای بود که به نوع دیگری از چراغ والور گفته می شد. این اجاق ارتفاع کمی داشت و برای پخت و پز مورد استفاده قرار می گرفت و دارای سه شعله قابل تنظیم و دریچه ای برای ریختن نفت در مخزن زیرین آن بود.

بعد از ملی شدن صنعت نفت و امکان استفاده از گاز مایع در کشور بود که استفاده از اجاق گاز رواج پیدا کرد. از سال 1333 ه.ش بود که گاز مایع در کشور عرضه شد و به تبع آن اجاق گاز نیز به بازار عرضه گشت. در سال 1335 ه.ش اولین واحد تولیدی اجاق گاز در ایران تاسیس شد. بر طبق آمار شرکت گاز ایران ، در سال 1346 ه.ش اولین انشعاب گاز خانگی در شیراز به بهره برداری رسید. بعد از آن اهواز ، اصفهان و مشهد نیز از گاز طبیعی بهره مند شدند. با افزایش تقاضا برای اجاق گاز ، آن را با اندکی تغییر برای استفاده از گاز طبیعی آماده کردند.

علاقه خانواده های شهری به غذاهای اروپایی سبب گرایش آن ها به اجاق گاز های فردار شد. با گذشت زمان تقاضا برای اجاق گاز به سرعت زیاد شد و انگیزه برای تولید این کالا در کشور فراهم گردید. در نتیجه در مدت زمان کوتاهی پس از عرضه گاز مایع تولید اجاق گاز در ایران آغاز شد.


تحقیق و گردآوری :

گروه کارشناسی ایران آنتیک

www.iranantiq.com


منابع

  • بانک اطلاعات لوازم خانگی کشور / زهرا پویان / مجله فرهنگ و تعاون / سال 1382 / شماره 26
نظر کاربران

avatarنظر خود را ارسال کنید

کالاهای فروشگاه


لوگو ایران آنتیک کوتاه درباره ما
ایران آنتیک ، حامی فرهنگ و هنر
ایران آنتیک فروشگاه اینترنتی سکه ، اسکناس ، مدال ، صنایع دستی ، کتاب و غیره ... می باشد. تلاش ما در ایران آنتیک تهیه مستقیم صنایع دستی مرغوب و دارای اصالت ایرانی از هنرمندان تولیدکننده و معرفی و فروش آنها در وبسایت است. و همچنین تهیه تخصصی گلچینی از بهترین لوازم آنتیک و اشیاء قدیمی (برندهای قدیمی کارخانه ای) بر مبنای تعریف درست آنتیک است. گلچینی که باعث برانگیختگی حس نوستالژیک در بین علاقمندان خواهد شد. یکی از بخش های مهمی که در ایران آنتیک بطور جدی و مرجع گونه به آن پرداخته می شود، بخش کلکسیون یا مجموعه داری می باشد. بخش هایی نظیر سکه ، مدال یادبود ، اسکناس ، تمبر و غیره که بسیار جامع و متنوع اند. در ایران آنتیک جهت شناساندن فرهنگ و هنر به علاقمندان صنایع دستی ، تلاش کرده ایم با جذب افراد کارشناس اقدام به تولید مقالات اختصاصی و ارزنده نماییم تا دست ساخته های اصیل ایرانی مانند قلم زنی ، فیروزه کوبی ، میناکاری ، خاتم کاری ، رودوزی ها و بسیاری دیگر را به علاقمندان بشناسانیم. ایران آنتیک در آینده نزدیک بهترین مکان برای شناخت و خرید آنلاین صنایع دستی ، اشیاء قدیمی ، کلکسیون ، کتاب ، زیورآلات و... می باشد.