:: لیست هفتگی :: لیست جدید محصولات کلکسیونی شامل اسکناس در تاریخ 28 اردیبهشت 1401 به فروشگاه اضافه شد. جهت مشاهده یا خرید اینجا ضربه بزنید

:: مزایده ماهانه :: مزایده آنلاین ایران آنتیک (شماره 33)  «اینجا کلیک کنید»

اُرگ

درباره اُرگ


«اُرگ» از سازهای بادی صفحه کلید دار است. در اروپا از قدیمی ترین ساز ها به شمار می رود و در موسیقی مذهبی و کلیسایی به کار می رفته است.

ارگ ها در دو نوع متفاوت ساخته شده اند :

  • ارگ بادی : از یک ردیف لوله در اندازه های مختلف تشکیل شده که صدا از نوسان هوا در آن تولید می شود.
  • ارگ برقی : در این ارگ ، مدارهای الکترونیک نوسان می سازند و بلندگویی ، صدا را به گوش می رساند.

ارگ بادی

ارگ بادی

ارگ برقی

ارگ برقی

ريشه تاريخی ارگ به قرن چهارم ميلادی باز می گردد. همچنین ارگ (Organ) از مهم ترین سازهای قرون وسطی می باشد که بسیاری از علوم مهم موسیقی مانند گام ، هارمونی و ... با این ساز به دست آمد.

ارگ کلیسایی ، معمولا دارای پنج ردیف شستی یا کلید و جایگاهی برای پدال های متعدد می باشد. برخلاف پیانو، شدت فشردن شستی ها تغییری در شدت صدای تولید شده ایجاد نمی کند. با اختراع پیانو ، بسیاری از نوازندگان ارگ ، به نوازندگی پیانو پرداختند ؛ از جمله یوهان سباستیان باخ ، ارگ نواز و آهنگساز شهیر آلمانی که آثارش امروزه با پیانو نواخته می شود.

در سال 1935 میلادی ، « لارنس هموند / Laurens Hammond » ارگ برقی خود را با نام Hammond organ (ارگ هموند) ارائه کرد.

ارگ هموند / Hammond Organ

ارگ هموند / Hammond Organ 

گروه های موسیقی گاسپل (که موضوع اصلی آن ها باورهای زندگی مذهبی مسیحیان بود) از این ساز استقبال کردند و جیمی اسمیت، نابغه موسیقی جاز که در ابتدا پیانیست بود ارگ برقی را وارد موسیقی جاز کرد. این ارگ ها ، نسل اول ارگ های الکترونیکی بودند که نوازندگان آن یا پیانیست و یا همان ارگ نوزان مکتب قدیم بودند که به دلیل تنوع صدای ارگ‌های برقی و تهیه آسان آن به این ساز روی آورده بودند چرا که ارگ‌های قدیمی بسیار بزرگ و پیچیده و غیرقابل حمل و گران بودند. نسل دوم ارگ های الکترونیکی که «کیبورد» نامیده میشوند امکانات بیشتری را در اختیار نوازنده قرار می دادند.

اكثر كيبوردها برای استفاده در خانه طراحی شده و امكانات زيادی برای شبيه سازی صدای سازها ، ريتم ها و همراهی های اتوماتيک (Accompaniment) دارند.

کیبورد / keyboard

کیبورد / keyboard


تحقیق و گردآوری :

گروه کارشناسی ایران آنتیک

www.iranantiq.com


منابع

  • ساز شناسی / پرویز منصوری / انتشارات زوار / بهار 1393 / چاپ نهم
نظر کاربران

avatarنظر خود را ارسال کنید
لوگو ایران آنتیک کوتاه درباره ما
ایران آنتیک ، حامی فرهنگ و هنر
ایران آنتیک فروشگاه اینترنتی سکه ، اسکناس ، مدال ، صنایع دستی ، کتاب و غیره ... می باشد. تلاش ما در ایران آنتیک تهیه مستقیم صنایع دستی مرغوب و دارای اصالت ایرانی از هنرمندان تولیدکننده و معرفی و فروش آنها در وبسایت است. و همچنین تهیه تخصصی گلچینی از بهترین لوازم آنتیک و اشیاء قدیمی (برندهای قدیمی کارخانه ای) بر مبنای تعریف درست آنتیک است. گلچینی که باعث برانگیختگی حس نوستالژیک در بین علاقمندان خواهد شد. یکی از بخش های مهمی که در ایران آنتیک بطور جدی و مرجع گونه به آن پرداخته می شود، بخش کلکسیون یا مجموعه داری می باشد. بخش هایی نظیر سکه ، مدال یادبود ، اسکناس ، تمبر و غیره که بسیار جامع و متنوع اند. در ایران آنتیک جهت شناساندن فرهنگ و هنر به علاقمندان صنایع دستی ، تلاش کرده ایم با جذب افراد کارشناس اقدام به تولید مقالات اختصاصی و ارزنده نماییم تا دست ساخته های اصیل ایرانی مانند قلم زنی ، فیروزه کوبی ، میناکاری ، خاتم کاری ، رودوزی ها و بسیاری دیگر را به علاقمندان بشناسانیم. ایران آنتیک در آینده نزدیک بهترین مکان برای شناخت و خرید آنلاین صنایع دستی ، اشیاء قدیمی ، کلکسیون ، کتاب ، زیورآلات و... می باشد.