آینه دوزی

دوختن آینه های کوچک مدور و پولک با فواصل یکسان یا متفاوت ، بر روی لباس های محلی و آویز های دیواری با نخ های ابریشمی رنگین را « آینه دوزی » می گویند. این هنر گاه همرا ه با رودوزی های دیگر مورد استفاده قرار می گیرد ؛ مانند آجیده دوزی ، ابریشم دوزی ، قیطان دوزی . در این هنر ، علاوه بر آینه های ریز و مدور ، از پولک های صافی که همانند آینه می درخشند. در گذشته دور آینه ها را با دندان موشی به پارچه متصل می کردند. اما امروزه آینه های مورد مصرف به صورت آماده بوده و دارای قاب مسی است. قدیمی ترین نمونه آینه دوزی... ادامه

دوختن آینه های کوچک مدور و پولک با فواصل یکسان یا متفاوت ، بر روی لباس های محلی و آویز های دیواری با نخ های ابریشمی رنگین را « آینه دوزی » می گویند. این هنر گاه همرا ه با رودوزی های دیگر مورد استفاده قرار می گیرد ؛ مانند آجیده دوزی ، ابریشم دوزی  ، قیطان دوزی.

در این هنر ، علاوه بر آینه های ریز و مدور ، از پولک های صافی که همانند آینه می درخشند.

در گذشته دور آینه ها را با دندان موشی به پارچه متصل می کردند. اما امروزه آینه های مورد مصرف به صورت آماده بوده و دارای قاب مسی است.

قدیمی ترین نمونه آینه دوزی که به جای مانده مربوط به قرن 13 و 14 هجری است.

 

آیینه دوزی

شیوه دوخت آیینه

مواد اولیه

برای وصل کردن آینه به پارچه از نخ ابریشم خام یا تابیده و پارچه هایی که بافتی فشرده دارند ، استفاده می شود.

نقوش

نقوش مورد استفاده در این رودوزی را نقوش هندسی و گل و بوته تشکیل می دهند.

شیوه کار

پس از قرار دادن آینه بر روی طرح مورد نظر ، با چهار بخیه آن را بر پارچه متصل کرده و چهار بخیه دیگر در میان بخیه های قبلی می زنند. سپس با دوخت دندان موشی  که باعث می شود بخیه ها یکنواخت دیده شوند به تزئین دور آینه می پردازند.

 

شیوه دوخت آیینه

شیوه دوخت آیینه

موارد مصرف

از این هنر برای تزئین لباس های محلی ، آویزهای دیواری ، تزئین کیف ، ساک دستی ، پیش بخاری ، جلد قرآن ، سجاده و ...

مراکز تولید

در گرگان ، کردستان ، هرمزگان آینه دوزی انجام می شود اما مهم ترین مرکز تولید این رودوزی زیبا ، استان سیستان و بلوچستان می باشد.


تحقیق و گردآوری:

گروه کارشناسی ایران آنتیک

www.iranantiq.com


منابع

  • دایره المعارف هنرهای صنایع دستی و حرف مربوط به آن / سید ابوالقاسم سید صدر / انتشارات سیمای دانش / چاپ دوم / سال 1388

 

نظر کاربران

avatar
۰ لایک
سلام. آیا دستگاه آینه دوزی وجود داره؟


پاسخ ایران آنتیک:
ممکن است وجود داشته باشد اما از آن بی اطلاع هستیم. توجه داشته باشید مقاله فوق معرفی آینه دوزی به شیوه دستی و سنتی است.
avatarنظر خود را ارسال کنید

لوگو ایران آنتیک کوتاه درباره ما
ایران آنتیک ، حامی فرهنگ و هنر
ایران آنتیک وبسایت تخصصی فروش صنایع دستی ، آنتیک ، کلکسیون ، کتاب ، زیورآلات و غیره ... می باشد. و هیچگونه فعالیتی در تولید صنایع دستی ندارد. تلاش ما در ایران آنتیک تهیه مستقیم صنایع دستی مرغوب و دارای اصالت ایرانی از تولیدکنندگان و معرفی و فروش آنها در وبسایت است. و همچنین تهیه تخصصی گلچینی از بهترین لوازم آنتیک و اشیاء قدیمی (برندهای قدیمی کارخانه ای) بر مبنای تعریف درست آنتیک است. گلچینی که باعث برانگیختگی حس نوستالژیک در بین علاقمندان خواهد شد. یکی از بخش های مهمی که در ایران آنتیک بطور جدی و مرجع گونه به آن پرداخته می شود، بخش کلکسیون یا مجموعه داری می باشد. بخش هایی نظیر سکه ، مدال یادبود ، اسکناس ، تمبر و غیره که از نظر تنوع بی نظیر خواهند شد. در ایران آنتیک جهت شناساندن فرهنگ و هنر به علاقمندان صنایع دستی ، تلاش کرده ایم با جذب افراد کارشناس اقدام به تولید مقالات اختصاصی و ارزنده نماییم تا دست ساخته های اصیل ایرانی مانند قلم زنی ، فیروزه کوبی ، میناکاری ، خاتم کاری ، رودوزی ها و بسیاری دیگر را به علاقمندان بشناسانیم. ایران آنتیک در آینده نزدیک بهترین مکان برای شناخت و خرید آنلاین صنایع دستی ، اشیاء قدیمی ، کلکسیون ، کتاب ، زیورآلات و... می باشد.