:: لیست جدید ۲ مهر ::  اینجا ضربه بزنید

:: مزایده جدید شماره ۶۱ :: اینجا ضربه بزنید

سینی

درباره سینی


به سینی در زبان انگلیسی «Tray» گفته می شود که این واژه از «trēg  یا trīg » در زبان انگلیسی میانه[1] به معنی « تخته مسطح با لبه کم » گرفته شده است.

سینی ظرفیست تخت و کم عمق که از چوب ، فلز و یا ترکیبی از هر دو ساخته شده و برای حمل مواد غذایی و نوشیدنی مورد استفاده قرار می گیرد.

از دوران باستان استفاده از سینی رایج بوده است. سینی های پایه دار نمونه تکامل یافته سینی ها هستند که از اواسط قرن هفدهم در انگلستان مورد استفاده  قرار گرفتند ، دسته ندارند و معمولا از نقره ساخته می شدند.

این سینی ها مورد استفاده خانواده های سلطنتی قرار می گرفت. گذاشتن غذا در این سینی ها بیانگر این بود که غذا توسط پیش خدمت تست شده و عاری از سم می باشد. 

در طول قرن هجدهم سینی ها عموما بیضی شکل بودند و با قالب ریخته گری دورتا دور آن را برآمده می کردند. از این برآمدگی به عنوان دسته نیز استفاده می شد.

در طول قرن نوزدهم بود که دسته به سینی های بزرگ اضافه گشت تا برای حمل نوشیدنی راحت تر مورد استفاده قرار گیرد. 

دسته سینی

از زمان های بسیار گذشته در ایران نیز سینی مورد استفاده قرار می گرفت. به سینی های بزرگ با شعاع بیش از 30 سانتی متر، «مجمع» گفته می شود. مجمع به معنای محل اجتماع و گرد آمدن می باشد. در گذشته مجمع از مس ساخته می شد ولی امروزه بیشتر از آلیاژهای چدن و استیل ساخته می شود.

در گذشته مجمع ها کاربردهای فراوانی داشتند از جمله برای سِرو کردن برنج ؛ بدین شکل که جلوی مهمانان ، یک مجمع برنج می گذاشتند و میهمانان بدون قاشق و چنگال و با دست شروع به خوردن غذا می کردند. در تشریفات عروسی نیز ، جهیزیه عروس را در مجمع قرار داده و می بردند.
همچنین از آن به عنوان سرپوش بر دهانه ی خمره ها استفاده می کردند تا از نفوذ گرد و خاک، آلودگی و ورود حیوانات به آن جلوگیری کنند.

مجمع برنجی مربوط به دوره قاجار

سینی یا مجمع قلمکاری شده برنجی مربوط به دوره قاجار ، آنتیک


پانویس

1. زبان انگلیسی میانه : زبان انگلیسی بین حدود 1100 تا 1500 میلادی


تحقیق و گردآوری :

گروه کارشناسی ایران آنتیک

www.iranantiq.com


منبع

ايران آنتيک / www.iranantiq.com

نظر کاربران

avatarنظر خود را ارسال کنید

لوگو ایران آنتیک کوتاه درباره ما
ایران آنتیک ، حامی فرهنگ و هنر
ایران آنتیک فروشگاه اینترنتی تخصصی و مرجع خرید سکه ، اسکناس ، مدال ، صنایع دستی ، کتاب و غیره ... می باشد. تلاش ما در ایران آنتیک عرضه مستقیم و بدون واسطه کالای کلکسیونی دارای اصالت ایرانی و خارجی از مجموعه داران کشور و معرفی و فروش آنها در این وبسایت است. و همچنین تهیه تخصصی گلچینی از بهترین لوازم آنتیک و اشیاء قدیمی (برندهای قدیمی کارخانه ای) بر مبنای تعریف درست آنتیک و همچنین صنایع دستی نفیس هنرمندان ایرانی است. گلچینی که باعث برانگیختگی حس نوستالژی در بین علاقمندان خواهد شد. یکی از بخش های مهمی که در ایران آنتیک بطور جدی و مرجع گونه به آن پرداخته می شود، بخش کلکسیونی یا مجموعه داری می باشد. بخش هایی نظیر سکه ایرانی ، مدال قدیمی ، اسکناس قدیمی ، تمبر قدیمی و غیره که بسیار جامع و متنوع اند. در ایران آنتیک جهت شناساندن فرهنگ و هنر به علاقمندان صنایع دستی ، تلاش شده با جذب افراد کارشناس اقدام به تولید مقالات اختصاصی و ارزنده نماییم تا دست ساخته های اصیل ایرانی مانند قلم زنی ، فیروزه کوبی ، میناکاری ، خاتم کاری ، رودوزی ها و بسیاری دیگر را به علاقمندان بشناسانیم. ایران آنتیک بهترین مکان برای شناخت و خرید آنلاین صنایع دستی نقره ، اشیاء گران قیمت کلکسیونی ، سکه قدیمی ، کتاب تاریخی و تخصصی ، زیورآلات و... می باشد.