:: لیست هفتگی :: لیست جدید محصولات کلکسیونی شامل 240 عنوان سکه ، اسکناس و مدال در تاریخ 3 بهمن 1400 به فروشگاه اضافه شد. جهت مشاهده یا خرید اینجا کلیک کنید

سینی

درباره سینی


به سینی در زبان انگلیسی «Tray» گفته می شود که این واژه از «trēg  یا trīg » در زبان انگلیسی میانه[1] به معنی « تخته مسطح با لبه کم » گرفته شده است.

سینی ظرفیست تخت و کم عمق که از چوب ، فلز و یا ترکیبی از هر دو ساخته شده و برای حمل مواد غذایی و نوشیدنی مورد استفاده قرار می گیرد.

از دوران باستان استفاده از سینی رایج بوده است. سینی های پایه دار نمونه تکامل یافته سینی ها هستند که از اواسط قرن هفدهم در انگلستان مورد استفاده  قرار گرفتند ، دسته ندارند و معمولا از نقره ساخته می شدند.

این سینی ها مورد استفاده خانواده های سلطنتی قرار می گرفت. گذاشتن غذا در این سینی ها بیانگر این بود که غذا توسط پیش خدمت تست شده و عاری از سم می باشد. 

در طول قرن هجدهم سینی ها عموما بیضی شکل بودند و با قالب ریخته گری دورتا دور آن را برآمده می کردند. از این برآمدگی به عنوان دسته نیز استفاده می شد.

در طول قرن نوزدهم بود که دسته به سینی های بزرگ اضافه گشت تا برای حمل نوشیدنی راحت تر مورد استفاده قرار گیرد. 

دسته سینی

از زمان های بسیار گذشته در ایران نیز سینی مورد استفاده قرار می گرفت. به سینی های بزرگ با شعاع بیش از 30 سانتی متر، «مجمع» گفته می شود. مجمع به معنای محل اجتماع و گرد آمدن می باشد. در گذشته مجمع از مس ساخته می شد ولی امروزه بیشتر از آلیاژهای چدن و استیل ساخته می شود.

در گذشته مجمع ها کاربردهای فراوانی داشتند از جمله برای سِرو کردن برنج ؛ بدین شکل که جلوی مهمانان ، یک مجمع برنج می گذاشتند و میهمانان بدون قاشق و چنگال و با دست شروع به خوردن غذا می کردند. در تشریفات عروسی نیز ، جهیزیه عروس را در مجمع قرار داده و می بردند.
همچنین از آن به عنوان سرپوش بر دهانه ی خمره ها استفاده می کردند تا از نفوذ گرد و خاک، آلودگی و ورود حیوانات به آن جلوگیری کنند.

مجمع برنجی مربوط به دوره قاجار

سینی یا مجمع قلمکاری شده برنجی مربوط به دوره قاجار ، آنتیک


پانویس

1. زبان انگلیسی میانه : زبان انگلیسی بین حدود 1100 تا 1500 میلادی


تحقیق و گردآوری :

گروه کارشناسی ایران آنتیک

www.iranantiq.com


منبع

ايران آنتيک / www.iranantiq.com

نظر کاربران

avatarنظر خود را ارسال کنید
لوگو ایران آنتیک کوتاه درباره ما
ایران آنتیک ، حامی فرهنگ و هنر
ایران آنتیک فروشگاه اینترنتی سکه ، اسکناس ، مدال ، صنایع دستی ، کتاب و غیره ... می باشد. تلاش ما در ایران آنتیک تهیه مستقیم صنایع دستی مرغوب و دارای اصالت ایرانی از هنرمندان تولیدکننده و معرفی و فروش آنها در وبسایت است. و همچنین تهیه تخصصی گلچینی از بهترین لوازم آنتیک و اشیاء قدیمی (برندهای قدیمی کارخانه ای) بر مبنای تعریف درست آنتیک است. گلچینی که باعث برانگیختگی حس نوستالژیک در بین علاقمندان خواهد شد. یکی از بخش های مهمی که در ایران آنتیک بطور جدی و مرجع گونه به آن پرداخته می شود، بخش کلکسیون یا مجموعه داری می باشد. بخش هایی نظیر سکه ، مدال یادبود ، اسکناس ، تمبر و غیره که بسیار جامع و متنوع اند. در ایران آنتیک جهت شناساندن فرهنگ و هنر به علاقمندان صنایع دستی ، تلاش کرده ایم با جذب افراد کارشناس اقدام به تولید مقالات اختصاصی و ارزنده نماییم تا دست ساخته های اصیل ایرانی مانند قلم زنی ، فیروزه کوبی ، میناکاری ، خاتم کاری ، رودوزی ها و بسیاری دیگر را به علاقمندان بشناسانیم. ایران آنتیک در آینده نزدیک بهترین مکان برای شناخت و خرید آنلاین صنایع دستی ، اشیاء قدیمی ، کلکسیون ، کتاب ، زیورآلات و... می باشد.