تمپو

« تمپو » در اصل معیاری برای سرعت در اجرای قطعات موسیقی می باشد. چون با این ساز ریتم آهنگ شکل می گیرد و همانطور که ذکر شد سرعت اجرا مشخص می شود به احتمال قوی این ساز را با نام تمپو می شناسند. « داربوکا » نام دیگری برای این ساز در موسیقی اعراب میباشد. این سازی جامی شکل و پوست صدا است و همانند جیمبه [1] آفریقای غربی صدایی پرمعنی دارد. بدنه آن از فلز یا سفال ساخته می شود و دهانه آن بسیار نازک است. داربوکا های فلزی از جنس آلومینویم ، مس ، چدن و... ساخته می شوند و عموما برای آن ها از پوست مصنوعی استفاده می... ادامه

« تمپو » در اصل معیاری برای سرعت در اجرای قطعات موسیقی می باشد. چون با این ساز ریتم آهنگ شکل می گیرد و همانطور که ذکر شد سرعت اجرا مشخص می شود به احتمال قوی این ساز را با نام تمپو می شناسند. « داربوکا » نام دیگری برای این ساز در موسیقی اعراب میباشد.
این سازی جامی شکل و پوست صدا است و همانند جیمبه[1] آفریقای غربی صدایی پرمعنی دارد. بدنه آن از فلز یا سفال ساخته می شود و دهانه آن بسیار نازک است. داربوکا های فلزی از جنس آلومینویم ، مس ، چدن و... ساخته می شوند و عموما برای آن ها از پوست مصنوعی استفاده می کنند ؛ برای داربوکا های سفالی اکثرا از پوست طبیعی استفاده می شود. داربوکا اصالتا مربوط به کشور های خاورمیانه است که در این میان تفاوت هایی ما بین فرهنگ های عربی ، ترکی و ایرانی دیده می شود. 
این ساز صدایی بسیار تیز و شفاف ایجاد می کند و همانند جیمبه دارای صدایی حجیم کاملا بم است.

تمپو یا داربوکا

تمپو یا داربوکا


پانویس

1. جیمبه : ساز کوبه ای آفریقایی است که همانند داربوکا ( یا تمپو ) جامی شکل می باشد و ریشه اصلی تمامی ساز های کوبه ای به شمار می آید.


گردآوری و تهیه :

گروه کارشناسی ایران آنتیک

www.iranantiq.com


منابع

  • سازهای کوبه ای از الف تا ی / جف استرانگ / مترجم : مهدی آل محمد / اتشارات سرود / سال 1394 / چاپ دوم

نظر کاربران

هنوز نظری ثبت نشده...