:: اطلاع رسانی :: نحوه ارسال سفارشات در تعطیلات نوروزی، اطلاعات بیشتر...

:: مزایده جدید شماره 48 :: اینجا ضربه بزنید

مضاعف دوزی

درباره مضاعف دوزی


« مضاعف » به معنای دو چندان و دو برابر می باشد. « مضاعف دوزی » نوعی از دوخت است که بخیه ها در دو مرحله به روی هم دوخته شده و رنگ ها از نظر تیرگی و روشنی ، با دوخت قبلی ، سایه روشن ایجاد کرده و به دوخت بُعد می بخشد.

تاریخچه

آثار به دست آمده از جلفای اصفهان و آذربایجان غربی و همچنین آثاری که در موزه های آرمیتاژ روسیه و متروپولیتن نیویورک گویای این امر هستند که مضاعف دوزی از دوخت های رایج در قفقاز بوده و در سده های سوم تا سیزدهم ه.ق از رواج نسبی در قفقاز ، جلفای اصفهان ، آذربایجان غربی و شرقی و اصفهان برخوردار بوده است. با جدا شدن قفقاز از ایران و بعد از سده 13 ه.ق این دوخت رونق خود را از دست داد و به کلی متوقف شد.

 

مضاعف دوزی  قفقاز

مضاعف دوزی قفقاز

نقوش

نگاره های مورد استفاده در این رودوزی بیشتر گل وبته ، نقوش حیوانی و طرح های هندسی می باشند.

شیوه کار

بعد از اجرای طرح بر روی پارچه به دوخت می پردازیم. در این رودوزی باید توجه داشته باشیم که برای دوخت اولیه نخی با رنگ روشن تر و برای دوخت ثانویه که بر روی دوخت قبلی انجام می شود نخی با رنگ تیره تر انتخاب می شود. در کل رنگ های انتخاب شده باید از رنگ پارچه مورد نظر تیره تر باشند ؛ یعنی رنگ آن مضاعف باشد. دوختی که برای دوخت ثانویه اجرا می شود متناسب با نوع طرح و قسمت های مختلف آن می تواند متفاوت باشد ؛ مانند بخیه های حصیری با بست مورب یک طرفه ، بخیه های افقی با بست های عمودی ، بخیه های عمودی با بست های افقی ، بخیه های حصیری پیچیده با بست های افقی و عمودی.
در بعضی مناطق برای دوخت ثانویه از رنگ سیاه نیز استفاده می کنند.

مراکز تولید

این دوخت زیبا در حال حاضر در قفقاز رایج است و در برخی نقاط کشورمان معدود کسانی هستند که کمابیش به آن می پردازند.

 

مضاعف دوزی

پارچه مضاعف دوزی شده


تحقیق و گردآوری:

گروه کارشناسی ایران آنتیک

www.iranantiq.com


منایع

  • دايره المعارف هنر هاي صنايع دستي و حرف مربوط به آن / سيد ابوالقاسم سيد صدر / انتشارات سيماي دانش / چاپ دوم / سال 1388
  • آشنایی با هنر های سنتی 3 / دکتر حسین یاوری ، آنیتا منصوری ، شریفه سلطانی / انتشارات سیمای دانش / چاپ اول / سال 1390
نظر کاربران

avatar
۰ لایک
اموزش هم بگذارید
avatar
۰ لایک
بسيار عالي و خوب توضيح داده شده سپاسگزارم.
avatarنظر خود را ارسال کنید

لوگو ایران آنتیک کوتاه درباره ما
ایران آنتیک ، حامی فرهنگ و هنر
ایران آنتیک فروشگاه اینترنتی تخصصی و مرجع خرید سکه ، اسکناس ، مدال ، صنایع دستی ، کتاب و غیره ... می باشد. تلاش ما در ایران آنتیک عرضه مستقیم و بدون واسطه کالای کلکسیونی دارای اصالت ایرانی و خارجی از مجموعه داران کشور و معرفی و فروش آنها در این وبسایت است. و همچنین تهیه تخصصی گلچینی از بهترین لوازم آنتیک و اشیاء قدیمی (برندهای قدیمی کارخانه ای) بر مبنای تعریف درست آنتیک و همچنین صنایع دستی نفیس هنرمندان ایرانی است. گلچینی که باعث برانگیختگی حس نوستالژی در بین علاقمندان خواهد شد. یکی از بخش های مهمی که در ایران آنتیک بطور جدی و مرجع گونه به آن پرداخته می شود، بخش کلکسیونی یا مجموعه داری می باشد. بخش هایی نظیر سکه ایرانی ، مدال قدیمی ، اسکناس قدیمی ، تمبر قدیمی و غیره که بسیار جامع و متنوع اند. در ایران آنتیک جهت شناساندن فرهنگ و هنر به علاقمندان صنایع دستی ، تلاش شده با جذب افراد کارشناس اقدام به تولید مقالات اختصاصی و ارزنده نماییم تا دست ساخته های اصیل ایرانی مانند قلم زنی ، فیروزه کوبی ، میناکاری ، خاتم کاری ، رودوزی ها و بسیاری دیگر را به علاقمندان بشناسانیم. ایران آنتیک بهترین مکان برای شناخت و خرید آنلاین صنایع دستی نقره ، اشیاء گران قیمت کلکسیونی ، سکه قدیمی ، کتاب تاریخی و تخصصی ، زیورآلات و... می باشد.