احرامی بافی

درباره احرامی بافی


احرامی بافی (سجاده بافی)

هنر احرامی بافی برگرفته از جاجیم بافی می باشد و جنبه های تزیینی و کاربردی دارد. پارچه احرامی با تار پنبه ای و پود پشمی و یا تار و پود پنبه ای به صورت دستی بافته می شود که ماسوره اساس کار آن و ماکو با الیاف نخی در این نوع بافته به کار می رود.

احرامی بافی و این پارچه خاص تولیدی که تقریباً در بین مردمان روستا و عشایر کاربرد دارد، جزء صنایع دستی آنها محسوب و طرح هایی به سادگی دل مردمان خونگرم جنوب و کویر ایران دارد. پارچه احرامی دورنگ است که معمولا سیاه و سفید بوده ، اما به رنگ های سبز ، قرمز و سفید نیز دیده شده می شود. زمینه آن معمولاً تک رنگ بوده و نقوش هندسی شکسته رنگارنگ دارد که اغلب در آن از رنگ های محلی استفاده می شود. دیگر رنگ های محلی عبارتند از سرمه ای ، زرد ، نارنجی و غیره. احرامی معمولا در اندازه های ۷۰ در۱۰۰ سانتی متر و ۹۰ در ۱۲۰ سانتی متر تهیه می شود. با عرض ۷۰ سانتیمتر آن دارای ۲۲ چله و با عرض ۹۰ سانتیمتر آن دارای ۲۸ چله است. و یک نفر بافنده می تواند روزانه ۴ عدد احرامی با عرض ۷۰ سانتی متر ببافد. به طور کلی بافت احرامی در خوزستان ، یزد ، ایلام از سابقه دیرینه ای برخوردار است و بر روی دارهای سنتی دووردی تولید می شود. مراکز عمده بافت احرامی در شهرهای یزد ، مهران ، شوشتر ، دزفول و بهبهان دایر است.

احرامی بافی - Ehrami Weaving

احرامی بافی

موارد استفاده احرامی

احرامی در گذشته بیشتر به عنوان سجاده نماز مورد استفاده قرار می گرفته اما در حال حاضر با حفظ کاربری خود به عنوان زیر انداز ، رومیزی ، جانماز ، دیوارکوب ، رومبلی و روی پشتی و غیره هم مورد استفاده است. تولید رویه صندلی ماشین نیز از دیگر کاربرد های جدید احرامی بافی است. در سجاده های احرامی از نقوش محرابی ساده و با رنگ های ملایم استفاده می شود.


تحقیق و گردآوری:

گروه کارشناسی ایران آنتیک

www.iranantiq.com


منبع

ايران آنتيک / www.iranantiq.com

نظر کاربران

avatar
۰ لایک
ممنون استفاده کردم
 
avatar
۱ لایک
ممنون از مطالب خوبتون
 
avatarنظر خود را ارسال کنید
لوگو ایران آنتیک کوتاه درباره ما
ایران آنتیک ، حامی فرهنگ و هنر
ایران آنتیک فروشگاه اینترنتی سکه ، اسکناس ، مدال ، صنایع دستی ، کتاب و غیره ... می باشد. تلاش ما در ایران آنتیک تهیه مستقیم صنایع دستی مرغوب و دارای اصالت ایرانی از هنرمندان تولیدکننده و معرفی و فروش آنها در وبسایت است. و همچنین تهیه تخصصی گلچینی از بهترین لوازم آنتیک و اشیاء قدیمی (برندهای قدیمی کارخانه ای) بر مبنای تعریف درست آنتیک است. گلچینی که باعث برانگیختگی حس نوستالژیک در بین علاقمندان خواهد شد. یکی از بخش های مهمی که در ایران آنتیک بطور جدی و مرجع گونه به آن پرداخته می شود، بخش کلکسیون یا مجموعه داری می باشد. بخش هایی نظیر سکه ، مدال یادبود ، اسکناس ، تمبر و غیره که بسیار جامع و متنوع اند. در ایران آنتیک جهت شناساندن فرهنگ و هنر به علاقمندان صنایع دستی ، تلاش کرده ایم با جذب افراد کارشناس اقدام به تولید مقالات اختصاصی و ارزنده نماییم تا دست ساخته های اصیل ایرانی مانند قلم زنی ، فیروزه کوبی ، میناکاری ، خاتم کاری ، رودوزی ها و بسیاری دیگر را به علاقمندان بشناسانیم. ایران آنتیک در آینده نزدیک بهترین مکان برای شناخت و خرید آنلاین صنایع دستی ، اشیاء قدیمی ، کلکسیون ، کتاب ، زیورآلات و... می باشد.