آویز (پلاک)

تعریف به هر شیءای که بر زنجیر آویخته می شود «آویز» می گویند. آویز ها در شکل ها و انواع گوناگونی ساخته می شوند ؛ « پلاک » یکی از انواع آویز ها می باشد که تعریفی مختص به خود دارد. به هر آویز تختی که در اشکال هندسی ساخته شده باشد « پلاک » می گویند. همچنین با جدا سازی طرحی از ورقی فلزی و یا سطحی تخت (در اصطلاح به آن دوربُر می گویند) و قاب گرفتن آن می توان «پلاک» تهیه کرد. تفاوت آویز و گردنبند آویز با گردنبند یک تفاوت عمده دارد ؛ گردنبند دارای یک طرح کلی است که در آن زنجیر و آویز به هم متصل هستند و از یکدیگر... ادامه

تعریف

به هر شیءای که بر زنجیر آویخته می شود «آویز» می گویند. آویز ها در شکل ها و انواع گوناگونی ساخته می شوند ؛ « پلاک » یکی از انواع آویز ها می باشد که تعریفی مختص به خود دارد. به هر آویز تختی که در اشکال هندسی ساخته شده باشد « پلاک » می گویند. همچنین با جدا سازی طرحی از ورقی فلزی و یا سطحی تخت (در اصطلاح به آن دوربُر می گویند) و قاب گرفتن آن می توان «پلاک» تهیه کرد.

آویز

تفاوت آویز و گردنبند

آویز با گردنبند یک تفاوت عمده دارد ؛ گردنبند دارای یک طرح کلی است که در آن زنجیر و آویز به هم متصل هستند و از یکدیگر قابل جدا شدن نمی باشند ؛ اما آویزها به عنوان شی جداگانه زنجیری (معمولا از جنس خود) آویخته می شوند. به جرات می توان گفت که آویزها و گردنبندها امروزه یکی از پرفروش ترین نوع زیورآلات در دنیا به شمار می روند. 

آویز علاوه بر افزودن زیبایی هرچه تمام تر به زنجیر ، جنبه مفهومی نیز داشته و جایگاه و موارد استفاده خاص خود را در میان زیورآلات دارد. آویزها می توانند بیانگر فرهنگ و اعتقاد خاصی باشند مانند آویز الله ، اسامی ائمه ، آویز فروهر ، سرباز هخامنشی و ... . هر فرد می تواند با هر فرهنگ و اعتقادی ، به تناسب سلیقه و علاقه خویش از آن استفاده کند. 

 

آویز هایی نمادین با اسامی الله و ائمه

آویز هایی نمادین با اسامی الله و ائمه 

در طراحی آویزها هیچ گاه محدودیتی وجود نداشته است چرا که آن ها به واسطه زنجیر مورد استفاده قرار می گیرند و این امر سبب سهولت طراحی آن ها می گردد. همچنین از جنس های مختلفی برای ساخت آن استفاده می شود ؛ از جمله سنگ های قیمتی ، سکه و ... که قاب گرفته می شوند ، همچنین محصولات صنایع دستی زیبایی از جنس چوب ، شیشه ، سفال و ... از نمونه های بسیار متنوع آویز به شمار می روند.

 

نمونه هایی از آویزهای صنایع دستی

نمونه هایی از آویزهای صنایع دستی


گردآوری و تهیه :

گروه کارشناسی ایران آنتیک

www.iranantiq.com


منبع

ايران آنتيک / www.iranantiq.com

نظر کاربران

هنوز نظری ثبت نشده...