:: مزایده ماهانه :: مزایده آنلاین ماهانه ایران آنتیک (شماره 29) ، جمعه 1 بهمن 1400 راس ساعت 18:00 شروع خواهد شد. جهت اطلاع بیشتر و مشاهده محصولات مزایده ای «اینجا کلیک کنید»

درام

درباره درام


«طبل» یکی از نخستین ابزارهای موسیقیایی بشر بوده و طی قرن ها با فرهنگ ملل گوناگون آمیخته و به شکل امروزی در آمده است. طبل ها همیشه نقش بسیار مهمی را در ارکستر ها و گروه های موسیقی ایفا می کنند.

همانطور که گفته شد در گذشته های بسیار دور از این ساز بسیار استفاده می شده است اما به دلیل بی دوام بودن جنس آن ها تنها چند نمونه از این طبل های باستانی به جای مانده است. در قرون وسطی و دوره رنسانس نیز طبل ها بسیار پرکاربرد بودند و طبل کوچک یا ساید درام متداول ترین طبل ها در آن دوران بودند.

درامز در حفظ ریتم و وزن موزیک بسیار موثر است و بدون آن ، موزیک خالی از هیجان و جذابیت می گردد.

نام «جاز» واژه ای اشتباه است که به غلط برای درامز به کار برده شده و می شود. «جاز / Jazz» نوعی موسیقی فولکلوریک منتسب به سیاهان آمریکایی است که حدود سال های 1900 در منطقه ی می سی سی پی آمریکا پایه گذاری شد و از آن جا به مناطق دیگر جهان راه پیدا کرد.

درام ست

درام ست

درامز مجموعه ای از طبل ها ، سنج ها و دیگر سازهای ضربی می باشد که در کنار هم یک ساز واحد و مستقل را تشکیل می دهند. در این جا به بررسی اجزای درام ست می پردازیم :

سایدرام : قطر آن حدودا 25 سانتیمتر و بلندی استوانه اش 20 سانتیمتر می باشد و معمولا به وسیله هشت یا نه طناب از جنس نایلون یا سیم به هم متصل شده تا بتواند صدای خوبی تولید کند. سایدرام به وسیله میله چوبی بدون نمد و با دست چپ نواخته می شود.

باس درام : همان طبل بزرگ می باشد همانند دهل از نواری فلزی یا چوبی حدودا به عرض 40 و قطر دایره 70 سانتی متر تشکیل شده است. بر دو سطح دایره استوانه ای پوست کشیده شده است. جلوی پای نوازنده قرار گرفته و با فشار پای راست بر پدال ، چوبی که سر آن با نمدی پوشیده شده است به سطح ساز کوبیده شده و نواخته می شود.
این ساز به عنوان عضو اصلی سازهای ضربی بر روی سطح جداری خود روی زمین قرار گرفته و ساز های دیگر در سمت چپ و راست و بالای آن قرار می گیرند.

تام تام : تام تام ها رنگ و لعاب بیشتری به ریتم می بخشند . تام کوچک در سمت چپ و تام بزرگ در سمت راست قرار می گیرد. اگر تام ها زیاد زاویه دار باشند بر پوسته آن ها حالت فرورفتگی ایجاد می شود.

تام فلور : بزرگترین ساز بعد از باس درام می باشد و دارای سه پایه می باشد و به راحتی بر روی زمین قرار می گیرد.

سنج ها : این ساز از دو قرص فلزی مدور به قطر 30 تا 40 سانتیمتر تشکیل شده است. در ارکسترها گاهی بر روی یک میله فلزی تعبیه شده و به پدالی بر روی زمین متصل اند. نوازنده با پای چپ خود بر پدال فشار آورده و در نتیجه قرص بالایی به سمت پایین حرکت کرده و در اثر برخورد با قرص پایینی صدا تولید می کند. به این نوع سنج های-هت گفته می شود.
راید سیمبال نوع دیگری از سنج است که با ضربه زدن نوک و شانه استیک به صدا در می آید. این ساز با دست راست نواخته می شود.
کراش سیمبال سنج دیگری است که بر روی پایه با زاویه قابل تنظیم قرار می گیرد. اگر با شانه استیک بر لبه اش ضربه وارد کنیم بر خلاف راید سیمبال بهترین صدا تولید می شود.

رایج ترین نوع درام ست ، پنج تکه است که شامل سایدرام ، باس درام و سه عدد تام تام می باشد.

معرفی اجزای درام ست

معرفی اجزای درام ست


تحقیق و گردآوری :

گروه کارشناسی ایران آنتیک

www.iranantiq.com


منابع

  • سازهای کوبه ای از الف تا ی / جف استرانگ / مترجم : مهدی آل محمد / اتشارات سرود / سال 1394 / چاپ دوم
  • سازشناسی سازهای ارکستر سمفنیک و دوران های تاریخ / ترجمه : مرتضی مبکی / انتشارات پارت / بهار 1393 / چاپ چهارم
نظر کاربران

avatar
۳ لایک
عالي بود

avatarنظر خود را ارسال کنید
لوگو ایران آنتیک کوتاه درباره ما
ایران آنتیک ، حامی فرهنگ و هنر
ایران آنتیک فروشگاه اینترنتی سکه ، اسکناس ، مدال ، صنایع دستی ، کتاب و غیره ... می باشد. تلاش ما در ایران آنتیک تهیه مستقیم صنایع دستی مرغوب و دارای اصالت ایرانی از هنرمندان تولیدکننده و معرفی و فروش آنها در وبسایت است. و همچنین تهیه تخصصی گلچینی از بهترین لوازم آنتیک و اشیاء قدیمی (برندهای قدیمی کارخانه ای) بر مبنای تعریف درست آنتیک است. گلچینی که باعث برانگیختگی حس نوستالژیک در بین علاقمندان خواهد شد. یکی از بخش های مهمی که در ایران آنتیک بطور جدی و مرجع گونه به آن پرداخته می شود، بخش کلکسیون یا مجموعه داری می باشد. بخش هایی نظیر سکه ، مدال یادبود ، اسکناس ، تمبر و غیره که بسیار جامع و متنوع اند. در ایران آنتیک جهت شناساندن فرهنگ و هنر به علاقمندان صنایع دستی ، تلاش کرده ایم با جذب افراد کارشناس اقدام به تولید مقالات اختصاصی و ارزنده نماییم تا دست ساخته های اصیل ایرانی مانند قلم زنی ، فیروزه کوبی ، میناکاری ، خاتم کاری ، رودوزی ها و بسیاری دیگر را به علاقمندان بشناسانیم. ایران آنتیک در آینده نزدیک بهترین مکان برای شناخت و خرید آنلاین صنایع دستی ، اشیاء قدیمی ، کلکسیون ، کتاب ، زیورآلات و... می باشد.