کتری

اولین کتری ها در بین النهرین احتمالا با هدفی غیر از آشپزی مورد استفاده قرار می گرفت. با گذشت زمان این ظروف سفالین به طور هنرمندانه ای تزئین شدند و در آشپزخانه مورد استفاده قرار گرفتند. در چین ، کتری ها معمولا از آهن ساخته شده و به طور مستقیم بر روی شعله قرار می گرفتند. کتری آهنی کتری از جنس آلومینیوم کلمه کتری ( Kettle ) از کلمه قدیمی ( Ketill ) اسکاندیناوی به معنای دیگ گرفته شه است. در نیمه دوم قرن نوزدهم بود که کتری های اتکتریکی جایگزین کتری های معمولی شدند. در سال 1893 میلادی ، شرکت Crompton & co در... ادامه

اولین کتری ها در بین النهرین احتمالا با هدفی غیر از آشپزی مورد استفاده قرار می گرفت.

با گذشت زمان این ظروف سفالین به طور هنرمندانه ای تزئین شدند و در آشپزخانه مورد استفاده قرار گرفتند. در چین ، کتری ها معمولا از آهن ساخته شده و به طور مستقیم بر روی شعله قرار می گرفتند.

کتری آهنی

کتری آهنی

کتری از جنس آلومینیوم

کتری از جنس آلومینیوم

کلمه کتری ( Kettle ) از کلمه قدیمی ( Ketill ) اسکاندیناوی به معنای دیگ گرفته شه است.

در نیمه دوم قرن نوزدهم بود که کتری های اتکتریکی جایگزین کتری های معمولی شدند. در سال 1893 میلادی ، شرکت Crompton & co در انگلستان در کاتالوگ های خود از کتری های الکتریکی استفاده کرد. 

کتری های اولیه الکتریکی کاملا ابتدایی بودند ، سازندگان این کتری ها برای گرم کردن آب به این فکر بودند که المنت های گرمایشی را در مخزن آب قرار دهند اما این کار عملی نبود در نتیجه بر آن شدند محفظه ای جداگانه در پایین مخزن آب برای قرار دادن المنت ها در کتری قرار دهند. البته این طراحی نیز چندان کارآمد نبود. در نهایت این مشکل در سال 1922 میلادی  توسط کمپانی Bulpitt & sons در بیرمنگام حل شد. به این ترتیب که برای این که سیم المنت مستقیم داخل آب قرار نگیرد آن ها را داخل لوله ای فلزی قرار دادند. امروزه از سرامیک به جای این لوله های فلزی استفاده می کنند.

کتری برقی از جنس کروم

کتری برقی از جنس کروم

در سال 1955 میلادی شرکت تازه تاسیس راسل هابز ، کتری مدل K1 فولاد ضد زنگ را به عنوان اولین کتری نتمام اتوماتیک وارد بازار کرد.

و اما در ایران حدود صد سال پیش در اصفهان کتری های مسی تولید میشده که استفاده از آن در میان عشایر بسیار رایج بوده است. امروزه نیز این قبیل کتری ها با جنس های مختلف از جمله آلومینیوم تولید می شود که استفاده از آن ها نیز در میان عموم مردم رواج دارد.


گردآوری و تهیه :

گروه کارشناسی ایران آنتیک

www.iranantiq.com


منبع

ايران آنتيک / www.iranantiq.com

نظر کاربران

هنوز نظری ثبت نشده...