:: مزایده ماهانه :: مزایده آنلاین ماهانه ایران آنتیک (شماره 29) ، جمعه 1 بهمن 1400 راس ساعت 18:00 شروع خواهد شد. جهت اطلاع بیشتر و مشاهده محصولات مزایده ای «اینجا کلیک کنید»

آینه شمعدان

درباره آینه شمعدان


«آینه و شمعدان» یکی از اجزای سفره هفت سین و از اصلی ترین ارکان خنچه عقد می باشد ؛ استفاده از آن ، ریشه در ایران باستان و آیین زرتشت دارد که تا به امروز حفظ شده است.

آینه نماد روشنایی ، صافی و زلالی است و تصویری از روشنایی و پیدایش زندگی را نشان می دهد و به آن شکوه و جلا می بخشد. شمعدان هایی که در دو طرف آیینه قرار می گیرند نماد سربازهایی هستند که از زندگی عروس و داماد نگهبانی می کنند.

بر طبق سنت ایران باستان ، داماد باید ورود عروس را از درون آینه ببیند تا نخستین تصویری که داماد در آینه می بیند چهره همسرش باشد.

آینه و شمعدان به نشانه روشنایی و آتش ، دو عنصر بسیار مهم در فرهنگ ایرانی و زرتشتی به شمار می آیند. آینه نماد تصویر پیدایش و روشنایی است و شمعدان نماد پایداری و نور و گرما در کانون خانواده می باشد. با این معانی آینه و شمعدان در سفره هفت سین نیز جای گرفته است. در دوران قدیم، به تعداد فرزندان خانه شمع روشن می کردند که به نشانه روشنی ، استواری و گرمی زندگی بوده است.

آینه و شمعدان در سفره هفت سین

آینه و شمعدان در سفره هفت سین

جنس های موجود در بازار آینه و شمعدان عبارتند از : برنج ، چوب ، سیاه قلم ، پیوتر ، آلومینیوم ، نقره، پی وی سی ، روکش نقره ، پلی استر ، زینگ (آلیاژی از آلومینیوم و روی).

آینه و شمعدان هایی که از اروپا وارد می شوند به طور معمول از کشورهای آلمان ، اسلوونی و چک هستند که بیشتر آن ها به شکلی جوان پسندانه ، با شمعدان های تک شاخه می باشند. اما به طور کلی شمعدان ها به شاخه های یک ، دو ، سه ، پنج ، شش و هفت تقسیم بندی می شوند. در میان شمعدان های مختلف گونه هایی وجود دارند که در آن ها به جای شمع ، از چراغ استفاده می شود.

آینه شمعدان

چند سال بعد از انقلاب ، ساعت نیز در کنار آینه و شمعدان اضافه شد که به نشانه هدایت و مدیریت زمان در خانواده است.

با توجه به این پیشینه می توان گفت که آینه و شمعدان از دیرباز مورد توجه هنرمندان بوده و نمونه های بسیاری از آن ها از گذشته تا به امروز به یادگار مانده که در ابعاد و جنس های مختلفی از انواع فلز و ... می باشد و برای زینت بخشی بیشتر بر روی آن ها ، قلمزنی ، منبت و مرصع و ... کار شده است.

آینه و شمعدان هایی با پایه های بلند

آینه و شمعدان هایی با پایه های بلند


تحقیق و گردآوری :

گروه کارشناسی ایران آنتیک

www.iranantiq.com


منبع

ايران آنتيک / www.iranantiq.com

نظر کاربران

avatarنظر خود را ارسال کنید
لوگو ایران آنتیک کوتاه درباره ما
ایران آنتیک ، حامی فرهنگ و هنر
ایران آنتیک فروشگاه اینترنتی سکه ، اسکناس ، مدال ، صنایع دستی ، کتاب و غیره ... می باشد. تلاش ما در ایران آنتیک تهیه مستقیم صنایع دستی مرغوب و دارای اصالت ایرانی از هنرمندان تولیدکننده و معرفی و فروش آنها در وبسایت است. و همچنین تهیه تخصصی گلچینی از بهترین لوازم آنتیک و اشیاء قدیمی (برندهای قدیمی کارخانه ای) بر مبنای تعریف درست آنتیک است. گلچینی که باعث برانگیختگی حس نوستالژیک در بین علاقمندان خواهد شد. یکی از بخش های مهمی که در ایران آنتیک بطور جدی و مرجع گونه به آن پرداخته می شود، بخش کلکسیون یا مجموعه داری می باشد. بخش هایی نظیر سکه ، مدال یادبود ، اسکناس ، تمبر و غیره که بسیار جامع و متنوع اند. در ایران آنتیک جهت شناساندن فرهنگ و هنر به علاقمندان صنایع دستی ، تلاش کرده ایم با جذب افراد کارشناس اقدام به تولید مقالات اختصاصی و ارزنده نماییم تا دست ساخته های اصیل ایرانی مانند قلم زنی ، فیروزه کوبی ، میناکاری ، خاتم کاری ، رودوزی ها و بسیاری دیگر را به علاقمندان بشناسانیم. ایران آنتیک در آینده نزدیک بهترین مکان برای شناخت و خرید آنلاین صنایع دستی ، اشیاء قدیمی ، کلکسیون ، کتاب ، زیورآلات و... می باشد.