صندوق فروشگاهی

صندوق فروش مدل 1066-G تعریف صندوق فروشگاهی ، دستگاهی است مکانیکی یا الکترونیکی که برای محاسبه ، ثبت خرید و فروش معاملات از آن استفاده می شود. این دستگاه شامل کشو برای ذخیره پول نقد و همچنین چاپگری برای چاپ قبض رسید برای مشتری می باشد. تاریخچه این دستگاه پس از جنگ‌های داخلی آمریکا توسط « جیمز ریتی / James Ritty » اختراع شد. او با دیدن یک ابزار که تعداد چرخش‌های پروانه در کشتی بخار می‌شمرد به فکر ساخت دستگاهی افتاد تا بتواند از دزدی کردن کارکنان رستورانش جلوگیری کند. او توانست دستگاه مدل ریتی‏ را در سال... ادامه

صندوق فروش مدل 1066-G

صندوق فروش مدل 1066-G

تعریف

صندوق فروشگاهی ، دستگاهی است مکانیکی یا الکترونیکی که برای محاسبه ، ثبت خرید و فروش معاملات از آن استفاده می شود. این دستگاه شامل کشو برای ذخیره پول نقد و همچنین چاپگری برای چاپ قبض رسید برای مشتری می باشد.

تاریخچه

این دستگاه پس از جنگ‌های داخلی آمریکا توسط « جیمز ریتی / James Ritty »  اختراع شد. او با دیدن یک ابزار که تعداد چرخش‌های پروانه در کشتی بخار می‌شمرد به فکر ساخت دستگاهی افتاد تا بتواند از دزدی کردن کارکنان رستورانش جلوگیری کند. او توانست دستگاه مدل ریتی‏ را در سال 1879 اختراع کند و با کمک برادرش جان ریتی، در سال 1883 حق امتیازش را به ثبت رساند.

پرتره ای از جیمز ریتی و صندوقی که ابداع کرد

پرتره ای از جیمز ریتی و صندوقی که ابداع کرد

صندوق های اولیه ماشین های ساده محاسباتی و کاملا مکانیکی بودند و قبض رسید ارائه نمی‌کردند. کارمند می بایست برای هربار انتقال وجه به صندوق ، مبلغ فروش را در آن ثبت کرده و هنگامی که کلید را به طور کامل در آن قرار می‌داد، کشو باز گشته ، زنگ می‌زد و به این طریق مدیر از فروش با خبر می گشت.

« ریتی » بعد از مدت کوتاهی تمام منافع خود در تجارت صندوق فروشگاهی را به شخصی به نام « یعقوب اچ. اکرت / Jacob H. Eckert » واگذار کرد.  « اکرت » نیز در سال 1884 این شرکت را به « جان اچ. پترسون / John H. Patterson » فروخت، وی نام آن را به شرکت صندوق پول شمار ملی تغیيرداد و به آن چاپگری اضافه نمود تا بتوان تراکنش های مالی و فروش را ثبت و رسید ارائه کرد.

در سال 1906، « چارلز اف. کترینگ / Charles F. Kettering » صندوق فروشگاهی با موتور الکتریکی را طراحی نمود.

صندوق فروشگاهی ، مربوط به سال 1904

صندوق فروشگاهی ، مربوط به سال 1904

 

صندوق فروشگاهی ، مربوط با سال 1910 میلادی

صندوق فروشگاهی ، مربوط با سال 1910 میلادی

بعد از وی برادران  سام و هنری گراس صندوق های فروشگاهی پیشرفته ای طراحی کردند که در سال های 1950 تا 1970 به صندوق های فروشگاهی « گراس / Gross » معروف شد. این صندوق ها در اوایل سال 1971 در بریتانیا به سیستم ده دهی معروف بود. هنری مدلی دیگر برای این صندوق ها طراحی کرد که می‌توانست پول های رایج را از درشت به خرد تغیير دهد. همچنین برای باز کردن کشوی پول برخی از آن ها نیاز به رمز عبور یا مانند گذشته نیاز به کلید دارند.

این صندوق ها معمولا به ترازو، اسکنر بارکد ، پیشخوان و به پایانه‌های کارت بدهی یا کارت اعتباری متصل هستند.

امروزه صندوق‌های فروشگاهی ، مانند کامپیوتر‌های فردی عمل می‌کنند.


گردآوری و تهیه :

گروه کارشناسی ایران آنتیک

www.iranantiq.com


منابع

  • کتاب اولین ها (Book of  Firsts ) / نوشته کر گوردون ( Kerr Gordon ) / انتشارات RW
  • کتاب ساخت آمریکا / نوشته بیل بریسون ( Bill Bryson )
  • تاریخچه صندوق های فروشگاهی گراس / سال 2009 / www.vintagecalculators.com
  • صندوق فروشگاهی / وبسایت موزه ملی تاریخ آمریکا

نظر کاربران

هنوز نظری ثبت نشده...