:: لیست جدید ۱۲ آذر ::  اینجا ضربه بزنید

صندوق فروشگاهی

درباره صندوق فروشگاهی


تعریف

صندوق فروشگاهی ، دستگاهی است مکانیکی یا الکترونیکی که برای محاسبه ، ثبت خرید و فروش معاملات از آن استفاده می شود. این دستگاه شامل کشو برای ذخیره پول نقد و همچنین چاپگری برای چاپ قبض رسید برای مشتری می باشد.

صندوق فروش مدل 1066-G

صندوق فروش مدل 1066-G

تاریخچه

این دستگاه پس از جنگهای داخلی آمریکا توسط «جیمز ریتی / James Ritty» اختراع شد. او با دیدن یک ابزار که تعداد چرخش های پروانه در کشتی بخار می شمرد به فکر ساخت دستگاهی افتاد تا بتواند از دزدی کردن کارکنان رستورانش جلوگیری کند. او توانست دستگاه مدل ریتی‏ را در سال 1879 اختراع کند و با کمک برادرش جان ریتی، در سال 1883 حق امتیازش را به ثبت رساند.

پرتره ای از جیمز ریتی و صندوقی که ابداع کرد

پرتره ای از جیمز ریتی و صندوقی که ابداع کرد

صندوق های اولیه ماشین های ساده محاسباتی و کاملا مکانیکی بودند و قبض رسید ارائه نمی کردند. کارمند می بایست برای هربار انتقال وجه به صندوق ، مبلغ فروش را در آن ثبت کرده و هنگامی که کلید را به طور کامل در آن قرار می‌داد، کشو باز گشته ، زنگ می‌زد و به این طریق مدیر از فروش با خبر می گشت.

«ریتی» بعد از مدت کوتاهی تمام منافع خود در تجارت صندوق فروشگاهی را به شخصی به نام «یعقوب اچ. اکرت / Jacob H. Eckert» واگذار کرد. «اکرت» نیز در سال 1884 این شرکت را به «جان اچ. پترسون / John H. Patterson» فروخت، وی نام آن را به شرکت صندوق پول شمار ملی تغیير داد و به آن چاپگری اضافه نمود تا بتوان تراکنش های مالی و فروش را ثبت و رسید ارائه کرد.

در سال 1906، «چارلز اف. کترینگ / Charles F. Kettering» صندوق فروشگاهی با موتور الکتریکی را طراحی نمود.

صندوق فروشگاهی ، مربوط به سال 1904

صندوق فروشگاهی ، مربوط به سال 1904 ، آنتیک

صندوق فروشگاهی ، مربوط با سال 1910 میلادی

صندوق فروشگاهی ، مربوط با سال 1910 میلادی ، آنتیک

بعد از وی برادران سام و هنری گراس صندوق های فروشگاهی پیشرفته ای طراحی کردند که در سال های 1950 تا 1970 به صندوق های فروشگاهی «گراس / Gross» معروف شد. این صندوق ها در اوایل سال 1971 در بریتانیا به سیستم ده دهی معروف بود. هنری مدلی دیگر برای این صندوق ها طراحی کرد که می‌توانست پول های رایج را از درشت به خرد تغیير دهد. همچنین برای باز کردن کشوی پول برخی از آن ها نیاز به رمز عبور یا مانند گذشته نیاز به کلید دارند.

این صندوق ها معمولا به ترازو، اسکنر بارکد ، پیشخوان و به پایانه های کارت بدهی یا کارت اعتباری متصل هستند.

امروزه صندوق های فروشگاهی ، مانند کامپیوتر‌های فردی عمل می کنند.


تحقیق و گردآوری :

گروه کارشناسی ایران آنتیک

www.iranantiq.com


منابع

  • کتاب اولین ها (Book of Firsts) / نوشته کر گوردون (Kerr Gordon) / انتشارات RW
  • کتاب ساخت آمریکا / نوشته بیل بریسون (Bill Bryson)
  • تاریخچه صندوق های فروشگاهی گراس / سال 2009 / www.vintagecalculators.com
  • صندوق فروشگاهی / وبسایت موزه ملی تاریخ آمریکا
نظر کاربران

avatar
۰ لایک
سلام دوست محترم علاقه شما به موضوع جای قدردانی دارد من یک صندوق فروش مدل سوئدی هندلی دارم ومیخواهم به عنوان تزیین در مغازه از ان استفاده کنم ایا در پیشنهاد یک پایه و محل استقرار زیبا به من کومک میکنید ؟ دکتر فرهودی
avatarنظر خود را ارسال کنید

لوگو ایران آنتیک کوتاه درباره ما
ایران آنتیک ، حامی فرهنگ و هنر
ایران آنتیک فروشگاه اینترنتی تخصصی و مرجع خرید سکه ، اسکناس ، مدال ، صنایع دستی ، کتاب و غیره ... می باشد. تلاش ما در ایران آنتیک عرضه مستقیم و بدون واسطه کالای کلکسیونی دارای اصالت ایرانی و خارجی از مجموعه داران کشور و معرفی و فروش آنها در این وبسایت است. و همچنین تهیه تخصصی گلچینی از بهترین لوازم آنتیک و اشیاء قدیمی (برندهای قدیمی کارخانه ای) بر مبنای تعریف درست آنتیک و همچنین صنایع دستی نفیس هنرمندان ایرانی است. گلچینی که باعث برانگیختگی حس نوستالژی در بین علاقمندان خواهد شد. یکی از بخش های مهمی که در ایران آنتیک بطور جدی و مرجع گونه به آن پرداخته می شود، بخش کلکسیونی یا مجموعه داری می باشد. بخش هایی نظیر سکه ایرانی ، مدال قدیمی ، اسکناس قدیمی ، تمبر قدیمی و غیره که بسیار جامع و متنوع اند. در ایران آنتیک جهت شناساندن فرهنگ و هنر به علاقمندان صنایع دستی ، تلاش شده با جذب افراد کارشناس اقدام به تولید مقالات اختصاصی و ارزنده نماییم تا دست ساخته های اصیل ایرانی مانند قلم زنی ، فیروزه کوبی ، میناکاری ، خاتم کاری ، رودوزی ها و بسیاری دیگر را به علاقمندان بشناسانیم. ایران آنتیک بهترین مکان برای شناخت و خرید آنلاین صنایع دستی نقره ، اشیاء گران قیمت کلکسیونی ، سکه قدیمی ، کتاب تاریخی و تخصصی ، زیورآلات و... می باشد.