آپارات

آپارات دستگاهی نوری - مکانیکی برای پخش فیلم می باشد ؛ به این ترتیب که فیلم ویدیویی را به وسیله یک منبع نوری با بزرگنمایی بر روی صفحه نمایش یا پرده به نمایش در می آورد. به این دستگاه فیلم پروژکتور یا مووی پروژکتور نیز گفته می شود. اولین فیلم پروژکتور ، «زئوپراکسیسکوپ» بود که در سال 1879 م. توسط مخترع بریتانیایی «ادوارد مایبریج» ساخته شد. شیوه کار این دستگاه به این ترتیب بود که تصاویر را از دیسک های شیشه ای چرخان با توالی سریع، پخش می کرد تا حس حرکت را به بیننده القا کند. در سال 1888 م. « لویی ل پرنس »... ادامه

آپارات دستگاهی نوری - مکانیکی برای پخش فیلم می باشد ؛ به این ترتیب که فیلم ویدیویی را به وسیله یک منبع نوری با بزرگنمایی بر روی صفحه نمایش یا پرده به نمایش در می آورد.

به این دستگاه فیلم پروژکتور یا مووی پروژکتور نیز گفته می شود.

اولین فیلم پروژکتور ، «زئوپراکسیسکوپ» بود که در سال 1879 م. توسط مخترع بریتانیایی «ادوارد مایبریج» ساخته شد. شیوه کار این دستگاه به این ترتیب بود که تصاویر را از دیسک های شیشه ای چرخان با توالی سریع، پخش می کرد تا حس حرکت را به بیننده القا کند.

در سال 1888 م. «لویی ل پرنس» دستگاهی با 16 لنز که ترکیبی بود از دوربین فیلم برداری و پروژکتور ساخت و از آن برای ضبط اولین تصاویر متحرک فیلم خود به نام چشم انداز باغ روندهی استفاده کرد. این فیلم کوتاه و صامت ، نخستین ویدئو بازمانده در دنیا می باشد.

برادران لومیر اختراع اولین دستگاه فیلم پروژکتور را به نام خود ثبت کردند و اولین فیلم شان را در سال 1894 م. تحت عنوان کارگران در حال خروج از کارخانه لومیر ساختند. این فیلم ها در یک نمایشگاه ، به وسیله فیلم پروژکتور ، روی پرده بزرگی به ابعاد 16 در 21 متر به نمایش درآمد.

دستگاه آپارات

دستگاه آپارات

 


گردآوری و تهیه :

گروه کارشناسی ایران آنتیک

www.iranantiq.com


منبع

ايران آنتيک / www.iranantiq.com

نظر کاربران

هنوز نظری ثبت نشده...