قهوه جوش

نوشیدنی قهوه از دانه‌های بوداده و آسیاب ‌شده گیاه قهوه به دست می‌آید. این گیاه بومی مناطق نیمه ‌گرمسیری آفریقا و برخی از جزایر جنوب و جنوب شرق آسیا می باشد و برای اولین بار در قرن 15 میلادی از شرق آفریقا به یمن راه پیدا کرد (اولین بار دانه های قهوه توسط ییمانی ها بو داده شد.) و در قرن 16 میلادی به ایران ، ترکیه ، اروپا و سایر نقاط جهان راه پیدا کرد. « قهوه » یکی از محبوب ترین نوشیدنی های جهان است و به روش های مختلفی تهیه می شود. ظرف برای دم کردن قهوه ، از جنس نقره ، پاریس ، 1757 میلادی ، محل نگهداری :... ادامه

نوشیدنی قهوه از دانه‌های بوداده و آسیاب ‌شده گیاه قهوه به دست می‌آید. این گیاه بومی مناطق نیمه ‌گرمسیری آفریقا و برخی از جزایر جنوب و جنوب شرق آسیا می باشد و برای اولین بار در قرن 15 میلادی از شرق آفریقا به یمن راه پیدا کرد (اولین بار دانه های قهوه توسط ییمانی ها بو داده شد.) و در قرن 16 میلادی به ایران ، ترکیه ، اروپا و سایر نقاط جهان راه پیدا کرد.

« قهوه » یکی از محبوب ترین نوشیدنی های جهان است و به روش های مختلفی تهیه می شود. 

ظرف برای دم کردن قهوه ، از جنس نقره ، پاریس ، 1757 میلادی ، محل نگهداری : موزه متروپولیتن

ظرف برای دم کردن قهوه ، از جنس نقره ، پاریس ، 1757 میلادی ، محل نگهداری : موزه متروپولیتن 

در حدود سال 1700 میلادی در فرانسه فرایند دم کردن قهوه مطرح شد. به این ترتیب که پودر قهوه را در کیسه ای کتانی ریخته و آن را در آب داغ قرار می دادند تا خیس خورده و دم بکشد تا قهوه ای مطلوب به دست آید. 
در طول قرن نوزدهم و حتی اوایل قرن بیستم ، قهوه را می جوشاندند. به لطف «جان دبلوی» ، اسقف اعظم پاریس ، این ایده که قهوه را نباید جوشاند مورد تایید قرار گرفت و به این ترتیب اولین روش نوین تهیه قهوه که با استفاده از فیلتر قهوه ( دم کردن قطره ای ) می باشد به کار گرفته شد. برای این منظور آب را بر روی قهوه خرد و بو داده شده می‌ریزند ، آب و قهوه از فیلتر عبور می ‌کند و در ظرف پائینی قهوه دم شده به دست می‌آید.

« جذوه » نوعی قهوه‌ جوش است که به طور خاص برای قهوه ترک طراحی شده است. بدنه آن از جنس برنج، مس می باشد. در گذشته گاهی آن را از طلا و نقره می ساختند. امروزه از فولاد ضد زنگ ، آلومینیوم و سرامیک نیز ساخته می شوند. دسته‌ بلند این ظرف از سوختن احتمالی دست جلوگیری می کند ، بدین منظور گاهی دسته چوبی برای آن می سازند. دهانه جذوه لبه‌دار است که ریختن قهوه در فنجان را آسان ‌تر می‌کند.

جذوه

جذوه


گردآوری و تهیه :

گروه کارشناسی ایران آنتیک

www.iranantiq.com


منبع

ايران آنتيک / www.iranantiq.com

نظر کاربران

هنوز نظری ثبت نشده...