:: لیست هفتگی :: لیست جدید محصولات کلکسیونی شامل اسکناس در تاریخ 28 اردیبهشت 1401 به فروشگاه اضافه شد. جهت مشاهده یا خرید اینجا ضربه بزنید

:: مزایده ماهانه :: مزایده آنلاین ایران آنتیک (شماره 33)  «اینجا کلیک کنید»

قهوه جوش

درباره قهوه جوش


نوشیدنی قهوه از دانه‌های بوداده و آسیاب ‌شده گیاه قهوه به دست می‌آید. این گیاه بومی مناطق نیمه ‌گرمسیری آفریقا و برخی از جزایر جنوب و جنوب شرق آسیا می باشد و برای اولین بار در قرن 15 میلادی از شرق آفریقا به یمن راه پیدا کرد (اولین بار دانه های قهوه توسط ییمانی ها بو داده شد.) و در قرن 16 میلادی به ایران ، ترکیه ، اروپا و سایر نقاط جهان راه پیدا کرد.

«قهوه» یکی از محبوب ترین نوشیدنی های جهان است و به روش های مختلفی تهیه می شود.

ظرف برای دم کردن قهوه ، از جنس نقره ، پاریس ، 1757 میلادی ، محل نگهداری : موزه متروپولیتن

ظرفی برای دم کردن قهوه ، از جنس نقره ، پاریس ، 1757 میلادی ، محل نگهداری : موزه متروپولیتن

در حدود سال 1700 میلادی در فرانسه فرایند دم کردن قهوه مطرح شد. به این ترتیب که پودر قهوه را در کیسه ای کتانی ریخته و آن را در آب داغ قرار می دادند تا خیس خورده و دم بکشد تا قهوه ای مطلوب به دست آید.
در طول قرن نوزدهم و حتی اوایل قرن بیستم ، قهوه را می جوشاندند. به لطف «جان دبلوی» ، اسقف اعظم پاریس ، این ایده که قهوه را نباید جوشاند مورد تایید قرار گرفت و به این ترتیب اولین روش نوین تهیه قهوه که با استفاده از فیلتر قهوه (دم کردن قطره ای) می باشد به کار گرفته شد. برای این منظور آب را بر روی قهوه خرد و بو داده شده می ریزند ، آب و قهوه از فیلتر عبور می ‌کند و در ظرف پائینی قهوه دم شده به دست می آید.

«جذوه» نوعی قهوه‌ جوش است که به طور خاص برای قهوه ترک طراحی شده است. بدنه آن از جنس برنج، مس می باشد. در گذشته گاهی آن را از طلا و نقره می ساختند. امروزه از فولاد ضد زنگ ، آلومینیوم و سرامیک نیز ساخته می شوند. دسته‌ بلند این ظرف از سوختن احتمالی دست جلوگیری می کند ، بدین منظور گاهی دسته چوبی برای آن می سازند. دهانه جذوه لبه دار است که ریختن قهوه در فنجان را آسان ‌تر می کند.

جذوه

جذوه


تحقیق و گردآوری :

گروه کارشناسی ایران آنتیک

www.iranantiq.com


منبع

ايران آنتيک / www.iranantiq.com

نظر کاربران

avatarنظر خود را ارسال کنید
لوگو ایران آنتیک کوتاه درباره ما
ایران آنتیک ، حامی فرهنگ و هنر
ایران آنتیک فروشگاه اینترنتی سکه ، اسکناس ، مدال ، صنایع دستی ، کتاب و غیره ... می باشد. تلاش ما در ایران آنتیک تهیه مستقیم صنایع دستی مرغوب و دارای اصالت ایرانی از هنرمندان تولیدکننده و معرفی و فروش آنها در وبسایت است. و همچنین تهیه تخصصی گلچینی از بهترین لوازم آنتیک و اشیاء قدیمی (برندهای قدیمی کارخانه ای) بر مبنای تعریف درست آنتیک است. گلچینی که باعث برانگیختگی حس نوستالژیک در بین علاقمندان خواهد شد. یکی از بخش های مهمی که در ایران آنتیک بطور جدی و مرجع گونه به آن پرداخته می شود، بخش کلکسیون یا مجموعه داری می باشد. بخش هایی نظیر سکه ، مدال یادبود ، اسکناس ، تمبر و غیره که بسیار جامع و متنوع اند. در ایران آنتیک جهت شناساندن فرهنگ و هنر به علاقمندان صنایع دستی ، تلاش کرده ایم با جذب افراد کارشناس اقدام به تولید مقالات اختصاصی و ارزنده نماییم تا دست ساخته های اصیل ایرانی مانند قلم زنی ، فیروزه کوبی ، میناکاری ، خاتم کاری ، رودوزی ها و بسیاری دیگر را به علاقمندان بشناسانیم. ایران آنتیک در آینده نزدیک بهترین مکان برای شناخت و خرید آنلاین صنایع دستی ، اشیاء قدیمی ، کلکسیون ، کتاب ، زیورآلات و... می باشد.