:: مزایده ماهانه :: مزایده آنلاین ماهانه ایران آنتیک (شماره 29) ، جمعه 1 بهمن 1400 راس ساعت 18:00 شروع خواهد شد. جهت اطلاع بیشتر و مشاهده محصولات مزایده ای «اینجا کلیک کنید»

سوزن دوزی ارامنه اصفهان

درباره سوزن دوزی ارامنه اصفهان


اقلیت ارامنه که امروزه در سراسر مناطق ایران پراکنده شدند، اکثرا از طریق جلفای ارس به جلفای اصفهان رسیده و از آنجا به اطراف رفته اند. بر اساس تحقیقات و نیز آنچه که در موزه مردم شناسی موجود است ارامنه دارای پوشش مخصوص به خود می باشند.

پوشاک ارامنه

پوشاک بانوان ارامنه شامل کلاه و عرقچین ، چانه پوش ، روسری ، روسینه ای ، پیراهن زیر ، پیراهن رو ، رو پوش یا قبا و شلوار می باشد و برای زینت بخشی بیشتر بر روی آن ها رودوزی های سنتی و زیبایی انجام می دادند.

عرقچین : اغلب دختر ها از آن استفاده می کنند. با پارچه ای از جنس مخمل یا زربافت دوخته می شود ؛ قسمت بالای آن را با پارچه ی گرد و بریده می پوشانند و در قسمت پایین و جلوی آن را برای تزئین بیشتر نواردوزی می کنند. 

روسری : پارچه ای سفید و چهار گوش در حدود دو متر است و معمولا روی آن را زری دوزی می کنند. طرح این روسری شامل گل یا ترنجی در مرکز روسری ، بته جقه هایی در گوشه ها و حاشیه ای در دور است.

روسینه ای : پارچه ای ظریف و رنگین حاشیه دوزی شده ای است که طول آن در حدود سه متر و نیم ، و عرض آن حدود نود سانتی متر می باشد و دور آن آویز ریشه دارد .

پیراهن رو : از پارچه های رنگین زیبا برای دوخت پیراهن رو استفاده می شود و با نواردوزی و زری دوزی تزیین می گردد.

قبا : از پارچه های مختلف تهیه شده و به وسیله نواردوزی و زردوزی تزئین می گردد.

شلوار : شلواریست با کمر لیفه ای و دمپای تنگ بدون لیفه که برای تزئین آن را نواردوزی می کنند. این شلوار شباهت زیادی به شلوار زنان بندری دارد.

پوشاک زنان ارمنی ، عکس مربوط به سال 1890 میلادی

پوشاک زنان ارمنی ، عکس مربوط به سال 1890 میلادی

پوشاک سنتی و زیبای سوزن دوزی بانوی ارمنی

پوشاک سنتی و زیبای سوزن دوزی شده بانوی ارمنی 

 


تحقیق و گردآوری:

گروه کارشناسی ایران آنتیک

www.iranantiq.com


منابع

  • دايره المعارف هنر های صنايع دستی و حرف مربوط به آن / سيد ابوالقاسم سيد صدر / انتشارات سيمای دانش / چاپ دوم / سال 1388
نظر کاربران

avatar
۰ لایک
فوق العاده است. مرسی از این عکسها و توضیحات.
avatar
۲ لایک
عالی
avatarنظر خود را ارسال کنید
لوگو ایران آنتیک کوتاه درباره ما
ایران آنتیک ، حامی فرهنگ و هنر
ایران آنتیک فروشگاه اینترنتی سکه ، اسکناس ، مدال ، صنایع دستی ، کتاب و غیره ... می باشد. تلاش ما در ایران آنتیک تهیه مستقیم صنایع دستی مرغوب و دارای اصالت ایرانی از هنرمندان تولیدکننده و معرفی و فروش آنها در وبسایت است. و همچنین تهیه تخصصی گلچینی از بهترین لوازم آنتیک و اشیاء قدیمی (برندهای قدیمی کارخانه ای) بر مبنای تعریف درست آنتیک است. گلچینی که باعث برانگیختگی حس نوستالژیک در بین علاقمندان خواهد شد. یکی از بخش های مهمی که در ایران آنتیک بطور جدی و مرجع گونه به آن پرداخته می شود، بخش کلکسیون یا مجموعه داری می باشد. بخش هایی نظیر سکه ، مدال یادبود ، اسکناس ، تمبر و غیره که بسیار جامع و متنوع اند. در ایران آنتیک جهت شناساندن فرهنگ و هنر به علاقمندان صنایع دستی ، تلاش کرده ایم با جذب افراد کارشناس اقدام به تولید مقالات اختصاصی و ارزنده نماییم تا دست ساخته های اصیل ایرانی مانند قلم زنی ، فیروزه کوبی ، میناکاری ، خاتم کاری ، رودوزی ها و بسیاری دیگر را به علاقمندان بشناسانیم. ایران آنتیک در آینده نزدیک بهترین مکان برای شناخت و خرید آنلاین صنایع دستی ، اشیاء قدیمی ، کلکسیون ، کتاب ، زیورآلات و... می باشد.