سوزن دوزی ارامنه اصفهان

اقلیت ارامنه که امروزه در سراسر مناطق ایران پراکنده شدند، اکثرا از طریق جلفای ارس به جلفای اصفهان رسیده و از آنجا به اطراف رفته اند. بر اساس تحقیقات و نیز آنچه که در موزه مردم شناسی موجود است ارامنه دارای پوشش مخصوص به خود می باشند. پوشاک ارامنه پوشاک بانوان ارامنه شامل کلاه و عرقچین ، چانه پوش ، روسری ، روسینه ای ، پیراهن زیر ، پیراهن رو ، رو پوش یا قبا و شلوار می باشد و برای زینت بخشی بیشتر بر روی آن ها رودوزی های سنتی و زیبایی انجام می دادند. عرقچین : اغلب دختر ها از آن استفاده می کنند.... ادامه

اقلیت ارامنه که امروزه در سراسر مناطق ایران پراکنده شدند، اکثرا از طریق جلفای ارس به جلفای اصفهان رسیده و از آنجا به اطراف رفته اند. بر اساس تحقیقات و نیز آنچه که در موزه مردم شناسی موجود است ارامنه دارای پوشش مخصوص به خود می باشند.

پوشاک ارامنه

پوشاک بانوان ارامنه شامل کلاه و عرقچین ، چانه پوش ، روسری ، روسینه ای ، پیراهن زیر ، پیراهن رو ، رو پوش یا قبا و شلوار می باشد و برای زینت بخشی بیشتر بر روی آن ها رودوزی های سنتی و زیبایی انجام می دادند.

عرقچین : اغلب دختر ها از آن استفاده می کنند. با پارچه ای از جنس مخمل یا زربافت دوخته می شود ؛ قسمت بالای آن را با پارچه ی گرد و بریده می پوشانند و در قسمت پایین و جلوی آن را برای تزئین بیشتر نواردوزی می کنند. 

روسری : پارچه ای سفید و چهار گوش در حدود دو متر است و معمولا روی آن را زری دوزی می کنند. طرح این روسری شامل گل یا ترنجی در مرکز روسری ، بته جقه هایی در گوشه ها و حاشیه ای در دور است.

روسینه ای : پارچه ای ظریف و رنگین حاشیه دوزی شده ای است که طول آن در حدود سه متر و نیم ، و عرض آن حدود نود سانتی متر می باشد و دور آن آویز ریشه دارد .

پیراهن رو : از پارچه های رنگین زیبا برای دوخت پیراهن رو استفاده می شود و با نواردوزی و زری دوزی تزیین می گردد.

قبا : از پارچه های مختلف تهیه شده و به وسیله نواردوزی و زردوزی تزئین می گردد.

شلوار : شلواریست با کمر لیفه ای و دمپای تنگ بدون لیفه که برای تزئین آن را نواردوزی می کنند. این شلوار شباهت زیادی به شلوار زنان بندری دارد.

پوشاک زنان ارمنی ، عکس مربوط به سال 1890 میلادی

پوشاک زنان ارمنی ، عکس مربوط به سال 1890 میلادی

پوشاک سنتی و زیبای سوزن دوزی بانوی ارمنی

پوشاک سنتی و زیبای سوزن دوزی بانوی ارمنی 

 


گردآوری و تهیه :

گروه کارشناسی ایران آنتیک

www.iranantiq.com


منابع

  • دايره المعارف هنر های صنايع دستی و حرف مربوط به آن / سيد ابوالقاسم سيد صدر / انتشارات سيمای دانش / چاپ دوم / سال 1388

نظر کاربران

هنوز نظری ثبت نشده...