:: لیست جدید ۲ مهر ::  اینجا ضربه بزنید

:: مزایده جدید شماره ۶۱ :: اینجا ضربه بزنید

سوزن دوزی ارامنه اصفهان

درباره سوزن دوزی ارامنه اصفهان


اقلیت ارامنه که امروزه در سراسر مناطق ایران پراکنده شدند، اکثرا از طریق جلفای ارس به جلفای اصفهان رسیده و از آنجا به اطراف رفته اند. بر اساس تحقیقات و نیز آنچه که در موزه مردم شناسی موجود است ارامنه دارای پوشش مخصوص به خود می باشند.

پوشاک ارامنه

پوشاک بانوان ارامنه شامل کلاه و عرقچین ، چانه پوش ، روسری ، روسینه ای ، پیراهن زیر ، پیراهن رو ، رو پوش یا قبا و شلوار می باشد و برای زینت بخشی بیشتر بر روی آن ها رودوزی های سنتی و زیبایی انجام می دادند.

عرقچین : اغلب دختر ها از آن استفاده می کنند. با پارچه ای از جنس مخمل یا زربافت دوخته می شود ؛ قسمت بالای آن را با پارچه ی گرد و بریده می پوشانند و در قسمت پایین و جلوی آن را برای تزئین بیشتر نواردوزی می کنند. 

روسری : پارچه ای سفید و چهار گوش در حدود دو متر است و معمولا روی آن را زری دوزی می کنند. طرح این روسری شامل گل یا ترنجی در مرکز روسری ، بته جقه هایی در گوشه ها و حاشیه ای در دور است.

روسینه ای : پارچه ای ظریف و رنگین حاشیه دوزی شده ای است که طول آن در حدود سه متر و نیم ، و عرض آن حدود نود سانتی متر می باشد و دور آن آویز ریشه دارد .

پیراهن رو : از پارچه های رنگین زیبا برای دوخت پیراهن رو استفاده می شود و با نواردوزی و زری دوزی تزیین می گردد.

قبا : از پارچه های مختلف تهیه شده و به وسیله نواردوزی و زردوزی تزئین می گردد.

شلوار : شلواریست با کمر لیفه ای و دمپای تنگ بدون لیفه که برای تزئین آن را نواردوزی می کنند. این شلوار شباهت زیادی به شلوار زنان بندری دارد.

پوشاک زنان ارمنی ، عکس مربوط به سال 1890 میلادی

پوشاک زنان ارمنی ، عکس مربوط به سال 1890 میلادی

پوشاک سنتی و زیبای سوزن دوزی بانوی ارمنی

پوشاک سنتی و زیبای سوزن دوزی شده بانوی ارمنی 

 


تحقیق و گردآوری:

گروه کارشناسی ایران آنتیک

www.iranantiq.com


منابع

  • دايره المعارف هنر های صنايع دستی و حرف مربوط به آن / سيد ابوالقاسم سيد صدر / انتشارات سيمای دانش / چاپ دوم / سال 1388
نظر کاربران

avatar
۰ لایک
فوق العاده است. مرسی از این عکسها و توضیحات.
avatar
۲ لایک
عالی
avatarنظر خود را ارسال کنید

لوگو ایران آنتیک کوتاه درباره ما
ایران آنتیک ، حامی فرهنگ و هنر
ایران آنتیک فروشگاه اینترنتی تخصصی و مرجع خرید سکه ، اسکناس ، مدال ، صنایع دستی ، کتاب و غیره ... می باشد. تلاش ما در ایران آنتیک عرضه مستقیم و بدون واسطه کالای کلکسیونی دارای اصالت ایرانی و خارجی از مجموعه داران کشور و معرفی و فروش آنها در این وبسایت است. و همچنین تهیه تخصصی گلچینی از بهترین لوازم آنتیک و اشیاء قدیمی (برندهای قدیمی کارخانه ای) بر مبنای تعریف درست آنتیک و همچنین صنایع دستی نفیس هنرمندان ایرانی است. گلچینی که باعث برانگیختگی حس نوستالژی در بین علاقمندان خواهد شد. یکی از بخش های مهمی که در ایران آنتیک بطور جدی و مرجع گونه به آن پرداخته می شود، بخش کلکسیونی یا مجموعه داری می باشد. بخش هایی نظیر سکه ایرانی ، مدال قدیمی ، اسکناس قدیمی ، تمبر قدیمی و غیره که بسیار جامع و متنوع اند. در ایران آنتیک جهت شناساندن فرهنگ و هنر به علاقمندان صنایع دستی ، تلاش شده با جذب افراد کارشناس اقدام به تولید مقالات اختصاصی و ارزنده نماییم تا دست ساخته های اصیل ایرانی مانند قلم زنی ، فیروزه کوبی ، میناکاری ، خاتم کاری ، رودوزی ها و بسیاری دیگر را به علاقمندان بشناسانیم. ایران آنتیک بهترین مکان برای شناخت و خرید آنلاین صنایع دستی نقره ، اشیاء گران قیمت کلکسیونی ، سکه قدیمی ، کتاب تاریخی و تخصصی ، زیورآلات و... می باشد.