:: مزایده ماهانه :: مزایده آنلاین ماهانه ایران آنتیک (شماره 29) ، جمعه 1 بهمن 1400 راس ساعت 18:00 شروع خواهد شد. جهت اطلاع بیشتر و مشاهده محصولات مزایده ای «اینجا کلیک کنید»

لوستر

درباره لوستر


تعریف

لوستر واژه ای با ریشه فرانسوی (Lustre) است که در زبان فارسی نیز با همین نام معمول می باشد ؛ دلیل آن شاید به دوران قاجار برگردد که عمده  روابط ایران و غرب، با فرانسویان بوده است. در زبان انگلیسی به آن (Chandelier) می گویند و در فارسی به معنای چلچراغ می باشد.

در فرهنگ معین لوستر چنین معنی شده است: «حباب شیشه ای ، چینی یا فلزی ، چراغ مخصوصاً نوعی که از سقف آویزان می شود. چراغی که دارای یک یا چند حباب است ، نورافشان ، جار».

لوستر معمولاً به شاخه ای از لامپ های تزئینی گفته می شود که می توان آن را دراماکن مختلف نصب کرد.

تاریخچه

در زمان های قدیم لوستر را از چوب می ساختند و برای ایجاد روشنایی در آن از شمع استفاده می کردند. با گذر زمان ساخت انواع آن پیشرفت چشمگیری کرد و کم کم به عنوان وسیله ای ضروری به منازل راه پیدا نمود. اولین طرح های لوستر ، توسط ايتاليايی ها ابداع شد که از سال 1500 ميلادی لوستر را به عنوان يک وسیله دکوری و تزئینی را به جهان معرفی گردید.

یکی از قدیمی ترین و تاریخی ترین لوسترهای موجود در دنیا در « کلیسای نتردام »[1] قرار دارد. عظیم ترین لوستر کریستالی دنیا هدیه ای از ملکه انگلیس (ویکتوریا) بود که در کاخ دولما باغچه[2] در استانبول قرار دارد. این لوستر وزنی بالغ بر ۵.۴ تن ، با 750 عدد لامپ می باشد.

لوستر کریستالی کاخ دولما باغچه

لوستر کریستالی کاخ دولما باغچه

با پیشرفت تکنولوژی طراحان توانستند لوسترهایی با ابعاد کوچک تر طراحی کنند تا مردم عادی نیز بتوانند از آن در منازل خود استفاده نمایند.

فرانسه یکی از کشورهای صاحب سبک در زمینه روشنایی و لوستر است که در دنیا زبانزد می باشد.

انواع لوستر :

  • لوستر شید دار (دارای کلاهک) :

متداول ترین لوسترهایی هستند که در ساختار آن ها از شید پارچه ای یا شیشه ای استفاده شده است.

  • لوستر چند طبقه :

این لوسترها جلوه ای زیبا از تجمل را نشان می دهند. این لوسترها برای سقف های با ارتفاع کوتاه و متوسط مناسب نیست. در گذشته بزرگان و خان هایی که خانه های بزرگ داشتند می توانستند از لوستر بزرگ و بعضا سنگین استفاده کنند ؛ امروزه این قبیل لوستر ها در سالن های بزرگ ، کلیسا ها و مراکز زیارتی نیز دیده می شود.

  • لوستر با شمعدان :

این لوسترها نسبت به انواع دیگر ، از قدمت بیشتری برخوردار هستند ؛ زیرا در قدیم منبع روشنایی این لوسترها شمع بود. اما امروزه این لوستر ها با الهام از سبک رایج در قدیم ، با طرح شمع ساخته شده و وقتی از بالا به این لوسترها نگاه می شود، گویی شمع هایی واقعی بر روی آن ها گذاشته شده است.

لوستر با شمعدان

تصویر سمت راست لوستر طرح آنتیک ، تصویر سمت چپ لوستر آنتیک و قدیمی

  • لوستر کریستالی :

یکی دیگر از رایج ترین انواع لوستر ، لوسترهای کریستالی هستند. که با استفاده ماهرانه از انواع کریستال ، طرح های بدیع و بی نظیری را می توان خلق کرد.

  • لوستر ریسه ای کریستالی :

درخشندگی و تبلور مناسب نوری که در لوسترهای ریسه ای ایجاد می شود به دلیل استفاده از انواع کریستال و شکست های متوال نور در آن ها می باشد. این لوسترها می توانند در سطح مقطعی کوچک ، ارتفاع زیادی را پوشش دهند.


پانویس

1. کلیسای نتردام : کلیسای نتردام در جزیره سیته در وسط رود سن و در مرکز شهر پاریس ، پایتخت کشور فرانسه واقع شده است و یکی از معروف ترین و تاریخی ترین کلیساهای موجود در دنیا به حساب می آید.

2. کاخ دولما باغچه : این قصر در استانبول ترکیه واقع شده که بین سال های 1843-1856 ، به امر سلطان عبدالمجید اول، سی و یکمین پادشاه عثمانی بنا شده است.


تحقیق و گردآوری :

گروه کارشناسی ایران آنتیک

www.iranantiq.com


منبع

ايران آنتيک / www.iranantiq.com

نظر کاربران

avatarنظر خود را ارسال کنید
لوگو ایران آنتیک کوتاه درباره ما
ایران آنتیک ، حامی فرهنگ و هنر
ایران آنتیک فروشگاه اینترنتی سکه ، اسکناس ، مدال ، صنایع دستی ، کتاب و غیره ... می باشد. تلاش ما در ایران آنتیک تهیه مستقیم صنایع دستی مرغوب و دارای اصالت ایرانی از هنرمندان تولیدکننده و معرفی و فروش آنها در وبسایت است. و همچنین تهیه تخصصی گلچینی از بهترین لوازم آنتیک و اشیاء قدیمی (برندهای قدیمی کارخانه ای) بر مبنای تعریف درست آنتیک است. گلچینی که باعث برانگیختگی حس نوستالژیک در بین علاقمندان خواهد شد. یکی از بخش های مهمی که در ایران آنتیک بطور جدی و مرجع گونه به آن پرداخته می شود، بخش کلکسیون یا مجموعه داری می باشد. بخش هایی نظیر سکه ، مدال یادبود ، اسکناس ، تمبر و غیره که بسیار جامع و متنوع اند. در ایران آنتیک جهت شناساندن فرهنگ و هنر به علاقمندان صنایع دستی ، تلاش کرده ایم با جذب افراد کارشناس اقدام به تولید مقالات اختصاصی و ارزنده نماییم تا دست ساخته های اصیل ایرانی مانند قلم زنی ، فیروزه کوبی ، میناکاری ، خاتم کاری ، رودوزی ها و بسیاری دیگر را به علاقمندان بشناسانیم. ایران آنتیک در آینده نزدیک بهترین مکان برای شناخت و خرید آنلاین صنایع دستی ، اشیاء قدیمی ، کلکسیون ، کتاب ، زیورآلات و... می باشد.