مزایده چیست؟

مزایده چیست

تصویر آرشیوی بوده و جنبه نمایشی دارد

مزایده چیست؟

در تعریف کلی مزایده به روش و سبک رقابتی فروش کالا و معامله گفته می شود که به بالاترین پیشنهاد قیمت منتهی گردد. مزایده زمانی شکل واقعی به خود می گیرد که چند متقاضی برای کالا یا کالاها وجود داشته باشد.

عناصر مزایده

کالا: عنصر تعیین کننده ای است که مزایده بر منبای آن شکل می گیرد.

مالک کالا یا فروشنده: شخص حقیقی یا حقوقی که کالا یا کالاهای خود را جهت عرضه به خریداران ارائه می کند. فروشنده می تواند برای کالای خود حداقل قیمتی را به عنوان قیمت پایه تعیین کند.

پیشنهاد دهنده: شخص یا اشخاصی که سعی میکنند با اعلام پیشنهاد بالاتر از قیمت تعیین شده ، کالا را از آن خود نمایند.

خریدار: شخصی اعم از حقیقی یا حقوقی که در مزایده بالاترین قیمت را جهت خرید کالا پیشنهاد داده و در اصطلاح برنده مزایده شده است.

مزایده گزار

نقش واسط مزایده را «مزایده گزار» می نامند.

مزایده گزار: فرد یا سازمانی است که ساز و کار ، و امکانات برپایی مزایده را در اختیار مالک کالا (فروشنده) و پیشنهاد دهندگان (خریدار) قرار می دهد و مسئولیت برگزاری و نظارت بر مزایده را برعهده دارد. و در مقابل هزینه ای را طبق تعرفه از فروشنده و خریدار دریافت می کند.

مزایده های ایران آنتیک

مزایده استاندارد آنلاین: در این مزایده قیمت پیشنهاد دهنده مخفی و سربسته می باشد. و سیستم بجای فرد پیشنهاددهنده بر اساس پارامترهای تعریف شده بطور خودکار ثبت پیشنهاد می کند. پیشنهادات سیستمی و خودکار قابل مشاهده و سرباز است. این پیشنهادات دارای نام فرد شرکت کننده (نام اختصاری است، مثال: شا...وی) ، تاریخ و قیمت پیشنهادی است. همچنین پیشنهاد دهنده تا پیش از پایان زمان مزایده می تواند پیشنهاد خود را افزایش دهد.

مزایده استاندارد آنلاین با قیمت رزرو: مکانیسم این مزایده همانند مزایده استاندارد است با این تفاوت که فروشنده می تواند یک قیمت به عنوان رزرو تعیین نماید. هر زمان قیمت پیشنهادی برابر یا بیشتر از قیمت رزرو باشد مزایده خودکار پایان می یابد و قیمت رزرو برای برنده به عنوان خریدار ثبت می شود. اما اگر پیشنهادات به قیمت رزرو نرسد، مزایده بدون برنده لغو خواهد شد. قیمت رزرو می تواند آشکار یا مخفی (سرباز یا سربسته) باشد. این نوع مزایده در حال حاضر برگزار نمی شود.

مزایده استاندارد آنلاین با فروش فوری: مکانیسم مزایده همانند مزایده استاندارد است با این تفاوت که هر زمان فردی اقدام به خرید فوری نماید مزایده بسته خواهد شد، در غیر اینصورت مزایده همانند مزایده استاندارد است.

مزایده استاندارد آنلاین + آفلاین: مکانیسم این مزایده همان مزایده استاندارد است. با این تفاوت که افرادی که بصورت حضوری در محل مزایده شرکت می کند همزمان پیشنهادات خود را می دهند اما در سیستم ثبت نمی شود. پس از اتمام مزایده اگر قیمت پیشنهادی پیشنهاددهندگان آفلاین بیشتر باشد ، برنده مزایده مشخص و به آفلاین تغییر خواهد کرد. در غیر اینصورت ملاک قیمت برنده آنلاین است. زیر ساخت آفلاین فراهم نمی باشد و این نوع مزایده برگزار نمی شود.

اجزا و پارامترهای مزایده

زمان آغاز مزایده: تاریخ و ساعت شروع مزایده می باشد که توسط مزایده گزار تعیین می شود.

زمان مزایده: مدت زمان شروع تا پایان وقت مزایده را مشخص می کند.

قیمت فعلی: قیمتی که در زمان آغاز برابر با قیمت پایه است ، اما تا پایان مزایده و تا مشخص شدن قیمت نهایی متغیر می باشد و با تغییر آن پیشنهاد دهندگان متوجه تغییر و افزایش قیمت مزایده خواهند شد.

قیمت آغازین یا پایه: حداقل قیمتی است که فروشنده حاضر است کالای خود را به آن قیمت بفروشد و در ابتدای مزایده اعلام می کند. این قیمت معمولا توسط کارشناس تعیین می شود. اما اگر فروشنده قیمت پایه ای تعیین نکند سیستم بطور خودکار مبلغ 1,000 تومان را قیمت پایه در نظر می گیرد.

قیمت تخمینی یا ارزش : قیمتی که به درخواست فروشنده کالا توسط کارشناس تعیین می شود. این قیمت نقشی در مزایده ندارد و فقط جهت اطلاع درج می شود.

حداقل پیشنهاد: مابه تفاوت قیمت فعلی و پیشنهاد قیمت پیشنهاد دهنده را حداقل پیشنهاد می نامند. یعنی اگر مبلغ فعلی 10,000 تومان است و حداقل پیشنهاد نیز 10,000 تومان تعیین شده است. پیشنهاد دهنده باید قیمت پیشنهادی 20,000 تومان و بالاتر پیشنهاد دهد تا پیشنهاد او ثبت گردد.

پیشنهادات: تعداد کل پیشنهادات مزایده را نشان می دهد.

شرکت کنندگان: تعداد کل پیشنهاد دهندگان مزایده را نشان می دهد.

قیمت پیشنهادی: قیمتی است که پیشنهاد دهنده به عنوان حداکثر قیمتی که حاضر است برای کالا بپردازد اعلام می کند. اما در صورت برنده شدن مزایده کالا به قیمتی پایین تر از آن فروخته خواهد شد.

پیشنهاد خودکار: وقتی پیشنهاد دهندگان پیشنهادی ثبت می کنند. سیستم بطور خودکار قیمت فعلی را با قیمت حداقل پیشنهاد جمع کرده و به عنوان قیمت پیشنهاد دهنده ثبت می کند. هر زمان پیشنهاد بالاتری توسط فرد دیگری ثبت شود ، سیستم اخلاف را محاسبه و ثبت می کند. تا زمانی که یک نفر برنده شود.

ثبت پیشنهاد: پس از کلیک بر روی این گزینه پیشنهاد ثبت می شود. پیشنهاد دهنده باید به دقت این کار را انجام دهد، چون پس از ثبت پیشنهاد امکان کاهش و بازگشت وجود نخواهد داشت.

پیشنهاد شما: پس از ثبت موفق حداکثر قیمت پیشنهادی ، بصورت مخفی فقط برای پیشنهاد دهنده به نمایش در می آید.

پیشنهادات لحظه آخری: پیشنهادی که لحظه آخر ثبت می شود باعث افزایش زمان پایان مزایده بین 5 الی 10 دقیقه می شود تا دیگر پیشنهاد کنندگان فرصت افزایش پیشنهاد خود را داشته باشند.

لیست پیشنهادات: تمامی پیشنهادات خودکار سیستم در این لیست قرار می گیرد.

تاریخچه مزایده: تاریخ شروع و پایان مزایده ، قیمت پایه و قیمت تخمینی ، برنده مزایده و لیست پیشنهادات در تاریخچه مزایده جای دارند.

مزایدات بدون پیشنهاد: مزایداتی که بدون پیشنهاد هستند پس از پایان 30 دقیقه وقت اضافه خواهند داشت.


شرکت در مزایده

سیستم مزایده ایران آنتیک بر مبنای قوانین و مقررات مزایده استاندارد سازی شده است. این قوانین به گونه ای شکل گرفته که تا جای ممکن بالاترین کیفیت و بهترین پشتیبانی برای فروشنده و خریدار فراهم گردد. به همین دلیل هویت و سابقه فروشنده بررسی و کالا از فروشنده پیش از مزایده دریافت و تا پایان مزایده نزد ایران آنتیک امانت نگه داشته می شود. و همچنین هویت و سابقه مشتریان نیز بررسی می گردد تا مزایده به بهترین شکل ممکن برگزار گردد.

اما برای جلوگیری از پیچیدگی ها ، هر کاربری که مورد تایید و شناس مدیریت سایت باشد و یا هر مشتری ای که حداقل یک سفارش موفق بالای 500 هزار تومان یا دو سفارش حداقل 300 هزار تومان دارد، می تواند از طریق پنل کاربری خود یک مرتبه «درخواست شرکت در مزایده» را ارسال نماید. در صورت تایید حساب ، اشتراک شرکت در مزایده ها برای او فعال خواهد شد و تا زمانی که قوانین را رعایت می کند فعال خواهد ماند.

 

تاریخ بروز رسانی : 10 خرداد 1398

نظر کاربران


avatar
۰ لایک
مزایده سکه های باارزش
 
avatar
۱ لایک
سلام من جنس انتیک خیلی قدیمی برای فروش دارم چه جوری باید برای مزایده بزارم
 
avatar
۰ لایک
همه چیزش به نظرمن عالی بود
 
avatar
۰ لایک
سلام دوست عزیز این چه کاریه برای شرکت در مزایده باید ۵۰۰ تومن خرید کنه به نظرتون درسته این کار شما.
اگه واقعا میخواهید کاربراتون اضافه بشن این شرایط رو حذف کنید.
این کار شما که نوشتید باید ۵۰۰ هزار تومان خرید کنه با کاری که بگید حق ثبت نام در مزایده ۵۰۰ تومن هست فرق نمیکنه.
تو کدوم سایت خرید اجباری هست اونم به قیمتی که سایت تعریف کنه.
به مبلغ پونصدهزار.
بله هست اما نه یک مبلغ مشخص
تو سایت همکاران شما اینه یک بار اول خرید کنید بعد تو مزایده شرکت کنید. چه هزارتومن چه ۵۰۰ تومن فرقی نداره یک خرید انجام بدید.
ببخشید این نظرشخصی من بود ناراحت نشید یک پیشنهاد بود.

پاسخ ایران آنتیک:
ضمن سپاس از جنابعالی برای به اشتراک گذاری نظرتان
برخلاف تصور شما ، قانون حداقل یک خرید بالای 500 هزار تومان یا 2 خرید 300 هزار تومان ، موضوع اجبار برای خرید نیست بلکه شناسایی مشتریان سایت و جلوگیری از کاهش کیفیت برگذاری مزایده است.
به این موضوع فکر شده و اگر میخواستیم شرایط رسمی مزایده را به شکل استاندارد آن حفظ کنیم ، بایستی از شرکت کنندگان مبلغی بابت بیعانه برای شرکت در هر مزایده دریافت شود.
یعنی برفرض اگر شما علاقمند به شرکت در 10 مزایده بودید ، معادل 10 درصد مبلغ تخمین زده شده هر 10 مزایده به صورت جداگانه را بابت ضمانت پرداخت ، بیعانه میگذاشتید. این روش یک شیوه بین المللی است که در آینده ممکن است این روش را در پیش بگیریم.
اما دلایل دیگری هم برای این موضوع (حداقل یک خرید بالای 500 هزار تومان) وجود دارد که طبق سیاست داخلی ایران آنتیک ذکر آنها ضرورتی ندارد.
 
avatar
۰ لایک
سلام بنده درخواست شرکت در مزایده را دارم. تشکر

پاسخ ایران آنتیک:
اشتراک مزایده برای شرکت و ثبت پیشنهاد قیمت می باشد. جهت دریافت اشتراک بایستی قوانین و شرایط مزایده را مطالعه بفرمائید و ببینید طبق شرایط اعلامی واجد هستید یا خیر ، در صورتی که واجد شرایط بودید میتوانید از صفحه حساب کاربری خود «درخواست شرکت در مزایده» را یکبار ارسال بفرمائید. درخواست شما در اسرع وقت بررسی و در صورت تایید کارشناس سایت ، اشتراک برای شما فعال و از طریق پیامک به شما اطلاع داده خواهد شد.
 
avatar
۰ لایک
سلام..عرض ادب ..تشکر از کانال عالی شما
برای خرید اجناس شما در این سایت میگذارید یا در تلگرام دو سه ماه کانال شما را دنبال میکنم اطلاع درستی از فروش ندارم
تشکر ..ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

پاسخ ایران آنتیک:
سپاس از توجه و عنایت جنابعالی ، کلیه پروسه افزودن محصول و فروش فقط در وبسایت ایران آنتیک انجام می پذیرد. و در شبکه های موبایلی رسمی ما تنها اطلاع رسانی های مختلف انجام میشود. هر از چند گاهی نمونه محصولی از سایت را به انتخاب بخش پشتیبانی شبکه های موبایلی در کانال تلگرام و پیج اینستاگرام ایران آنتیک قرار میدهیم اما باز هم کاربر را به وبسایت جهت خرید هدایت و راهنمایی میکنیم.
اگر منظورتان قرار دادن کالای شما باشد ، کالای افراد را مستقیما در سایت نمی گذاریم و در صورتی که نیاز داشته باشیم از ایشان خریداری کرده و سپس پس از طی پروسه ای (مانند تعیین کیفیت ، قیمت گذاری ، دسته بندی در انبار ، تولید محتوای متنی ، عکاسی از کالا و...) محصول جهت فروش به سایت اضافه میگردد.
در مورد مزایده ، تنها کالاهای بسیار بسیار خاص مورد توجه است و به عنوان امانت باعقد قرارداد با مالک کالا ، جهت قراردهی در لیست مزایده (مزایده ماهیانه یکبار انجام میپذیرد) پذیرفته میشود.
 
avatar
۰ لایک
درخواست شرکت در مزایده
 
avatar
۳ لایک
با سلام
اینجانب از مشتریانVIPایران آنتیک هستم و گاها در هر 2 یا 3 روز بازدیدی دارم.
موردی که برایم ابهام دارد اینکه به دلیل طراحی خاص صفحات هنوز نتوانسته ام کامل و مسلط به تمام اطلاعاتی که مورد نیازم میباشد دست پیدا کنم.
برای مثال گاهی در قسمت جستجو (برای مثال سکه ی 500 ریال جمهوری را سرچ میزنم) هیچ اطلاعاتی بمن ارائه نمیشود.به طور خلاصه خدمت میدران محترم عرض کنم که اگر طراحی صفحات بشکل ساده تری انجام میشد که با وجود اینترنت ضعیف موجود میتوانستیم زودتر و بهتر به موارد موردنظر دست پیدا کنیم عالی میشد.
لازم به توضیح است که اینجانب از ایران آنتیک بسیار آموخته ام و حتی یکبار ورود به قسمت مورد علاقه خیلی بیشتر از 50 تمن برایم مفیدبوده است.سپاس از مجموعه

پاسخ:
سپاس از توجه و اعلام نظر ارزنده تان
به اطلاع جنابعالی می رساند؛ بهترین شکل دست یابی به کاتالوگ ها مشاهده از اینجا «کاتالوگ راهنما» می باشد. دسترسی به کاتالوگ راهنما از صفحه نخست سایت در زیر بنرها ، امکان پذیر است.
 
avatar
۱ لایک
با عرض سلام....درخواست شرکت در مزایده را دارم...میخواهم مراحل ثبت نام شرکت در مزایده را بدانم..لا تشکر
 
avatar
۰ لایک
سلام فرم شرکت در مزایده چطور باید تهیه کنم ؟
ممنون راهنمایی کنید

پاسخ ایران آنتیک:
در بالای سایت روی آدمک (حساب کاربری) کلیک نمایید. در صفحه حساب کاربری روی گزینه قرمز رنگ «درخواست شرکت در مزایده ها» کلیک یا لمس نمایید ، در صفحه بازشده قوانین و مقررات شرکت در مزایده را مطالعه و سپس در صورت داشتن شرایط فرم زیر درخواست شرکت در مزایده ها را پُر و ثبت نمایید. حساب شما بررسی و در صورت صلاحدید تیم مدیریت اشتراک مزایده برای حساب شما فعال خواهد شد.
 
avatarنظر خود را ارسال کنید