شیرآب

در دو هزار سال ق.م رومی ها برای استفاده از آب لوله هایی از سیمان ساختند. در حدود 1700 سال ق.م در قصر سلطنتی مینوآن (Minoan) در جزیره کرِت یونان ، سیستم های زه کشی و لوله های سفالینه برای لوله کشی و آبیاری دیده شده که علاوه بر آن ، شیرهای نصب شده ای از جنس طلا، نقره و سنگ مرمر نیز وجود داشت. همچنین در سال های 1000 قبل از میلاد تا 476 بعد از میلاد ، در حمام های خصوصی و عمومی خود از لوله ها ی سربی و شیر های مرمرین و نقره ای استفاده می کردند. رومی ها نیز در قرن چهارم میلادی از لوله کشی و شیرآلات برای هدایت... ادامه

در دو هزار سال ق.م رومی ها برای استفاده از آب لوله هایی از سیمان ساختند. در حدود 1700 سال ق.م در قصر سلطنتی مینوآن (Minoan) در جزیره کرِت یونان ، سیستم های زه کشی و لوله های سفالینه برای لوله کشی و آبیاری دیده شده که علاوه بر آن ، شیرهای نصب شده ای از جنس طلا، نقره و سنگ مرمر نیز وجود داشت. همچنین در سال های 1000 قبل از میلاد تا 476 بعد از میلاد ، در حمام های خصوصی و عمومی خود از لوله ها ی سربی و شیر های مرمرین و نقره ای استفاده می کردند. رومی ها نیز در قرن چهارم میلادی از لوله کشی و شیرآلات برای هدایت آب به ۱۱حمام عمومی، 856 حمام خصوصی و 1352 فواره و آب انبار استفاده کردند. 

در گذشته، شیر آب سرد و گرم خروجی جداگانه ای نداشتند و آب خروجی یا بسیار سرد بود و یا بسیار گرم. در سال 1973 میلادی (1316 شمسی)، دست دانشجویی به نام « آلموئِن » ساکن شهر سیاتل واشنگتن ، زیر آب جوش سوخت. پس از این حادثه ایده طراحی شیرآلات کلاسیک امروزی (که آب سرد و گرم بطور همزمان از یک علم خارج می شود) در ذهن او شکل گرفت. او توانست درسال های 1945 - 1940میلادی (1324 -1319 شمسی) یک شیر کلاسیک با عملکرد مناسب طراحی کند تا دمای آب خروجی توسط شیر را تنظیم شود.

شیر آب هایی برنجی و آنتیک

شیر آب هایی برنجی و آنتیک

واژه شیر آب

در دوران باستان ، شير جنگل نمادی از قدرت به حساب می آمده است به همین سبب در طراحی آب نماها و آبخوری ها از مجسمه کامل شیر و یا سر آن استفاده می کردند. پس از ساخت شیر آب از جنس فلز نیز ، اهرم باز و بسته کردن آب را با سرشیر تزئین می کردند و احتمال میرود اولین شیر آب هایی که به ایران وارد شدند دارای طرحی با سرِ شیر بودند. با اینکه این قسمت تزئینی به مرور حذف شده اما نام «شیر» همچنان بر این وسیله مانده است.

انواع شیر از طریق روسیه و کشورهای مختلف اروپایی به ایران وارد می شده است که قشر خاصی قادر به خریداری آن ها بودند. ساخت انواع شیر آب در دهه های 1310-1320 شمسی در ایران رواج داشته و عموم مردم به راحتی می توانستند آن را خریداری و استفاده کنند. در حدود سال های 1342ش. اولین کارخانه شیرآلات در ایران (کارخانه صنعتی برنز) توسط مرحوم آقای مهندس افراشته تاسیس شد که در آن زمان واردکننده شیرآلات بود. در سال های بعد نیز کارخانه­های مدرن دیگری یکی پس از دیگری شروع به کار کردند از جمله می توان از کارخانه های تولیدی صنعتی ایران ابزار در سال 1343 ش. ، کارخانه شیرآلات ایران والو (شیرآلات بهداشتی شیبه) در سال 1349 ش. ، ایران برنا در سال 1350 ش. و امین شیر در سال 1356 ش. نام برد.

شیر آب هایی آنتیک و قدیمی

شیر آب هایی آنتیک و قدیمی


گردآوری و تهیه :

گروه کارشناسی ایران آنتیک

www.iranantiq.com


منبع

ايران آنتيک / www.iranantiq.com

نظر کاربران

هنوز نظری ثبت نشده...