شیرآب

درباره شیرآب


در دو هزار سال ق.م رومی ها برای استفاده از آب لوله هایی از سیمان ساختند. در حدود 1700 سال ق.م در قصر سلطنتی مینوآن (Minoan) در جزیره کرِت یونان ، سیستم های زه کشی و لوله های سفالینه برای لوله کشی و آبیاری دیده شده که علاوه بر آن ، شیرهای نصب شده ای از جنس طلا، نقره و سنگ مرمر نیز وجود داشت. همچنین در سال های 1000 قبل از میلاد تا 476 بعد از میلاد ، در حمام های خصوصی و عمومی خود از لوله ها ی سربی و شیر های مرمرین و نقره ای استفاده می کردند. رومی ها نیز در قرن چهارم میلادی از لوله کشی و شیرآلات برای هدایت آب به 11 حمام عمومی، 856 حمام خصوصی و 1352 فواره و آب انبار استفاده کردند. 

در گذشته، شیر آب سرد و گرم خروجی جداگانه ای نداشتند و آب خروجی یا بسیار سرد بود و یا بسیار گرم. در سال 1973 میلادی (1316 شمسی)، دست دانشجویی به نام «آلموئِن» ساکن شهر سیاتل واشنگتن ، زیر آب جوش سوخت. پس از این حادثه ایده طراحی شیرآلات کلاسیک امروزی (که آب سرد و گرم بطور همزمان از یک علم خارج می شود) در ذهن او شکل گرفت. او توانست درسال های 1945 - 1940میلادی (1324 -1319 شمسی) یک شیر کلاسیک با عملکرد مناسب طراحی کند تا دمای آب خروجی توسط شیر را تنظیم شود.

شیر آب هایی برنجی و آنتیک

شیر آب هایی برنجی ، آنتیک

واژه شیر آب

در دوران باستان ، شير جنگل نمادی از قدرت به حساب می آمده است به همین سبب در طراحی آب نماها و آبخوری ها از مجسمه کامل شیر و یا سر آن استفاده می کردند. پس از ساخت شیر آب از جنس فلز نیز ، اهرم باز و بسته کردن آب را با سرشیر تزئین می کردند و احتمال میرود اولین شیر آب هایی که به ایران وارد شدند دارای طرحی با سرِ شیر بودند. با اینکه این قسمت تزئینی به مرور حذف شده اما نام «شیر» همچنان بر این وسیله مانده است.

انواع شیر از طریق روسیه و کشورهای مختلف اروپایی به ایران وارد می شده است که قشر خاصی قادر به خریداری آن ها بودند. ساخت انواع شیر آب در دهه های 1310-1320 شمسی در ایران رواج داشته و عموم مردم به راحتی می توانستند آن را خریداری و استفاده کنند. در حدود سال های 1342ش. اولین کارخانه شیرآلات در ایران (کارخانه صنعتی برنز) توسط مرحوم آقای مهندس افراشته تاسیس شد که در آن زمان واردکننده شیرآلات بود. در سال های بعد نیز کارخانه­های مدرن دیگری یکی پس از دیگری شروع به کار کردند از جمله می توان از کارخانه های تولیدی صنعتی ایران ابزار در سال 1343 ش. ، کارخانه شیرآلات ایران والو (شیرآلات بهداشتی شیبه) در سال 1349 ش. ، ایران برنا در سال 1350 ش. و امین شیر در سال 1356 ش. نام برد.

شیر آب هایی آنتیک و قدیمی

شیر آب هایی به سبک و طرح آنتیک


تحقیق و گردآوری :

گروه کارشناسی ایران آنتیک

www.iranantiq.com


منبع

ايران آنتيک / www.iranantiq.com

نظر کاربران

avatar
۱ لایک
بسیار زیبا و جالب است
avatar ارسال نظر

لوگو ایران آنتیک کوتاه درباره ما
ایران آنتیک ، حامی فرهنگ و هنر
فروشگاه اینترنتی ایران آنتیک و مرجع خرید سکه ، اسکناس ، مدال ، صنایع دستی ، کتاب و غیره ... می باشد. تلاش ما در ایران آنتیک عرضه مستقیم و بدون واسطه کالای کلکسیونی دارای اصالت ایرانی و خارجی از مجموعه داران کشور و معرفی و فروش آنها در این وبسایت است. و همچنین تهیه تخصصی گلچینی از بهترین لوازم آنتیک و اشیاء قدیمی (برندهای قدیمی کارخانه ای) بر مبنای تعریف درست آنتیک و همچنین صنایع دستی نفیس هنرمندان ایرانی است. گلچینی که باعث برانگیختگی حس نوستالژی در بین علاقمندان خواهد شد. یکی از بخش های مهمی که در ایران آنتیک بطور جدی و مرجع گونه به آن پرداخته می شود، بخش کلکسیونی یا مجموعه داری می باشد. بخش هایی نظیر سکه ایرانی ، مدال یادبود ، اسکناس ایرانی ، تمبر قدیمی و غیره که بسیار جامع و متنوع اند. در ایران آنتیک جهت شناساندن فرهنگ و هنر به علاقمندان صنایع دستی ، تلاش شده با جذب افراد کارشناس اقدام به تولید مقالات اختصاصی و ارزنده نماییم تا دست ساخته های اصیل ایرانی مانند قلم زنی ، فیروزه کوبی ، میناکاری ، خاتم کاری ، رودوزی ها و بسیاری دیگر را به علاقمندان بشناسانیم. ایران آنتیک بهترین مکان برای شناخت و خرید آنلاین صنایع دستی نقره ، اشیاء قیمتی و کلکسیونی ، سکه قدیمی ، اسکناس قدیمی ، کتاب تاریخی و تخصصی ، زیورآلات و... می باشد.