مغزی دوزی

تعریف به دوختن نوارهای برجسته در محل وصل دو تکه چرم یا پارچه «مغزی دوزی» می گویند. معمولا برای نما و جلوه بیشتر ، نوار مغزی از پارچه ای غیر همرنگ و یا براق تر از پارچه اصلی انتخاب می گردد ، همچنین ممکن است برای برجسته نشان دادن نوار مغزی نخ ضخیمی در میان لایه مغزی گذاشته شود.   مغزی دوزی بر روی یقه کت مواد اولیه نوار مغزی ، نخ ، سوزن ، نخ ضخیم برای لای نوار مغزی شیوه دوخت ابتدا یکی از لایه های پارچه را با نوار مخصوص مغزی برابر کرده از پشت دوخته و سپس لایه دیگر پارچه را با قسمت دیگر مغزی... ادامه

تعریف

به دوختن نوارهای برجسته در محل وصل دو تکه چرم یا پارچه «مغزی دوزی» می گویند. معمولا برای نما و جلوه بیشتر ، نوار مغزی از پارچه ای غیر همرنگ و یا براق تر از پارچه اصلی انتخاب می گردد ، همچنین ممکن است برای برجسته نشان دادن نوار مغزی نخ ضخیمی در میان لایه مغزی گذاشته شود.

 

مغزی دوزی بر روی یقه کت

مغزی دوزی بر روی یقه کت

مواد اولیه

نوار مغزی ، نخ ، سوزن ، نخ ضخیم برای لای نوار مغزی

شیوه دوخت

ابتدا یکی از لایه های پارچه را با نوار مخصوص مغزی برابر کرده از پشت دوخته و سپس لایه دیگر پارچه را با قسمت دیگر مغزی برابر کرده و می دوزند. اگر قرار بر این باشد که مغزی به صورت پرجسته جلوه کند باید نخ ضخیمی (نخ برگ) را وسط نوار مغزی قرار داده و دو لایه طرفین را از محل دوختشان به پارچه مغزی به هم بدوزند. به این ترتیب نواری ضخیم از میان دو لایه خود را نشان می دهد.

دوخت نوار مغزی (مغزی دوزی)

دوخت نوار مغزی (مغزی دوزی)

 

موارد مصرف

برای تزیین در خیاطی ، کفاشی ، رو تختی ، کوسن ، لوازم پارچه ای آشپزخانه و تابلوهای تکه دوزی به کار می رود. در تابلوهای تکه دوزی گاهی تمام تکه ها یک رنگ است و فقط پارچه مغزی به رنگ دیگر می باشد و بالعکس. البته این موضوع به طرح نیز بستگی دارد.


گردآوری و تهیه :

گروه کارشناسی ایران آنتیک

www.iranantiq.com


منابع

  • دايره المعارف هنر های صنايع دستی و حرف مربوط به آن / سيد ابوالقاسم سيد صدر / انتشارات سيمای دانش / چاپ دوم / سال 1388
     

نظر کاربران

هنوز نظری ثبت نشده...