:: مزایده ماهانه :: مزایده آنلاین ماهانه ایران آنتیک (شماره 29) ، جمعه 1 بهمن 1400 راس ساعت 18:00 شروع خواهد شد. جهت اطلاع بیشتر و مشاهده محصولات مزایده ای «اینجا کلیک کنید»

مغزی دوزی

درباره مغزی دوزی


تعریف

به دوختن نوارهای برجسته در محل وصل دو تکه چرم یا پارچه «مغزی دوزی» می گویند. معمولا برای نما و جلوه بیشتر ، نوار مغزی از پارچه ای غیر همرنگ و یا براق تر از پارچه اصلی انتخاب می گردد ، همچنین ممکن است برای برجسته نشان دادن نوار مغزی نخ ضخیمی در میان لایه مغزی گذاشته شود.

 

مغزی دوزی بر روی یقه کت

مغزی دوزی بر روی یقه کت

مواد اولیه

نوار مغزی ، نخ ، سوزن ، نخ ضخیم برای لای نوار مغزی

شیوه دوخت

ابتدا یکی از لایه های پارچه را با نوار مخصوص مغزی برابر کرده از پشت دوخته و سپس لایه دیگر پارچه را با قسمت دیگر مغزی برابر کرده و می دوزند. اگر قرار بر این باشد که مغزی به صورت پرجسته جلوه کند باید نخ ضخیمی (نخ برگ) را وسط نوار مغزی قرار داده و دو لایه طرفین را از محل دوختشان به پارچه مغزی به هم بدوزند. به این ترتیب نواری ضخیم از میان دو لایه خود را نشان می دهد.

دوخت نوار مغزی (مغزی دوزی)

دوخت نوار مغزی (مغزی دوزی)

 

موارد مصرف

برای تزیین در خیاطی ، کفاشی ، رو تختی ، کوسن ، لوازم پارچه ای آشپزخانه و تابلوهای تکه دوزی به کار می رود. در تابلوهای تکه دوزی گاهی تمام تکه ها یک رنگ است و فقط پارچه مغزی به رنگ دیگر می باشد و بالعکس. البته این موضوع به طرح نیز بستگی دارد.


تحقیق و گردآوری:

گروه کارشناسی ایران آنتیک

www.iranantiq.com


منابع

  • دايره المعارف هنر های صنايع دستی و حرف مربوط به آن / سيد ابوالقاسم سيد صدر / انتشارات سيمای دانش / چاپ دوم / سال 1388
نظر کاربران

avatarنظر خود را ارسال کنید
لوگو ایران آنتیک کوتاه درباره ما
ایران آنتیک ، حامی فرهنگ و هنر
ایران آنتیک فروشگاه اینترنتی سکه ، اسکناس ، مدال ، صنایع دستی ، کتاب و غیره ... می باشد. تلاش ما در ایران آنتیک تهیه مستقیم صنایع دستی مرغوب و دارای اصالت ایرانی از هنرمندان تولیدکننده و معرفی و فروش آنها در وبسایت است. و همچنین تهیه تخصصی گلچینی از بهترین لوازم آنتیک و اشیاء قدیمی (برندهای قدیمی کارخانه ای) بر مبنای تعریف درست آنتیک است. گلچینی که باعث برانگیختگی حس نوستالژیک در بین علاقمندان خواهد شد. یکی از بخش های مهمی که در ایران آنتیک بطور جدی و مرجع گونه به آن پرداخته می شود، بخش کلکسیون یا مجموعه داری می باشد. بخش هایی نظیر سکه ، مدال یادبود ، اسکناس ، تمبر و غیره که بسیار جامع و متنوع اند. در ایران آنتیک جهت شناساندن فرهنگ و هنر به علاقمندان صنایع دستی ، تلاش کرده ایم با جذب افراد کارشناس اقدام به تولید مقالات اختصاصی و ارزنده نماییم تا دست ساخته های اصیل ایرانی مانند قلم زنی ، فیروزه کوبی ، میناکاری ، خاتم کاری ، رودوزی ها و بسیاری دیگر را به علاقمندان بشناسانیم. ایران آنتیک در آینده نزدیک بهترین مکان برای شناخت و خرید آنلاین صنایع دستی ، اشیاء قدیمی ، کلکسیون ، کتاب ، زیورآلات و... می باشد.