قوری

قوری ظرفی برای دم کردن چای و سایر نوشیدنی های گیاهی می باشد. دارای دریست که از بالا باز شده و گاهی سوراخی کوچکی برای تنظیم فشار هوا و خروج بخار بر آن ایجاد می کنند. این ظرف دارای یک دسته و همچنین لوله ای برای ریختن نوشیدنی می باشد. قوری اولین بار در کشور چین در زمان سلسله یوان ابداع شد و برای ساخت آن از کتری های سرامیکی و ظروف شراب که از برنز و دیگر فلزات ساخته شده بود الهام گرفتند. قوری گانگچون نمونه ای از اولین قوری ها است که در سال 1513 میلادی ساخته شده و در موزه ملی خانه چای در هنگ کنگ نگهداری می... ادامه

قوری ظرفی برای دم کردن چای و سایر نوشیدنی های گیاهی می باشد. دارای دریست که از بالا باز شده و گاهی سوراخی کوچکی برای تنظیم فشار هوا و خروج بخار بر آن ایجاد می کنند. این ظرف دارای یک دسته و همچنین لوله ای برای ریختن نوشیدنی می باشد.

قوری اولین بار در کشور چین در زمان سلسله یوان ابداع شد و برای ساخت آن از کتری های سرامیکی و ظروف شراب که از برنز و دیگر فلزات ساخته شده بود الهام گرفتند.

قوری گانگچون نمونه ای از اولین قوری ها است که در سال 1513 میلادی ساخته شده و در موزه ملی خانه چای در هنگ کنگ نگهداری می شود.

قوری گانگچون

قوری گانگچون

قوری های اولیه معمولا دیگچه های کوچکی بودند که صرفا به اندازه یک نوشیدنی طراحی شده بودند.

در اواخر قرن هفدهم میلادی با ورود چای از چین به اروپا ، قوری های چینی نیز به اروپا وارد شد. این قوری ها در رنگ های آبی و سفید با تکنیک زیر لعابی نقاشی شده بودند.

احتمالا در قرن هجدهم میلادی قوری همراه با سماور به ایران راه یافت.

 

قوری چینی مربوط به قرن هفدهم میلادی

قوری چینی مربوط به قرن هفدهم میلادی


گردآوری و تهیه :

گروه کارشناسی ایران آنتیک

www.iranantiq.com


منبع

ايران آنتيک / www.iranantiq.com

نظر کاربران

هنوز نظری ثبت نشده...