قوری

درباره قوری


قوری ظرفی برای دم کردن چای و سایر نوشیدنی های گیاهی می باشد. دارای دریست که از بالا باز شده و گاهی سوراخی کوچکی برای تنظیم فشار هوا و خروج بخار بر آن ایجاد می کنند. این ظرف دارای یک دسته و همچنین لوله ای برای ریختن نوشیدنی می باشد.

قوری اولین بار در کشور چین در زمان سلسله یوان ابداع شد و برای ساخت آن از کتری های سرامیکی و ظروف شراب که از برنز و دیگر فلزات ساخته شده بود الهام گرفتند.

قوری گانگچون نمونه ای از اولین قوری ها است که در سال 1513 میلادی ساخته شده و در موزه ملی خانه چای در هنگ کنگ نگهداری می شود.

قوری گانگچون

قوری گانگچون

قوری های اولیه معمولا دیگچه های کوچکی بودند که صرفا به اندازه یک نوشیدنی طراحی شده بودند.

در اواخر قرن هفدهم میلادی با ورود چای از چین به اروپا ، قوری های چینی نیز به اروپا وارد شد. این قوری ها در رنگ های آبی و سفید با تکنیک زیر لعابی نقاشی شده بودند.

احتمالا در قرن هجدهم میلادی قوری همراه با سماور به ایران راه یافت.

قوری چینی مربوط به قرن هفدهم میلادی

قوری چینی مربوط به قرن هفدهم میلادی


تحقیق و گردآوری :

گروه کارشناسی ایران آنتیک

www.iranantiq.com


منبع

ايران آنتيک / www.iranantiq.com

نظر کاربران

avatarنظر خود را ارسال کنید
لوگو ایران آنتیک کوتاه درباره ما
ایران آنتیک ، حامی فرهنگ و هنر
ایران آنتیک فروشگاه اینترنتی سکه ، اسکناس ، مدال ، صنایع دستی ، کتاب و غیره ... می باشد. تلاش ما در ایران آنتیک تهیه مستقیم صنایع دستی مرغوب و دارای اصالت ایرانی از هنرمندان تولیدکننده و معرفی و فروش آنها در وبسایت است. و همچنین تهیه تخصصی گلچینی از بهترین لوازم آنتیک و اشیاء قدیمی (برندهای قدیمی کارخانه ای) بر مبنای تعریف درست آنتیک است. گلچینی که باعث برانگیختگی حس نوستالژیک در بین علاقمندان خواهد شد. یکی از بخش های مهمی که در ایران آنتیک بطور جدی و مرجع گونه به آن پرداخته می شود، بخش کلکسیون یا مجموعه داری می باشد. بخش هایی نظیر سکه ، مدال یادبود ، اسکناس ، تمبر و غیره که بسیار جامع و متنوع اند. در ایران آنتیک جهت شناساندن فرهنگ و هنر به علاقمندان صنایع دستی ، تلاش کرده ایم با جذب افراد کارشناس اقدام به تولید مقالات اختصاصی و ارزنده نماییم تا دست ساخته های اصیل ایرانی مانند قلم زنی ، فیروزه کوبی ، میناکاری ، خاتم کاری ، رودوزی ها و بسیاری دیگر را به علاقمندان بشناسانیم. ایران آنتیک در آینده نزدیک بهترین مکان برای شناخت و خرید آنلاین صنایع دستی ، اشیاء قدیمی ، کلکسیون ، کتاب ، زیورآلات و... می باشد.