:: مزایده ماهانه :: مزایده آنلاین ماهانه ایران آنتیک (شماره 29) ، جمعه 1 بهمن 1400 راس ساعت 18:00 شروع خواهد شد. جهت اطلاع بیشتر و مشاهده محصولات مزایده ای «اینجا کلیک کنید»

صنایع فرش

زیرگروه صنایع فرش


درباره صنایع فرش


« فرش » از نظر لغوی به معنای « هر چیز گستردنی » اعم از نمد ، حصیر ، قالی و نظیر آن می باشد. فرش ها یا زیر انداز های سنتی طیف گسترده ای از حصیر ، نمد ، انواع گلیم ، زیلو ، پلاس ، گبه و قالی را در بر می گیرند. 

با این که قالی مهم ترین و از شاخص ترین زیراندازهای سنتی می باشد اما پلاس و گلیم از قدمت بیشتری برخوردار می باشند.

با توجه به وضعیت دارهای گلیم بافی عشایر و مقایسه آن ها با دستگاه های ساده نساجی سنتی می توان چنین گفت که گلیم بافی قبل از پارچه بافی شکل گرفته و محققان گمان می کنند که  این دو هنر از سبد بافی و حصیر بافی که از زمان های بسیار گذشته در میان مردم رایج بوده الهام گرفته شده اند.

در ابتدا از گلیم به عنوان بالاپوش یا روانداز استفاده می کردند ، بعدها با تکامل و رواج تدریجی بافندگی و پارچه های گوناگون از آن برای زیر انداز و کف پوش استفاده شد.

یکی از روش های آشنایی با شیوه زندگی مردم در گذشته ، بررسی های زیر انداز های به جای مانده از آن ها می باشد.

فرش

قالی ایران ، نماینده سرگذشت فلسفه و هنر و اعتقادات مردم این سرزمین است و مجموعه ای از هزاران گره است که با صبر و حوصله  و ذوق و هنر است که ضمن ارزش والای هنری ، جنبه کاربردی نیز داشته است. قدیمی ترین قالی به دست آمده « قالی پازیریک » است که در سال 1949 میلادی (28-1327 ه.ش) توسط باستان شناسی روسی به نام رودنکو  کشف شده است. قدیمی ترین قالی به دست آمده از ایران بعد از قالی پازیریک ، از قرن دهم ه.ق به جای مانده ، دارای نقش لچک و ترنج است و توسط « غیاث الدین جامی » بافته شده است.

فرش ایران با تولید گسترده انواع قالی و قالیچه ، پلاس ، انواع گلیم ، زیلو ، گبه و ... بی شک صاحب متنوع ترین زیر انداز ها در جهان است.


تحقیق و گردآوری:

گروه کارشناسی ایران آنتیک

www.iranantiq.com


منابع

  • تجلی نور در هنرهای سنتی ایران / حسین یاوری / انتشارات سوره مهر / سال 1384 / چاپ اول
  • جایگاه فرش در هنر ، فرهنگ و اقتصاد / حسین یاوری / مجله رشد آموزش هنر سال 1383 / شماره 3
لوگو ایران آنتیک کوتاه درباره ما
ایران آنتیک ، حامی فرهنگ و هنر
ایران آنتیک فروشگاه اینترنتی سکه ، اسکناس ، مدال ، صنایع دستی ، کتاب و غیره ... می باشد. تلاش ما در ایران آنتیک تهیه مستقیم صنایع دستی مرغوب و دارای اصالت ایرانی از هنرمندان تولیدکننده و معرفی و فروش آنها در وبسایت است. و همچنین تهیه تخصصی گلچینی از بهترین لوازم آنتیک و اشیاء قدیمی (برندهای قدیمی کارخانه ای) بر مبنای تعریف درست آنتیک است. گلچینی که باعث برانگیختگی حس نوستالژیک در بین علاقمندان خواهد شد. یکی از بخش های مهمی که در ایران آنتیک بطور جدی و مرجع گونه به آن پرداخته می شود، بخش کلکسیون یا مجموعه داری می باشد. بخش هایی نظیر سکه ، مدال یادبود ، اسکناس ، تمبر و غیره که بسیار جامع و متنوع اند. در ایران آنتیک جهت شناساندن فرهنگ و هنر به علاقمندان صنایع دستی ، تلاش کرده ایم با جذب افراد کارشناس اقدام به تولید مقالات اختصاصی و ارزنده نماییم تا دست ساخته های اصیل ایرانی مانند قلم زنی ، فیروزه کوبی ، میناکاری ، خاتم کاری ، رودوزی ها و بسیاری دیگر را به علاقمندان بشناسانیم. ایران آنتیک در آینده نزدیک بهترین مکان برای شناخت و خرید آنلاین صنایع دستی ، اشیاء قدیمی ، کلکسیون ، کتاب ، زیورآلات و... می باشد.