:: پیک اختصاصی ویژه شهر تهران :: اول ببینید و سپس پرداخت کنید!

:: لیست جدید ۵ اسفند :: اینجا ضربه بزنید

:: مزایده شماره ۸۳ :: اینجا ضربه بزنید

صنایع فرش

زیرگروه صنایع فرش


درباره صنایع فرش


« فرش » از نظر لغوی به معنای « هر چیز گستردنی » اعم از نمد ، حصیر ، قالی و نظیر آن می باشد. فرش ها یا زیر انداز های سنتی طیف گسترده ای از حصیر ، نمد ، انواع گلیم ، زیلو ، پلاس ، گبه و قالی را در بر می گیرند. 

با این که قالی مهم ترین و از شاخص ترین زیراندازهای سنتی می باشد اما پلاس و گلیم از قدمت بیشتری برخوردار می باشند.

با توجه به وضعیت دارهای گلیم بافی عشایر و مقایسه آن ها با دستگاه های ساده نساجی سنتی می توان چنین گفت که گلیم بافی قبل از پارچه بافی شکل گرفته و محققان گمان می کنند که  این دو هنر از سبد بافی و حصیر بافی که از زمان های بسیار گذشته در میان مردم رایج بوده الهام گرفته شده اند.

در ابتدا از گلیم به عنوان بالاپوش یا روانداز استفاده می کردند ، بعدها با تکامل و رواج تدریجی بافندگی و پارچه های گوناگون از آن برای زیر انداز و کف پوش استفاده شد.

یکی از روش های آشنایی با شیوه زندگی مردم در گذشته ، بررسی های زیر انداز های به جای مانده از آن ها می باشد.

فرش

قالی ایران ، نماینده سرگذشت فلسفه و هنر و اعتقادات مردم این سرزمین است و مجموعه ای از هزاران گره است که با صبر و حوصله  و ذوق و هنر است که ضمن ارزش والای هنری ، جنبه کاربردی نیز داشته است. قدیمی ترین قالی به دست آمده « قالی پازیریک » است که در سال 1949 میلادی (28-1327 ه.ش) توسط باستان شناسی روسی به نام رودنکو  کشف شده است. قدیمی ترین قالی به دست آمده از ایران بعد از قالی پازیریک ، از قرن دهم ه.ق به جای مانده ، دارای نقش لچک و ترنج است و توسط « غیاث الدین جامی » بافته شده است.

فرش ایران با تولید گسترده انواع قالی و قالیچه ، پلاس ، انواع گلیم ، زیلو ، گبه و ... بی شک صاحب متنوع ترین زیر انداز ها در جهان است.


تحقیق و گردآوری:

گروه کارشناسی ایران آنتیک

www.iranantiq.com


منابع

  • تجلی نور در هنرهای سنتی ایران / حسین یاوری / انتشارات سوره مهر / سال 1384 / چاپ اول
  • جایگاه فرش در هنر ، فرهنگ و اقتصاد / حسین یاوری / مجله رشد آموزش هنر سال 1383 / شماره 3

لوگو ایران آنتیک کوتاه درباره ما
ایران آنتیک ، حامی فرهنگ و هنر
ایران آنتیک فروشگاه اینترنتی تخصصی و مرجع خرید سکه ، اسکناس ، مدال ، صنایع دستی ، کتاب و غیره ... می باشد. تلاش ما در ایران آنتیک عرضه مستقیم و بدون واسطه کالای کلکسیونی دارای اصالت ایرانی و خارجی از مجموعه داران کشور و معرفی و فروش آنها در این وبسایت است. و همچنین تهیه تخصصی گلچینی از بهترین لوازم آنتیک و اشیاء قدیمی (برندهای قدیمی کارخانه ای) بر مبنای تعریف درست آنتیک و همچنین صنایع دستی نفیس هنرمندان ایرانی است. گلچینی که باعث برانگیختگی حس نوستالژی در بین علاقمندان خواهد شد. یکی از بخش های مهمی که در ایران آنتیک بطور جدی و مرجع گونه به آن پرداخته می شود، بخش کلکسیونی یا مجموعه داری می باشد. بخش هایی نظیر سکه ایرانی ، مدال قدیمی ، اسکناس قدیمی ، تمبر قدیمی و غیره که بسیار جامع و متنوع اند. در ایران آنتیک جهت شناساندن فرهنگ و هنر به علاقمندان صنایع دستی ، تلاش شده با جذب افراد کارشناس اقدام به تولید مقالات اختصاصی و ارزنده نماییم تا دست ساخته های اصیل ایرانی مانند قلم زنی ، فیروزه کوبی ، میناکاری ، خاتم کاری ، رودوزی ها و بسیاری دیگر را به علاقمندان بشناسانیم. ایران آنتیک بهترین مکان برای شناخت و خرید آنلاین صنایع دستی نقره ، اشیاء گران قیمت کلکسیونی ، سکه قدیمی ، کتاب تاریخی و تخصصی ، زیورآلات و... می باشد.