جنگ افزار

زیرگروه جنگ افزار


درباره جنگ افزار


به کلیه ابزار جنگی که براى نبرد با دشمن ساخته شده است «جنگ افزار» یا «سلاح» می گویند که شامل ابزار حفظ مانند کلاه خود و سپر و غیره و همچنین ابزار تهاجم مانند تفنگ و شمشیر و ... می‌ باشد ؛ از بعضی سلاح‌ها نیز برای ورزش ، تفریح و شکار استفاده می‌شود.

انواع اسلحه

  • سلاح سرد : به طور کلی هر سلاحی که از حیطه باروت ، شلیک ، انفجار خارج باشد در زمره سلاح سر قرار می گیرد ؛ مانند : شمشیر ، سرنیزه ، تیر و کمان ، تبر و ...
  • سلاح گرم : به آن دسته از سلاح هایی که با باروت و به کمک گاز ناشی از سوختن و آتش گرفتن باروت شلیک یا پرتاب  می شوند سلاح های گرم می گویند مانند : مسلسل ، تفنگ ، تپانچه و غیره

تعدادی سلاح سرد

تعدادی سلاح سرد ، آنتیک

طریقه مسلح شدن اسلحه های گرم

  • با روش فشار مستقیم گاز باروت : در این روش  اسلحه دارای یک لوله است که گاز باروت از همان لوله رفت و برگشت می کند (مانند ژ3 ) به این ترتیب که بعد از شلیک گلوله و اشتعال سریع باروت و تبدیل شدن آن از حالت جامد به گاز ، به تمامی جهات فشار وارد می شود که به دلیل باریک بودن سر پوکه ، گاز باروت به پشت مرمی (گلوله) فشار زیادی وارد کرده و پوکه را به سمت عقب می راند. البته بیشترین فشار گاز باروت به سمت جلو بوده و صرف خارج نمودن مرمی از لوله می شود. به دلیل این که پوکه به پیشانی جنگی متصل است ، آلات متحرکه به عقب باز می گردد و موجب می شود که چخماق بخوابد و سلاح دوباره مسلح شود.
  • با روش فشار غیر مستقیم گاز باروت : در این روش گاز باروت از دو لوله رفت و برگشت می کند ( مانند کلاشنیکف ) به این ترتیب که بعد از تبدیل شدن باروت از حالت جامد به گاز ، مرمی در طول لوله به حرکت در آمده و گاز باروت با فشار وارد سیلندر گاز شده و به سر پیستون فشار وارد می کند.

انواع سلاح گرم

  • اسلحه ی غیر خودکار : اسلحه ای است که گاز باروت در مسلح شدن آن دخالتی ندارد و برای هر بار شلیک ، باید آن را با دست مسلح کرد. مانند : تفنگ برنو
  • اسلحه ی نیمه خودکار : اسلحه ای که با فشار گاز باروت مسلح شده و به صورت تک تیر شلیک می کند. مانند : کلت 
  • اسلحه ی خودکار : اسلحه ای که با فشار گاز باروت مسلح شده و به صورت رگبار شلیک می کند. مانند : مسلسل 
  • اسلحه ی خودکار و نیمه خودکار : اسلحه ای است که با فشار گاز باروت مسلح ، هم رگبار و هم تک تیر شلیک می کند. مانند : کلاشنیکف و ژ3 

تعدادی سلاح گرم

تعدادی سلاح گرم ، آنتیک

تاریخچه مختصری از سلاح در اروپا و ایران

اولین دستگاهی که به عنوان سلاح گرم شناسایی شد ، نوعی نیزه آتشین بود که توسط  چینی ها در قرن دهم اختراع شد ؛  لوله ای از ساقه بامبو بود  که در آن باروت ریخته و شعله ور کرده و بر روی هدف پرتاب می کردند. باروت نیز پیش تر، در قرن نهم میلادی در چین اختراع شده بود. باروت در قرن سیزدهم میلادی ، به احتمال زیاد از طریق جاده ابریشم به اروپا منتقل شد اما عده ای بر این باورند که باروت در نیمه اول قرن سیزدهم میلادی در طول حمله مغول به اروپا راه پیدا کرد و در سال های 1340 میلادی درجنگ ها مورد استفاده قرار گرفت ؛ به عنوان مثال در سال 1346 م. در جنگ صد ساله توسط انگلیسی ها به کار گرفته شد.
در اواخر قرن چهاردهم میلادی ، توپ های دستی کوچک و قابل حملی ساخته شد که می توان آن را اولین اسلحه گرم شخصی به حساب آورد. در اواخر قرن پانزدهم میلادی ، امپراطوری عثمانی پیاده نظام خود را به اسلحه گرم مجهز نمود.

اما کاربرد سلاح در ایران از قبل از اسلام بوده و سابقه دیرینه‌ای دارد ؛ در این میان ، پیشرفت صنعت اسلحه سازی در دوره صفوی بسیار آشکار است. بعد از این دوره ساخت سلاح های سرد نسبت به دوره های قبل کم شد ولی از ارزش آن ها نکاست ؛ به هر حال روند ساخت سلاح‌های سرد تا دوره قاجار ادامه داشته است. با تمام این اوصاف سلاح‌های سرد در دوره صفوی کاملا کاربردی بوده و حتی تزیینات آن ها نیز در راستای کاربردی بودن آن شکل گرفته است. به مرور و در دوره قاجار، سلاح‌های سرد تا حدودی جنبه تشریفاتی یافتند ، این امر در تغییر فرم و افراط در تزیینات سلاح‌های سرد این دوره کاملا مشهود است.


تحقیق و گردآوری :

گروه کارشناسی ایران آنتیک

www.iranantiq.com


منبع

ايران آنتيک / www.iranantiq.com

نظر کاربران

avatar
۲ لایک
عالی
avatar ارسال نظر