:: لیست جدید ::  اینجا ضربه بزنید

خوس دوزی

درباره خوس دوزی


« خوس دوزی » یکی از انواع رودوزی های زیبا و سنتی ایران می باشد. نوع نخی که در این دوخت به کار می رود ، نخ نقده طلایی یا نقره ای است که به آن نخ خوس می گویند ؛ ابتدا آن را می بافند و سپس بر روی پارچه مورد نظر که معمولا دمپای شلوار زنان می باشد آن را می دوزند ؛  از این رو به این دوخت زیبا «خوس دوزی» گفته می شود.

برای آگاهی بیشتر از شیوه بافت آن به مقاله شک بافی در بخش نساجی سنتی مراجعه فرمایید.

 

شلوار زنانه خوس دوزی شده

شلوار زنانه خوس دوزی شده

 

تاریخچه

از قدمت و تاریخچه این دوخت اطلاع چندانی در دسترس نیست و فقط می توان گفت که در زمان صفویان در شهرهای بندرعباس و بلوچستان بسیار رونق داشته و بعد از این دوران نیز به جالب ترین وجه نمود پیدا کرد.

نقوش

ستارگان 6 پر ، 8 پر و یا 12 پر از رایج ترین نقوش در خوس دوزی می باشند.

شیوه دوخت

در این رودوزی با توجه به ساده بودن طرح ها ، دیگر احتیاجی به طراحی و نقش اندازی بر روی پارچه نیست. برای شروع نخ نقده را به انتهای سوزن نخ کرده ای قلاب می کنند و سپس طرح مورد نظر را بر روی پارچه توری می دوزند. در این دوخت پشت و روی پارچه معولا یکنواخت بوده و از تلالو خاصی برخوردار است.

موارد مصرف

از خوس دوزی برای تزئین پرده های توری ، رو سرویس های توری ، چادرهای توری ، لباس های محلی ، روسری ، رومیزی ، روتختی و ... استفاده می کنند.

مراکز تولید

استان کردستان ، هرمزگان ، سیستان و بلوچستان


تحقیق و گردآوری:

گروه کارشناسی ایران آنتیک

www.iranantiq.com


منابع

  • دايره المعارف هنر های صنايع دستی و حرف مربوط به آن / سيد ابوالقاسم سيد صدر / انتشارات سيمای دانش / چاپ دوم / سال 1388

 

نظر کاربران

avatar
۰ لایک
شاید به این معناست که دو سر نوار خوس به روی هم خوابیده اجرا میشود.
avatar
۳ لایک
فقط خوس یعنی چه
avatarنظر خود را ارسال کنید

لوگو ایران آنتیک کوتاه درباره ما
ایران آنتیک ، حامی فرهنگ و هنر
ایران آنتیک فروشگاه اینترنتی تخصصی و مرجع خرید سکه ، اسکناس ، مدال ، صنایع دستی ، کتاب و غیره ... می باشد. تلاش ما در ایران آنتیک عرضه مستقیم و بدون واسطه کالای کلکسیونی دارای اصالت ایرانی و خارجی از مجموعه داران کشور و معرفی و فروش آنها در این وبسایت است. و همچنین تهیه تخصصی گلچینی از بهترین لوازم آنتیک و اشیاء قدیمی (برندهای قدیمی کارخانه ای) بر مبنای تعریف درست آنتیک و همچنین صنایع دستی نفیس هنرمندان ایرانی است. گلچینی که باعث برانگیختگی حس نوستالژی در بین علاقمندان خواهد شد. یکی از بخش های مهمی که در ایران آنتیک بطور جدی و مرجع گونه به آن پرداخته می شود، بخش کلکسیونی یا مجموعه داری می باشد. بخش هایی نظیر سکه ایرانی ، مدال قدیمی ، اسکناس قدیمی ، تمبر قدیمی و غیره که بسیار جامع و متنوع اند. در ایران آنتیک جهت شناساندن فرهنگ و هنر به علاقمندان صنایع دستی ، تلاش شده با جذب افراد کارشناس اقدام به تولید مقالات اختصاصی و ارزنده نماییم تا دست ساخته های اصیل ایرانی مانند قلم زنی ، فیروزه کوبی ، میناکاری ، خاتم کاری ، رودوزی ها و بسیاری دیگر را به علاقمندان بشناسانیم. ایران آنتیک بهترین مکان برای شناخت و خرید آنلاین صنایع دستی نقره ، اشیاء گران قیمت کلکسیونی ، سکه قدیمی ، کتاب تاریخی و تخصصی ، زیورآلات و... می باشد.