لامپا

در زمان های قدیم که شبکه توزیع برق وجود نداشت ، نور بازار و خانه ها را با چراغ های لامپا و توری تامین می کردند. چراغ لامپا که با نام لمپا نیز شناخته می شود از محفظه برای سوخت ، فتیله ای نازک همانند فتیله شمع و شیشه تشکیل می شد . شیشه از خاموش شدن نور در برابر باد جلوگیری کرده و همچنین باعث ایجاد نوردهی بیشتر می شد. اين چراغ ها به سبب نور كافى ، ساختار زيبا و مهم تر از همه ارزانى و سهولت دسترس، هم در منازل و هم در مكان هاى عمومى بسیار کاربرد داشتند. شايد بتوان چراغ هاى نفتى و فتيله دار لامپا را... ادامه

در زمان های قدیم که شبکه توزیع برق وجود نداشت ، نور بازار و خانه ها را با چراغ های لامپا و توری تامین می کردند.

چراغ لامپا که با نام لمپا نیز شناخته می شود از محفظه برای سوخت ، فتیله ای نازک همانند فتیله شمع و شیشه تشکیل می شد . شیشه از خاموش شدن نور در برابر باد جلوگیری کرده و همچنین باعث ایجاد نوردهی بیشتر می شد.

اين چراغ ها به سبب نور كافى ، ساختار زيبا و مهم تر از همه ارزانى و سهولت دسترس، هم در منازل و هم در مكان هاى عمومى بسیار کاربرد داشتند. شايد بتوان چراغ هاى نفتى و فتيله دار لامپا را پركاربردترين وسايل روشنايى دوره قاجاردانست. در اين چراغ ها تركيبى از هنرهاى فلزكارى ، سراميک سازى و شيشه گرى را می توان مشاهده کرد.

چراغ لامپا

چراغ لامپا


پانویس

  1. چراغچی : روشن کردن چراغ در اماکن عمومی چون مساجد ، خانقاه ها و زیارتگاه ها به تدریج شغل و سپس منصبی را ایجاب کرد که چراغچی خوانده می شد. این منصب به ویژه در دوره صفوی اهمیت یافت .

گردآوری و تهیه :

گروه کارشناسی ایران آنتیک

www.iranantiq.com


منابع

  • وسایل روشنایی در دوره قاجار و تاثیر تجددگرایی بر تحول آن ها / خاطره فهیمی ، مهتاب مبینی / مجله تاریخ و تمدن فرهنگ اسلامی / سال 1395 / شماره 24

نظر کاربران

هنوز نظری ثبت نشده...