:: فروش ویژه جمعه :: اینجا ضربه بزنید

لامپا

درباره لامپا


در زمان های قدیم که شبکه توزیع برق وجود نداشت ، نور بازار و خانه ها را با چراغ های لامپا و توری تامین می کردند.

چراغ لامپا که با نام لمپا نیز شناخته می شود از محفظه برای سوخت ، فتیله ای نازک همانند فتیله شمع و شیشه تشکیل می شد . شیشه از خاموش شدن نور در برابر باد جلوگیری کرده و همچنین باعث ایجاد نوردهی بیشتر می شد.

اين چراغ ها به سبب نور كافى ، ساختار زيبا و مهم تر از همه ارزانى و سهولت دسترس، هم در منازل و هم در مكان هاى عمومى بسیار کاربرد داشتند. شايد بتوان چراغ هاى نفتى و فتيله دار لامپا را پركاربردترين وسايل روشنايى دوره قاجاردانست. در اين چراغ ها تركيبى از هنرهاى فلزكارى ، سراميک سازى و شيشه گرى را می توان مشاهده کرد.

چراغ لامپا

چراغ لامپا


پانویس

  1. چراغچی : روشن کردن چراغ در اماکن عمومی چون مساجد ، خانقاه ها و زیارتگاه ها به تدریج شغل و سپس منصبی را ایجاب کرد که چراغچی خوانده می شد. این منصب به ویژه در دوره صفوی اهمیت یافت .

تحقیق و گردآوری :

گروه کارشناسی ایران آنتیک

www.iranantiq.com


منابع

  • وسایل روشنایی در دوره قاجار و تاثیر تجددگرایی بر تحول آن ها / خاطره فهیمی ، مهتاب مبینی / مجله تاریخ و تمدن فرهنگ اسلامی / سال 1395 / شماره 24
نظر کاربران

avatar ارسال نظر

محصولات دسته: لامپا


لوگو ایران آنتیک کوتاه درباره ما
ایران آنتیک ، حامی فرهنگ و هنر
فروشگاه اینترنتی ایران آنتیک و مرجع خرید سکه ، اسکناس ، مدال ، صنایع دستی ، کتاب و غیره ... می باشد. تلاش ما در ایران آنتیک عرضه مستقیم و بدون واسطه کالای کلکسیونی دارای اصالت ایرانی و خارجی از مجموعه داران کشور و معرفی و فروش آنها در این وبسایت است. و همچنین تهیه تخصصی گلچینی از بهترین لوازم آنتیک و اشیاء قدیمی (برندهای قدیمی کارخانه ای) بر مبنای تعریف درست آنتیک و همچنین صنایع دستی نفیس هنرمندان ایرانی است. گلچینی که باعث برانگیختگی حس نوستالژی در بین علاقمندان خواهد شد. یکی از بخش های مهمی که در ایران آنتیک بطور جدی و مرجع گونه به آن پرداخته می شود، بخش کلکسیونی یا مجموعه داری می باشد. بخش هایی نظیر سکه ایرانی ، مدال یادبود ، اسکناس ایرانی ، تمبر قدیمی و غیره که بسیار جامع و متنوع اند. در ایران آنتیک جهت شناساندن فرهنگ و هنر به علاقمندان صنایع دستی ، تلاش شده با جذب افراد کارشناس اقدام به تولید مقالات اختصاصی و ارزنده نماییم تا دست ساخته های اصیل ایرانی مانند قلم زنی ، فیروزه کوبی ، میناکاری ، خاتم کاری ، رودوزی ها و بسیاری دیگر را به علاقمندان بشناسانیم. ایران آنتیک بهترین مکان برای شناخت و خرید آنلاین صنایع دستی نقره ، اشیاء قیمتی و کلکسیونی ، سکه قدیمی ، اسکناس قدیمی ، کتاب تاریخی و تخصصی ، زیورآلات و... می باشد.