:: لیست هفتگی :: لیست جدید محصولات کلکسیونی شامل اسکناس در تاریخ 28 اردیبهشت 1401 به فروشگاه اضافه شد. جهت مشاهده یا خرید اینجا ضربه بزنید

:: مزایده ماهانه :: مزایده آنلاین ایران آنتیک (شماره 33)  «اینجا کلیک کنید»

لامپا

درباره لامپا


در زمان های قدیم که شبکه توزیع برق وجود نداشت ، نور بازار و خانه ها را با چراغ های لامپا و توری تامین می کردند.

چراغ لامپا که با نام لمپا نیز شناخته می شود از محفظه برای سوخت ، فتیله ای نازک همانند فتیله شمع و شیشه تشکیل می شد . شیشه از خاموش شدن نور در برابر باد جلوگیری کرده و همچنین باعث ایجاد نوردهی بیشتر می شد.

اين چراغ ها به سبب نور كافى ، ساختار زيبا و مهم تر از همه ارزانى و سهولت دسترس، هم در منازل و هم در مكان هاى عمومى بسیار کاربرد داشتند. شايد بتوان چراغ هاى نفتى و فتيله دار لامپا را پركاربردترين وسايل روشنايى دوره قاجاردانست. در اين چراغ ها تركيبى از هنرهاى فلزكارى ، سراميک سازى و شيشه گرى را می توان مشاهده کرد.

چراغ لامپا

چراغ لامپا


پانویس

  1. چراغچی : روشن کردن چراغ در اماکن عمومی چون مساجد ، خانقاه ها و زیارتگاه ها به تدریج شغل و سپس منصبی را ایجاب کرد که چراغچی خوانده می شد. این منصب به ویژه در دوره صفوی اهمیت یافت .

تحقیق و گردآوری :

گروه کارشناسی ایران آنتیک

www.iranantiq.com


منابع

  • وسایل روشنایی در دوره قاجار و تاثیر تجددگرایی بر تحول آن ها / خاطره فهیمی ، مهتاب مبینی / مجله تاریخ و تمدن فرهنگ اسلامی / سال 1395 / شماره 24
نظر کاربران

avatarنظر خود را ارسال کنید

کالاهای فروشگاه


لوگو ایران آنتیک کوتاه درباره ما
ایران آنتیک ، حامی فرهنگ و هنر
ایران آنتیک فروشگاه اینترنتی سکه ، اسکناس ، مدال ، صنایع دستی ، کتاب و غیره ... می باشد. تلاش ما در ایران آنتیک تهیه مستقیم صنایع دستی مرغوب و دارای اصالت ایرانی از هنرمندان تولیدکننده و معرفی و فروش آنها در وبسایت است. و همچنین تهیه تخصصی گلچینی از بهترین لوازم آنتیک و اشیاء قدیمی (برندهای قدیمی کارخانه ای) بر مبنای تعریف درست آنتیک است. گلچینی که باعث برانگیختگی حس نوستالژیک در بین علاقمندان خواهد شد. یکی از بخش های مهمی که در ایران آنتیک بطور جدی و مرجع گونه به آن پرداخته می شود، بخش کلکسیون یا مجموعه داری می باشد. بخش هایی نظیر سکه ، مدال یادبود ، اسکناس ، تمبر و غیره که بسیار جامع و متنوع اند. در ایران آنتیک جهت شناساندن فرهنگ و هنر به علاقمندان صنایع دستی ، تلاش کرده ایم با جذب افراد کارشناس اقدام به تولید مقالات اختصاصی و ارزنده نماییم تا دست ساخته های اصیل ایرانی مانند قلم زنی ، فیروزه کوبی ، میناکاری ، خاتم کاری ، رودوزی ها و بسیاری دیگر را به علاقمندان بشناسانیم. ایران آنتیک در آینده نزدیک بهترین مکان برای شناخت و خرید آنلاین صنایع دستی ، اشیاء قدیمی ، کلکسیون ، کتاب ، زیورآلات و... می باشد.