:: لیست جدید ۱۳ اسفند :: اینجا ضربه بزنید

:: مزایده شماره ۸۴ :: اینجا ضربه بزنید

منقل

درباره منقل


«منقل» آتش دانی فلزی در اندازه های متفاوت است که کاربرد های متفاوت دارد. از نوع کوچک آن برای اسپند دود کردن و همچنین به منظور تهیه زغال برای قلیان و از اندازه بزرگ آن برای کباب درست کردن استفاده می شود.
همچنین در گذشته که برای گرم کردن خانه ها از کرسی استفاده می شد ، منقل نیز به کار می رفت. کرسی چهار پایه ای پهن کوتاه و چهار گوش است که زیر آن «منقل» گذاشته و روی آن را با لحافی بزرگ متناسب با اندازه اتاق معمولا به ابعاد چهار در چهار متر می پوشانند تا گرمای حاصل از منقل از زیر کرسی خارج نشود.

منقلی آهنی ، مربوط به قرن 13 میلادی ، اسپانیا ، محل نگهداری : موزه متروپولیتن

منقلی آهنی ، مربوط به قرن 13 میلادی ، اسپانیا ، محل نگهداری : موزه متروپولیتن

روش آماده کردن منقل برای کرسی
آماده کردن منقل به روش سنتی شیوه ای مخصوص به خود داشته است. ابتدا در داخل منقل خاکستر ریخته ، وسط خاکسترها را گود کرده و در آن خاکه ذغال ریخته و روی آن ، آتش ذغال می‌گذاشتند و باد می‌زدند تا آتش ذغال به خاکه ذغال‌ها برسد. سپس به آهستگی و ملایمت روی آن‌ را خاکستر ریخته و با خاک انداز فشرده و صاف می‌کردند تا ماندگاری دما در آن به حداکثر برسد. سپس برای از بین رفتن بوی ذغال ، مدتی آن را در فضای آزاد گذاشته و سپس زیر کرسی قرار می دادند.

منقلی از جنس برنز ، هند ، قرن 15 میلادی ، محل نگهداری : موزه متروپولیتن

منقلی از جنس برنز ، هند ، قرن 15 میلادی ، محل نگهداری : موزه متروپولیتن

منقل برنجی نقره کوب ، مصر ، نیمه دوم قرن 13 میلادی ، محل نگهداری : موزه متروپولیتن

منقل برنجی نقره کوب ، مصر ، نیمه دوم قرن 13 میلادی ، محل نگهداری : موزه متروپولیتن


تحقیق و گردآوری :

گروه کارشناسی ایران آنتیک

www.iranantiq.com


منبع

ايران آنتيک / www.iranantiq.com

نظر کاربران

avatarنظر خود را ارسال کنید

لوگو ایران آنتیک کوتاه درباره ما
ایران آنتیک ، حامی فرهنگ و هنر
ایران آنتیک فروشگاه اینترنتی تخصصی و مرجع خرید سکه ، اسکناس ، مدال ، صنایع دستی ، کتاب و غیره ... می باشد. تلاش ما در ایران آنتیک عرضه مستقیم و بدون واسطه کالای کلکسیونی دارای اصالت ایرانی و خارجی از مجموعه داران کشور و معرفی و فروش آنها در این وبسایت است. و همچنین تهیه تخصصی گلچینی از بهترین لوازم آنتیک و اشیاء قدیمی (برندهای قدیمی کارخانه ای) بر مبنای تعریف درست آنتیک و همچنین صنایع دستی نفیس هنرمندان ایرانی است. گلچینی که باعث برانگیختگی حس نوستالژی در بین علاقمندان خواهد شد. یکی از بخش های مهمی که در ایران آنتیک بطور جدی و مرجع گونه به آن پرداخته می شود، بخش کلکسیونی یا مجموعه داری می باشد. بخش هایی نظیر سکه ایرانی ، مدال قدیمی ، اسکناس قدیمی ، تمبر قدیمی و غیره که بسیار جامع و متنوع اند. در ایران آنتیک جهت شناساندن فرهنگ و هنر به علاقمندان صنایع دستی ، تلاش شده با جذب افراد کارشناس اقدام به تولید مقالات اختصاصی و ارزنده نماییم تا دست ساخته های اصیل ایرانی مانند قلم زنی ، فیروزه کوبی ، میناکاری ، خاتم کاری ، رودوزی ها و بسیاری دیگر را به علاقمندان بشناسانیم. ایران آنتیک بهترین مکان برای شناخت و خرید آنلاین صنایع دستی نقره ، اشیاء گران قیمت کلکسیونی ، سکه قدیمی ، کتاب تاریخی و تخصصی ، زیورآلات و... می باشد.